Kategoriler
Blog

Nasıl yorum yazmalıyım

Blogları diğer web sitelerinden ayıran en önemli özelliklerden biride okuyucunun üyelik gerekmeksizin konuya yorumları ile katılmasına imkan tanımalarıdır. Blog.Wolkanca.Com da bu tarzda bir blog sitesidir. Yorum yapmak istediğinizde, isminiz ve mail adresiniz dışında bir bilgi istenmiyor. “Resimdeki harfleri boşluğa yazın” tarzı bir uygulama bile yok. Fakat attığınız yorum hemen yayına girmiyor, editörler tarafından kontrol edildikten sonra yayına alınıyor. Eğer daha önce onaylanmış bir yorumunuz varsa editör onayı gerekmeksizin anında yorumunuz yayınlanıyor.

blog_

Yorum yazmak istiyorsunuz ama “İşe yarar bir yorum nasıl yazılır?” diye düşünüyorsunuz. İşte birazdan ouyacaklarınız size yardım edebilir. Blog.Wolkanca.Com'da ve netteki pek çok sitede yapacağınız yorumların onaylanma ihtimalini arttırmak için aşağıdaki bilgileri dikkate almalısınız.

  • Blog.Wolkanca.Com’da yayınlanacak yorumlar hakaret içeremez. Yorumlarda söylenecek argo sözleri, şiddeti ne olursa olsun kabul edemiyoruz. Yorumunuzda böyle bir sözcük geçiyorsa, yorum ya o bölüm çıkarılarak yayına alınacak, ya da tamamen silinecektir.
  • Türkçe'nin doğru kullanıldığı yorumları” seviyoruz. Bu şu demek oluyor: “Merhaba, bu yazıya da ekleyecek bir kaç sözüm var” cümlesi, “meraba bu yozıyada cvp vermek istiyom” cümlesine göre yayınlanma açısından çok daha avantajlı. Ne yazık ki her gün 2. cümleye benzer cümlelerle kurulmuş yorumların onlarcasını alıyoruz. Editörlerimiz bunların bazılarını düzenleyebilseler de; kalanlar ya yayına alınmıyor, yahut öylece ekleniyor. Bu ise kalitede düşüklüğe sebep olacağı için tasvip etmediğimiz bir durum. Fazla heyecana da gerek yok özenerek yazın yeter.
  • Yorumlar, elbette eklendiği yazıyla ilgili olmalı. Piramitlerle ilgili yazımıza “dönem ödevi için yardım edin!” yorumları yollamak, sizce de biraz garip kaçmıyor mu?
  • Yazarı kötülemek bir şey kazandırmaz. “Hiç beğenmedim” ile başlayan yorumlar, eğer mantıklı bir gerekçe gösterilmediyse yayınlanmayabiliyor.
  • Yorumlarda IP kaydı tutuyorum. Bu sebeple aynı yazıya, hem de arka arkaya farklı isimlerle yorum atan uyanıkları görünce yüzüme fena bir gülümseme yayılıyor; en kaliteli yorumu seçiyor, geriye kalanları acımasızca siliyorum. “Yapmayın, etmeyin!” desek de dinletemiyoruz.
  • Attığınız yorum “onaylanmadan” yayına girmiyor. Bu şu demek oluyor: Yorumu yolladıktan sonra sayfayı yenilerseniz yorumunuzun yayınlanmamış olduğunu göreceksiniz. Heyecanlanmayın. Kısa süre içinde yayına alınacaktır. “Onaylanmadı” diye sinirlenip hoş olmayan yorumlar atmaya gerek yok yani.
  • Yorum alalım bölümünün altında yorumunuzun nasıl görüneceğini gösteren gerçek zamanlı bir aparat var (önizleme). Kullanışlı bir şey. Yararlanabilirsiniz.
  • Düşüncenizi keyfinize göre yazın, fakat lütfen gereksiz polemiklere girmeyin. Düşüncenizden emin olabilirsiniz ama diğerleri sizin gibi düşünmüyor olabilir. İstediğim karşılıklı bilgi alış verişi ortamının korunması.
  • Eğer bir web siteniz ya da blogunuz yok ise Site kısmını boş bırakın.

