Kategoriler
Teknoloji

Google Translate optik karakter tanıma ile mobil aletlerde çalışacak

Optik Karakter Tanıma (Optical Character Recognition-OCR), bilgisayar ortamı dışında olan bir dökümanu özel tarayıcılar veya benzeri kameralar ile bilgisayar ortamına alıp karakterleri ayrıştırma, tanıma sistemi oluyor. Yani basitleştirirsek cep telefonunuzun kamerası ile bir kitabın sayfasını çekiyorsunuz daha sonra bu sistem kitabın o sayfasında yazanları normal sayısasl(word, text) olarak bilgisayara aktarıyor.

Şu an trafikte benzeri sistemler kullanılıyor, trafik kameraları yoldan geçen araçların fotoğraflarında araçların plakalarını veritabanına kaydediyor.

Google Translate şu anda sadece Almanca ve İngilizce ile çalışan Optik Karakter Tanıma sistemini ekledi, cep telefonunuz ile çektiğiniz görüntüyü sayısal olarak çevirip onu tercüme edebiliyor.

Çok yeni olan bu özellik bir süre sonra tüm dillerde ve daha da gelişmiş ekıstra özellikleri ile Google Translate servisinde kullanılabilecek.

Kaynaklar;
Google Translate Blog

Eski wolkanca.com’da Google Translate optik karakter tanıma ile mobil aletlerde çalışacak veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Google Translate optik karakter tanıma ile mobil aletlerde çalışacak için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.