Kategoriler
Hayattan

Vurun Türkçe'ye!

Güzel Türkçe’mizin son zamanlarda nasıl da ayaklar altına alındığını anlatan, anlatırken düşündüren, düşündürürken üzen bir video çekmişler. Herkesin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum, buyrun;

https://www.youtube.com/watch?v=S54apxVdO0w

Eski wolkanca.com’da Vurun Türkçe'ye! veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Vurun Türkçe'ye! için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Vurun Türkçe'ye!için 14 yanıt

bece hala abartılıo ki gülmekten yarılmam ondandır sanırım..

q klawyemden ne istiolar 😀

bence hiç de abartılmıyor, yalnızca misahi bir anlatım seçilmiş. gülmek normaldir. ama şahsen ben hiç gülemedim…

benim çok önem verdiğim türkçe' yi doğru kullanma mezusunu mizahi bir dille çok güzel açıklamışlar. yapan arkadaşları tebrik ederim.

videoyu daha önce bir yerde izlemiş ve katılmıştım.msnde çok dikkat etmiyorum ama günlük hayatımda olsun sitemde olsun dikkat ediyorum.yalnız birazda "yukardakilerin" el atması lazım olaya.
mesela cd yani compact disc ülkemize geleli kaç yıl oldu ama hala tam bir türkçe karşılığı yok. herkes "si di" diye okuyor "ce de" dediğimizde gülüşüyoruz. bence yabancı kelimeleri dilimize sokmazsak çevirmeyi güzel yapabilirsek,bu sorunu aşarız gibime geliyor.

aslında inirgeçli bindirgeçler olmasa kimse türkçesi varken yabancı kelime kullanmaz sen indirgeçlibindirgeç olayına girersen ne bekliyosun türkçeden…

bende o indirgeç bindirgeç olayını kastediyorum zaten. adam gibi bir karşılık bulamamışlar.buldukları tek işe yarar kelime bilgisayar.
yosimitsu ,çin dediğin ülke geleceğin kaderini elinde tutan bir ülke gibi birşey.o yönlere girmeyeceğim ama çince öğrenmekle çinlileşmek farklıdır.ingilizce öğrenmekle ingilizleşmekteki fark gibi. 😉

ingilizceden ölen insan olmadıgına göre zararlı değil bence milli egitimdeki saftikler çince ögretcekmiş siz o zaman seyredin rezilliği.

benim adımda sebastian bu yabancı ismim ama bunu kısaltabilirsiniz ve sebo diyerek türkçeleştirebilirsiniz 🙂 wolkanca bir numarasın

blog adı wolkanca olan birisi için ilginç omuş bu yaklaşım. o "w" harifni konunun neresine yerleştireceğinizi merak ediyorum.

@fuuk
ben onlar çıkarmıştır başkası çıkarmıştır bilmiyorum. ama anlamlı ve güzel bir karşılık çıkarmadıkları kesin 😉

koruma ile hiç bir şey yapılamaz yani bunu bir kesimin yapması ile asla başarılacak bir iş değil misal devlet hadi türkçe dışında hiçbirşey olmyaacak dese bunun ne akdar komik olabileceğini düşünebiliyor musunuz? işte bu yüzden türkçeyi korumak isteyen arkadaşlar kendileri bir şeyler yapmalı ama yapmayanlarında kafalarını kırmamalı.ancak gönül koyabilir.

kısaca güleriz ağlanacak halimize… 😟 türkiye de yaşayıp ingilice kelimeler kullanalım tıpkı ingilizlerin ya da amerikalıların günlük hayatta türkçe kelimeleri cümle içlerin de kullandıkları gibi!! ne güzel olur du değil mi ama bu nu yapan sadece bizim milletimiz sanırım!biraz dikkat biraz saygı lütfen!!

tamam ozm wolkan abi hemen domaini değiştiriyor…
olmaski zaten bende türk alfabesinde w hatırlayamadım 🙂