Zamanla bu maddelere eklemeler olabilir. Bu yazının linkini “Yorum yapın” kısmınada ekleyeceğim. Güncelleme: 24-Mayıs-2007

Eski wolkanca.com’da Nasıl yorum yazmalıyım veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Nasıl yorum yazmalıyım için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Nasıl yorum yazmalıyımiçin 34 yanıt

ewt bende mahsun kırmızıgüle ve kırmızı ya bayılırım galatasaraylıyım kızların bayıldığı biriyim kendimi övmem mütevazıyım desem yalan olur yukardaki yazıyla ilgili ise okuyamadım saat 01.11 olmuş uyumam lazım ki gözlerimin altı şişmesin cvp bekliyorum hadi by by

yazıda dikkatimi çeken çok komik bir şey var. japon istiklal marşı diye bir şey olmaz. türkiyenin milli marşının adı istiklal marşıdır. japonların ki ne bilmem ama japon istiklal marşı değil japon milli marşı denmesi gerekir. konuyla alakası yok ama çok dikkat çekici bir konu hakkında yazılmış olan bir yazıda böyle basit hatalar komik oluyor.

bu tavsiyeler gerçekten çok önemli.bilhassa güzel türkçemizi olabildiğince doğru kullanmalıyız. en azından kelimeleri eksik yazmazsak iyi olur diye düşünüyorum."yazıom,deil,slm,mrb…" gibi yazmamak türkçemizin yararınadır.

her şey güzel anlatılmış.
bunun üzerine kötü bir
yorum yapmak doğru değil 😛

kötü ve hatalı yapılan yorumları google dan gelen 2. sınıf ziyaretçi yapıyor. ama bunun yanında çok uzun ve hatasız yorum yazıp, nickine "benim sayfam" yazan birinin yorumunu bile aldım. nick'inden url ye link verildiği için tıklansın diye "benim sayfam" yazmış. onaylamadım tabii ki.

ozaman volkan da domainini degistirsin türkcemizi korumak istiyorsak wolkan yerine volkan yapsin..

17 mayıs 2007 tarihinde wolkanca yazdı.
blog.wolkanca.com’da yayınlanacak yorumlar hakaret içeremez. yorumlarda söylenecek argo sözleri, şiddeti ne olursa olsun kabul edemiyoruz. yorumunuzda böyle bir sözcük geçiyorsa, yorum ya o bölüm çıkarılarak yayına alınacak, ya da tamamen silinecektir.

tabi tabi öyledir hemde… bir ara blogunu bile açmadım senin hiç girmedim son zamanlarda girmeye başladım artık öyle uzaktan takip ediyorum genelde nedeni ise şahısların gelip küfür yazmaları oldu seninse bunları çok geç silmen bir gün cep telefonuna mesaj yollamıştım bakıp silmiştin ondan sonra aynı şahıs daha kötülerini yazmaya başlamıştı sonraki yazdıkları annen hakkındaydı ki çok sinirlenmiştim anne kelimesini hiç hoş olmayan bir şekilde blogda yorum olarak yazılması beni çileden çıkarmıştı ki sen bunu gördüğün halde silmemiştin kaç gün geçtiğini bilemicem ki illa ki o yorumları görmüşsündür ki görmüşsündür düşüncesi ve silmeyişin üstelik annen hakkında çok çirkin yorumlar yapılışı üzülmüştüm açıkçası bloga girmem artık dediğim sırada veri tabanın bozulmuştu yorumlar öylece kendiliğinden gitmişti sen ise veri tabanı olayına üzülmüştün ben ise çok sevinmiştim sevindiğimi hiç yazmadım herkes üzüldüğünü dile getiriken benim sevinmem abes bir durumdu ama sevincim o hoş olmayan yorumlar gittiği içindi gerçi daha sonra sen çoğu yorumu geri getirdin her neyse… eskiden o çok sevdiğim blog.wolkanca.com artık o çok sevdiğim blog olmaktan çıktı…

başta benim ve blogumun kimseye sevimli görünmek gibi bir derdi olmadığını yazmalıyım, yorumlar konusu işte yukarıda yazıldığı gibidir yorum yapacak kişinin bilgilenmesi için yazıldı bu yazı.

hakaret içeren yorumları sahibine aittir burası volkan yılmaz'a ait bir blogdur bu blogda binden fazla girdi bulunur bunların hepsinden volkan yılmaz sorumludur evi barkı yeri yurdu bellidir, hakaret edenmi dersin tehdit edenmi dersin tüm bunlara göğüs gereren görmezden gelen ve blogu bu zamanlara getiren hala yazmaya devam eden volkan yılmaz'dır.

burada kendini bilmez, seviyesiz, saçma sapan insanların yaptığı terbiyesiz yorumlardan dolayı hiçte morelimi bozacak değilim. ınternet büyük bir yer, elbette @ares'in bahsettiği türde böyle şeylerle karşılaşabiliriz, ben böyle şeylere takılmam o seviyeye asla inmem. çoğu blog undergraund denilen, yani kimliği gizleyerek yazılıyor, oysa burada volkan yılmaz kendi kimliğini asla gizlememiştir her zaman gerçek bir kişi olarak burada olmuş, okurları ile iletişimde olmuştur e-posta ile olsun telefonla olsun her zaman gerçek okuru ile ilgilenmiştir yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarına yardım etmiştir, fikirleri olanların fikirlerini dinlemiştir. bunların bilinmesini istedim. teşekkür ederim.

