Turkcell 3G testlerinde Türkiye’deki en yüksek hıza ulaştı

ilter terziogluTurkcell, 3G mobil genişbant hazırlıkları çerçevesinde Türkiye'deki en yüksek hızına ulaşarak yapılan testlerde 28 Mbps hızına erişti.

3G mobil geniş bant teknolojisinde test ortamında ulaşılan 28 Mbps'lık hız sayesinde ortalama 700 MB büyüklüğündeki bir film, mobil ortamda yaklaşık 3 dakika içinde indirilebiliyor.

3G mobil geniş bant teknolojisini 30 Temmuz'da 81 ilde aynı anda hizmete açacak Turkcell, belli bir yayılım planı dahilinde Türkiye'yi 3G ile buluşturacak.

Türkiye'deki en yüksek 3G hızını test eden ekibin yöneticisi olan Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, “Turkcell altyapısı üzerinde Ericsson işbirliğiyle yaptığımız testlerde, internetten film indirmeyi, online oyunlar, video streaming gibi gerçek zamanlı mobil servisleri denedik. Bu testler sırasında mobil ortamda ulaştığımız hız, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. LTE öncesinde mobil geniş bantta ulaştığımız bu hızı, önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz” dedi.

3G ile hayatımıza girecek mobil geniş bantta hızın sürekli artacağını ifade eden Terzioğlu, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimiz en yeni ve en hızlı teknolojileri Turkcell'le yaşamaya devam edecekler” diye konuştu. Terzioğlu, 3G hizmetlerinin başlamasından sonra da sahip oldukları A tipi lisansın getirdiği avantajla mobil geniş banttaki gelişimi Türkiye'ye öncü şekilde getireceklerini, daha önce açıkladıkları gibi bu yıl içinde Ericsson ile Türkiye'de ilk LTE testini de yapacaklarını hatırlattı.

Dosya

GPRS

(80 kbps)

EDGE

(300 kbps)*

W-CDMA

(384 kbps)

HSDPA

7.2 Mbps

HSDPA+

(28 Mbps'a kadar)**

Film (700 MB

19 sa 26 dk

5 saat 11 dk

4 sa 3 dk

13 dakika

3 dakika 20 saniye

20 dakikalık video

(150 MB)

250 dakika

67 dakika

52 dakika

166 saniye

43 saniye

Sunum

(5 MB)

8 dakika

133 saniye

104 saniye

5,5 saniye

2 saniye

Fotograf

(2 MB)

3 dakika

53 saniye

41 saniye

2.3 saniye

1 saniye

(*) Turkcell şebekesinde şu anda 300 kbps a kadar ulaşılabilen EDGE teknolojisi kullanılmaktadır.
(**) Turkcell, 3G şebekesini HSDPA+ 21 Mbps hıza uyumlu olarak kurmaktadır.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.