Bloggerların yaptığı ufak tefek hatalar

Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz biz arada bir böyle bloglar üzerine çılgınlar gibi ahkamlar kesmeyi çok severiz, bugüne kadar tonla ahkam kestik gerçekten hem bize hem diğer blog yazarları için çok faydalı paylaşımlarda bulunduk.

TBY Ankara

Şimdi bunlardan birini daha yapalım dedim, bu yazı da minik, ufak tefek Türk bloggerların çoğu bilgi eksikliğinden kaynaklanan hatalarına değineceğiz.

İlk sorun wordpress.com ile kişinin kendi sunucusuna kurup kullandığı içerik sistemi WordPress'in birbirine karıştırılması.
WordPress.com bog yazarlarının tıpkı blogger.com, blogcu.com gibi ücretsiz ve ekstra hiç bir şey gerekmeksizin sadece üye olarak yazmaya başlayabildiği bir blog servisidir.
Wordpress içerik sistemi ise kişilerin wordpress.org’dan indirip mysql+php destekleyen kendi sunucusuna kurup yüzlerce eklenti ve kendi tasarlayabilecekleri tema desteği ile kullandığı sistemdir. Bu da tıpkı Joomla, Drupal vs. gibidir.
Bu ikisini hala birbiri ile karıştırmaya devam etmeyin yoksa fena olur.

İkinci sorun Blogger, Blogcu veya WordPress.com da blog yazan arkadaşların blog adreslerinin başına www. koyması.
isminiz.blogservisi.com da isminiz olan kısım bir ön alan adıdır, bunun ingilizcesi subdomain dir. Normalde bu subdomain başına www koyulmaması gerekir ama insanların www olan alışkanlığı nedeni ile blog adreslerini bir yerlere yazarken www kullanıyorlar. Bunun blog adresine ulaşmakta sorun yaşanmamasına karşın yanlış bir şey olduğunu burada yazmak istedim, çok gereksiz yapmayın böyle şeyler.

Üçüncü sorun ki bu aslında sadce blog değil genel bir sorun olarak görünüyor, bir kaç okul bitirmiş okuma yazması olduğu varsayılan biri bile bu hatayı yapıyor çok kıl oluyorum buna, tamam imla hatası olabilir ama noktalamaları böyle olan yazılar çok sinir bozucu oluyor. Yazı yazarken noktalama işaretlerinden sonra bir adet boşluk bırakmama sendromu.
Sevgili romalılar, lütfen artık yapmayın şunu, nokta, virgül vs. gibi noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakın ve noktalama işaretlerinden önce boşluk olmasın, kulaklarınızı çekerim ha!

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

herşeyi düzgün yazıp, noktalama işaretlerinden önce ve sonra boşluk bırakanlar görmüştüm. www demişken; blogger'da kendi alan adlarıyla blog yazan ve subdomain olarak www seçen çoğu blogcunun bloglarına, adresin başa www koymayınca ulaşılmıyor. çözümü blogumda anlattım.

en sonda, noktalama işaretlerinde kesinlikle haklısın. diğer maddelere de hak veriyor ve kendi yaptığım hataları bu maddelere bakarak tekrar gözden geçiriyorum. teşekkürler 🙂

evet erman o bahsettiğin www sorunu çok basit bir şey aslında ama buradaki konu o değildi. çözümü buraya da yazabilirsin veya yazdığın yere bağlantı da verebilirsin buradan, belki ben de yazmışımdır ama şimdi ara ki bulasın koskoca blog 🙂

küçük ama sık karşılaştığımız sorunlara değinmişsiniz. tebrikler.
hele de şu noktalama ve imla konuları "öldürmez, süründürür"cinsten…
yorumlar için üyeliği kaldırmanız da yerinde bir davranış olmuş 🙂

eskiden ben de "bant genişliği tasarrufu" için noktadan sonra boşluk bırakmazdım. 😀 üniversiteye geçtim herşey değişti, artık üç nokta bile koyuyorum.