sultanik diyor ki:

dun, 21:28 tarihinde
@ares bir şey sormak istiyorum size? eskiden çok sevdiğiniz bu blog şimdi çok sevdiğim bu blog olmaktan çıktı diyorsunuz ama şuan halen yorum yapıyorsunuz neden acaba?

nefret ediyorum, sevmiyorum dememişim ki eskisi kadar çok sevmiyorum demişim

şu an neden hala yorum yazıyorum (: yaptığım yorumlar çok nadirdir eskisi gibi değil bir süre öncesine kadar blgun en sıkı takipçilendirendim ta ki kimilerinin gelip bloga olmadık küfürler yazmasına kadar ben blogda ne yayınlanırsa okuyordum her zaman konu ile ilgili tüm yorumları da bakıyordum ve ben bir konuya girdiğim küfürlü yorumlar okumak hiç hoşuma gitmiyordu bu yüzden blog.wolkanca.com u eskisi kadar sevmiyordum dediğim gibi bir ara hiç açmadım ne var ne yok diye bakmadım şimdilerde ise girdiğimde de öylesine yani

ama ben lan blogu eskisi kadar çok seviyorum (:
orayı her zaman takip ettim (:
etmeye de devam edeceğim 😉

@mastermax
çok hoş bir çözüm yolu. bunun daha gelişmişi biraz css kurnazlığı ile yapılabilir diye düşünüyorum. yorum ayzma kutusuna tıklandığında o uyarı metni kendiliğinden kalkacak mesela 😉 ne dersin?

belkide tüm blogcuların sorunu, bazı yorumların kalitesizliği ve imla kurallarına dikkat edilmeden sokak dili ile yazılması. bazen yazarken harf hataları olabiliyor ama genellikle sokak dili kullanılıyor. bu tür bir yazıyı her blog sahibi hazırlamalı diye düşünüyorum.

benim annem sara hastası 38 yaşında şiddetli krizlerde ne yapmamız gerekir.

yeni bir ekleme: eğer bir web siteniz yada blogunuz yoksa oraya <code>http://yok</code> yada saçma şeyler yazmayın boş bırakın 🙂 ilginç ya yorumyazıyor arkadaş oraya <code>http://yok </code>yada abzürt şeyler yazıyor.

selam sara için ne yapçaz diyen arkadaşım çok üzüldüm ben 43 yaşındayım ve sara hastasıydım çocuk yaştan beri bu rahatsızlıkla yaşamak en iyi ben bilirim ben yakın bir zamanda bir hasta olan arkadaşımın tavsiyesine uyarak bazı şeyler kullandım 1 ay oldu bayılmam nöbetim yok isterseniz arkadaşım sizde deneyin devabitki.com

ya abiler siz aptal sınız galiba ulan bak youtube da kaçtane küfürlü şeyler var daulan onlara deyin bize değil güzellerim yav

??z ?e-mail ??mail.ru (?šmail.ru, bk.ru, list.ru, inbox.ru)
??11.000.000 (11? ??ñ?? ?ñ??… ? ?
??email ??mail.ru agent. ?z??ñ? mail: greatreklam{.}gmail.com, icq: 996050

seni cok sevyorm seni tv grmek yerne yanna glp grmeyi ck istrdm smdi tvye ble razym seni ömrmn sonuna kdr untmayacgm mekann cennt olsn

bu sayfadaki yazılan herşeyi başından sonuna kadar okudum türkçemize sahip çıkanlar varmış site sahibine çok teşekkür ediyorum düzgün cümlelerin kullanılmasını istediği için 😉

ben arzu izmit liyim izmirde yaşıyorum
17 ağustos depreminde birçok arkadaşımı tanıdıklarımı kaybettim hepsine allahtan rahmet ailelerine baş sağlığı diliyorum hepimizin başı sağolsun hızla kirlenen dünyada değerlerimizi kaybetmemizi ve başımıza gelen bizi derinden yaralayan bu üzücü olayıve olayları unutmamamızı diliyorum
sevgilerimle

super hayvanlar pitbull..lar yaaaa kım neee derse desın benım ıcın farketmez….bır hayvanı nasıl yetıstırırsen öğle gıder… herkes ötünden bişey sallamasın lütfen bu süper hayvanlar hakkındaaa

selam arkadaşlar. ben gülçin ergül.yani gülçin hepsi grubundaki. istiyosanız msn adresimi veriim.ekleğen eklesin ok.
msn adresimi:
gulcin_pembe_1{.}hotmail.com

inanan eklesin inanmayan eklemesin ok.hep öğlen açarım.ekleğenlerle sonra grşrz. 😶 😐 🙂 😀 😳 😛 😛 😉 😮 😆 😡 🙁

