Kategoriler
Genel

Revue ile Twitter kullanın

Twitter’ın yıl başında satın aldığı Revue, Twitter profillerinde görünmeye başladı.

Eğer dijital içerik üreticisiyseniz yani blog, vlog, Youtuber vs. gibi düzenli bir içeriğiniz varsa, bunun yanında Twitter takipçiniz var ve onu önemsiyorsanız Revue uygulamasını mutlaka kullanmalısınız.

Revue uygulaması Twitter profilinize içeriğinizi e-posta adresleri ile bülteninize abone olanlara gönderebileceğiniz bir nevi mailing servisidir, Revue, Twitter’in kendi şirketinin ürünü olduğundan Twitter ile tümleşiktir ve her açıdan güvenli ve sorunsuzdur.

Temel olarak bir abonelik formu vardır, burada sizin içeriklerinizi takip etmek isteyen kişinin e-posta adresini ekleyebileceği bir text input vardır ve o kadar. Basit.

Ben başından beri takip ettiğim projenin bu yeni işlevini tanıtmak istedim çünkü bu son değişiklik ile Twitter profillerine ek alan sağlamış oldular, benim profilime bakarsanız örneği göreceksiniz: https://twitter.com/wolkanca, söylediklerine göre yakın zamanda tüm kullanıcılara açılacaktır ve Twitter’ın mobil uygulamalarında da(iOS, Android) görünecektir.

@revue: Today, we’re starting to test a feature that allows people to subscribe to your Revue newsletter directly from your Twitter profile.

Şu an sınırlı sayıda test kullanıcısına(ben gibi) açık olan bu özellikte bazı limitler var ve bazı durumlarda özel olarak onaylanmanız gerekiyor, 1.si bülteninize abone(email adresleri) topluca eklerseniz bu bir incelemeye giriyor ve size sorulan sorular oluyor bunları cevaplamanız gerekli yoksa bülten gönderme izniniz iptal oluyor. Bir diğer limit de abonelerinize bir gün içerisinde yalnızca bir haber bülteni gönderebiliyorsunuz. Bültenleri zamanlayabiliyorsunuz ve dilerseniz kullaniciadiniz@getrevue.co adresine göndereceğiniz emaili tüm abonelerinize gönderme imkanınız da var, yani illa uygulamanın sitesine girmenize ve maili orada hazırlamanıza gerek kalmıyor.

MailChimp, Substack’dan hem mailler, girdiler hem de gönderileri import edebilirsiniz. Birçok farklı import seçneği ile aslında Twitter profiline eklenen bu seçeneği olmasa bile muhteşem bir uygulama kendisi, alan adınıza cname ekleyerek kendinize özel alan adı bile kullanabiliyorsunuz, ben bulten.wolkanca.com ekledim ancak HTTPS/SSL noktasındasorunları var, test kullancısı olduğum için raporladım ama çok da önemsemedim yakında çözerler.

Birçok entegrasyon seçeneği bulunan Revue’de Twitter, Facebook, Instagram, Linkedin, Medium, Pocket, Instapaper, Dribbble, Feedbin, Refind, Product Hunt hesaplarınızdan ve dilerseniz blogunuzun RSS feed aderinden içerik eklemeniz mümkün, bu içerikleri sürükle bırak şeklinde basitçe ekliyorsunuz ve email şablonlarınızı da kendinize göre tasarlama imkanınız var. Veya dilerseniz manuel bir şeyler ekleyebilirsiniz. Ayrıca Stripe, Mailchimp, Zapier entegrasyonları ile birlikte WordPress eklentisi, Durpal modülü ve Chrome, Firefox, Safari tarayıcı eklentileri de var.

Son olarak Google Analytics ile bağlayıp performans ölçümlerini de yapabiliyorsunuz. Ve tüm bunlar bedava.

Ücretli bir seçeneği de var ancak bu herhangi bir özellik sunmuyor yalnızca eğer ücretli bir bülten aboneliği sunacaksanız sizden komisyon alıyor, yani bülteninize abonel olan kullanıcılar size para ödereycekse bundan %5 kadar bir ücret kesiyor. Bu işlemleri Stripe ile yapıyor ve komisyon, vergi vs. kesintiler para birimiv e ülkelere göre değişikik gösterebilir. Topluluğu ve trafiği olan orta/büyük bir yayıncı iseniz ek olarak “Revue Publisher” talebinde bulunabilirsiniz, kabul edilirse ek özellikler(çoğu şey sınırsız ve çok daha fazla özelleştirme) ve bahsettiğim aboenlik ücretlerinin biraz daha gelişmişi vs. gibi şeylere sahip olabilirsiniz.

Revue harika bir iş, bence son dönemde çıkan en iyi ve oyun değiştirici sosyal medya uygulaması, çok yeni olan bu uygılama daha da gelişecektir ve Twitter’ın kendi uygulaması olduğu için bu sadelik ve işlevselliği ile olağan üstü basit bir kullanıma sahip.

Revue by Twitter