Kategoriler
Internet Teknoloji

Klavye ve mause tarih mi oluyor?

Sağlam kaynaklardan alınan duyumlara göre, günlük yaşamımızın bir parçası halie gelen bilgisayarlar artık klavye ve mause gerekmeden, işaret diliyle kullanılabilecekmiş.

ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyelerinin desteğiyle bilgisayara işaretlerle komut verilmesini sağlayan yeni bir teknoloji geliştirilmiş. Fare ve klavye gereksinimini ortadan kaldıran teknoloji, özellikle özürlülere bilgisayar kullanımında kolaylık sağlamayı amaçlıyormuş. Geliştirilen yazılımla el hareketlerinin web kamerası aracılığı ile bilgisayara tanıtılabildiği açıklanmış.

Ayrıntılara göz atacak olursak…

İKONLAR PARMAK İŞARETİYLE ÇALIŞACAK
İşaret diliyle bilgisayar kullanırken, el hareketlerinin bilgisayar tarafından tanınabilmesinin önem taşıdığını söyleyen Selbes, ekran üzerindeki herhangi bir ikonun parmakla işaret edilerek işlem yapılabildiğini söyledi. Selbes, şunları kaydetti:

-Ekran üzerindeki herhangi bir noktayı, fareyi hareket ettirerek göstermek yerine direk parmağımız ile işaret edebiliriz.
-El ile tutma hareketi yaparak herhangi bir dosyayı taşıyabiliriz.
-Yine, bir el komutu ile dosyayı silebiliriz.
-Tutma hareketi ile ekrandaki 3 boyutlu bir objeyi çevirebiliriz. Böylece bilgisayara aktarmak istediğimiz komutu herhangi bir cihaz kullanmadan daha doğal bir şekilde gerçekleştirmiş oluruz.

Selbes, uygulamayı bir simülasyon yazılımında kullandıklarını ve denediklerini belirterek, bilgisayara tanıtılan el hareketleriyle pek çok fonksiyonu fare ve klavye olmadan yerine getirebildiklerini ifade etti.

Bilgisayarlarla iletişim, insanların kendi aralarında kullandıkları işaret, mimik ve seslerin kullanılmasıyla olacaktır. Dolayısıyla, bilgisayar kullanmak, bir insanla iletişime geçmekten farksız bir hale gelecektir. Böyle doğal bir şekilde bilgisayar kullanımının en önemli bileşenlerinden biri de el hareketlerinin bilgisayar tarafından tanınabilmesidir. El hareketleri ile bir farenin yapabileceğinden çok daha fazlasını, daha kısa bir sürede yapmak mümkündür.” Selbes, sistemin çalışması için sadece ucuz bir web kamerasına ve kameradan gelen görüntüleri analiz ederek, kullanıcının hareketlerini tanıyan bir görüntü işleme yazılımına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Uygun fiyatlarla alınabilecek donanımların bu tarz karmaşık algoritmaları çalıştırabilecek güce ulaşması ve el tanıma sistemlerinde kullanılan görüntü işleme algoritmalarının henüz başlangıç aşamasında olması, bu tür uygulamaların yeni yeni ortaya çıkmasına neden olmuştur” diye konuştu.

Selbes, el ile ilgili uygulamaların tamamen hayal gücü ile sınırlı olduğunu belirterek, gelecekte bu uygulamalara sık rastlamanın mümkün olacağını söyledi.

Kaynak: internethaber.com

Eski wolkanca.com’da Klavye ve mause tarih mi oluyor? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Klavye ve mause tarih mi oluyor? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

türkçe bilmediğiniz gibi ingilizce de bilmiyorsunuz bakıyorum. "mause" nedir yahu? fare yazmaktan daha mı kolay bunu yazmak 🙂

neyse merak etmeyin yalnız değilsiniz

bir de, yorum kısmında "türkçe'nin doğru kullanıldığı yorumları seviyoruz." yazıyor; yorumlar da allahlık ali bey 🙂 böyle yazara böyle yorumcu diye düşünmeden geçemiyorum.

yorumların otomatik olarak küçük harf yapılası da "neo-türkçe" akımı sanırım 😀

amma ters yazmışım yahu yukarıdaki yorumu. dövseymişim bari bir de 🙂

sevgiler…