Kategoriler
Blog

Soru cevap ve Lambada

lambadaİnsanın severek yaptığı her iş güzeldir, blog yazmak güzel bir şey, yanlız çok sıkıntılı tarafları da var, bunlardan biri sürekli, sağlı sollu gelen iletişim istekleri.

Benim yıllardan beri gözlemlediğim bir şey, insanlar genellikle internette gördüğü her şeyi istiyor, çocuk gibiler. Şunu nasıl yaptın ben de istiyorum, bunu nasıl yaparım, bu nedir? Gibi. Hevestir, örnek almadır vesayir, ama çok sıkıcı benim için bu şeyler, gerçekten umursamıyorum çünkü buradaki, internetteki insanların tümü neredeyse vampir gibiler. Ulaşamazlar tü-kaka derler, ulaşırlar bokunu çıkarırlar.

Bunun yanında hakaretler, arkadaşlık teklifleri, seks talepler vb. şeyler de var ama hiç girmeyelim onlara.

Bunlara cevap vermeme imkan yok, yazılan yorumları dahi göremiyorum çok dikkatli bakmazsam veya ilginç bir şey olmadıktan sonra. 40bin tane yorum olacak yaklaşık, milyonlarca ziyaret mesaj siz düşünün yani, nedir tüm bunlar aman yarabbi saçmalık işte çoğu. Hep almak istiyor insanlar hiç biri verme taraftırı değil, internette bu daha çok böyle çünkü, her şeyi beleşe getirme, tüketme hevesi.

Anladım ki bunun önüne geçemeyeceğim, bir şeyler yapmam gerektiğini düşündüm, çünkü cevap yazmayınca insanlar senin için çok hoş olmayan düşüncelere giriyorlar, yukarıdakileri okuduktan sonra bile bilinen sosyal ağ pisikolojisi olan popülerden nefret etme durumlarına girip soyunu sopunu bırakmayacaklar. Bu yüzden bir sistem geliştiriyorum, minik forum gibi, iletişime geçecek olan o minik foruma, duvara yazsınlar ben veya başkası oraya bakıp vakitleri oldukça cevap yazarız. Hem aynı soruların tonlarca kez sorulmasını da engelleriz. Hoş aramaya inansalar belki sordukları şeyleri bulabilirler bu blogda.

Sistem daha 1 saat önce aklıma geldi, posta kutumdaki cevaplanmamış 300 kadar mesaja öyle bakıp, lambada dinleyip hüzünlenirken geldi aklıma. Telefonla arayıp ısrarla sorusuna cevap alan arkadaşları da gerçekten tebrik ediyorum, onlarda kusura bakmasınlar uyuz uyuz konuşabilirim, biraz empati kursunlar isterim.

Şimdilik nasıl bir şey olacağını bilmiyorum bu mesaj duvarının, ziyaretçi defteri gibi bir şey olur herhalde, bitince burayı düzenleyip adresi yazarım. O vakte kadar lambada.