çünkü ben onu hep tanıdım ama sizzzzzzzz bunuda söliiiim blogcuların bütün yazdıkları yalannnnnn ama bir tek msn si bende var ama kimseye veremem çünkü söz verdim sarışın bombama inan mıyorsanızzz siteme girip oradannnn evineki çekilmiş uyurken çekimiş bütün fotolarııı vaaar

ben öncelikle buradan devlet büyüklerime ve yüce ve bölünmez askerlerimize sesleniyorum yaşamakta olduğumuz bu kaoz inanın bizleri derinden yokıyo
bunu herkes okusun vede tüyleri ürpermesini umuyorum
damarlarıdaki
asil kan yüce atamızın yolunda hic durmadan akacaktır
şimdi
size anlamlı
bir şiir kanı türk olanlar anlayacaktır türk akanı taşımayanlar benim gözümde şerefsizdir kim olursa olsun
yğit olanin lokmasi cana aziktir beyler
kimse bana söylemesin buna yaziktir beyler
soyu soysuz olanin sütü bozuktur beylerbunlarin soyu bozulmuş türke düşman göbekten
bu hesaptir bu hesaptir sorulacak apo denen köpekten
kan istediniz canlardan bitmedi inadiniz
oğuz size yarl yar oladi pul düz idi adiniz
senelerdir bu vatanin ekmeğini yediniz
suyunuzu keseceğizsuyunuzu keseceğiz dağlardaki göletten
bu hesaptir sorulacak apo denen köpekten
ihanete yarmi olur ihanete yarmi olur yüce dağlarin kari
üstümüze zalim geldi bu senenin bahari
deli poyraz gibi vurdu öksüzlerin kahari
eleneceksiniz eleneceksiniz beyler ince ince elekten
bu hesaptir sorulacak apo denen köpekten
gağlar taşlar ovalar bilinki türkün yurdu
aslimiz insan neslidir türke semboldür kurdu
soyu ermeni olanlar nerden bilecek kürdü
ihaneti ihaneti seyreyleyin perdedeki delikten
bu hesaptir sorulacak apo denen köpekten
feryat eylemezmi sandin yavrusuna bir ana
sizler doymak bilmediniz akittiğiniz kana
insan olan cana kiymaz nasil kiydiniz cana
anasi nenni söylerken kan damliyor belekten
bubu hesaptir bu hesaptir sorulacak apo denen köpekten
alperen alperenler şahadeti seslenirken cağrina
ibrahimin delileri nişan oldu bağrina
mehmetcikler şehit düştü bu vatanin uğruna
vatanmi istediniz lan vatanmi istediniz beşikteki bebekten
bu hesaptir sorulacak apo denen köpekten
ainlern yaptiklari yanlarina kalirmi
ihanetin affi olmaz sizi millet salarmi
vatan vatan şehiler topraği seni torak alirmi
boynuna urgan dolayin boynuna urgan dolayinsağlam olsun ipekten
bu heseptir sorulacak apo denen köpekten
başi bozuk yaylalarda boş keseden savurdun
ne dinin var ne imanin sen ne bicim gavurdun
hem korkaksin hemzavalli zoru gördün kivirdin
urgan bile dava eder urgan bile dava eder boynundaki ilmektan
bu hesaptir sorulacak apo denen köpekten
şehit analarinin gözündeki yaş bitsin
vatanimin üstünden kara bulutlar gitsin
asin gardaş bu iti asin gardaş bu iti
şehitler rahat etsin
bu sefayi busefayi deli oldu senelerdir demekten
bu hesaptir bu hesap sorulacak apo denen köpekten

<code>

gulçin abla msn adresimmi kaydersen snivirim zafer.yildizci_94 {.}hotmail……….

ben bu konu hakkında yorum yapmak istemiyorum sadece pitbul satın almak istiyorum iyigünler

uzylıları cok merak edıom keske uzayda yasam olsaydı benım hayalım uzaya gıtmek ısallah bırgun nasıp olurda gıderım bana bırsey soylemek ıstersenız su adrese gonderın nur_safiye{.}hotmail.com

ya ben emel ben gülçinin msnesini ekledimde şeyyy o doğru mu acaba ben ekledim iyişallah doğrudur çünkü ben o yazan gerçekten gülçin ablaysa yada başka biri onun msnesini veriyosa yani ben o kişiye güvendimm doğruysa ona şimdiden teşekkür ederi…

madem ulu önder bize özgürlük hakkını tanıdı o zaman bırakında özgürlüğümüzü yaşayalım hiç kimseama hiç kimse türbana karışmasın

küçük kadınların utkusuna hayranıyım süpersn cnm benim sen eğer londraya gidersn dizinin hiçbir tadı kalmaz sakın gitme seni çok seviyrm cnm benim

ben bu yazıya nasıl yorum yazmam ya 10 üzerinden 10 paylasım ıcın tesşekkürler 🙂