Kategoriler
Teknoloji

Nokia viNe hakkında

Geçen gün Nokia’nın viNe isimli henüz yeni gelecek olan servisini test ettiğimi yazmıştım, o gün tam anlamı ile servisi kullanmamış sadece kaba taslak bir ön izleme yapmıştım fakat şimdi servisi tamamen kullandım her şeyi ile test ettim.

nokia-vineVe şimdi Nokia viNe hakkında daha detaylı bir şeyler yazacak tecrübeye sahibim. Bir önceki yazımda da yazmış olduğum gibi bu viNe olağan üstü bir şey, yani muhteşem bir his hele ki bloggerlar için hiç de yabancı kalmayacakları bir şey. Şöyle ki, biz Twitter, Lastfm gibi servisleri neden kullanıyoruz? İşte ben buradayım, bunu dinledim Lastfm’e skropladım gibi gibi, işte viNe öyle bir zamazingo ki onu aktif etiğinizde, gezerken dolaşırken her neredeyseniz çektiğiniz fotoğraflar, videolar, dinlediğiniz müzikler ve gezdiğiniz web sayfalarına kadar daha da belki geliştirilebilecek bir çok hareketinizi hem de fotoğrafları, videoları göstererek Nokia’nın haritasında görüntülüyor. Hemen bir örnek görmek için buraya tıklayın.

Eğer bu bağlantıya tıklayıp baktıysanız nasıl müthiş bir şey olduğunu az çok tahmin etmişsinizdir. Bu haritada gördüğünüz fotoğraflar ve müzik parçalarını ben Nokia telefonumda viNe açıkken çektim ve dinledim, trene, arabaya, metroya bindim, köprülerden geçtim, yürüdüm. Bu gezim de fotoğraflar çektim müzikler dinledim ve Nokia telefonum da viNe açıktı, Gps üzerinden yaptığım her şeyi kayıt etti. Önce telefonuma kayıt etti ve ben hızlı internet bağlantısı olan bir yere geldiğimde internete bağlanıp bu video, fotoğraf ve diğer şeyleri internet üzerine gönderim bu sayede bütün dünya insanları benim İstanbul da ki bu gezime şahit oldu.

Nokia viNe da ücret hususunda korkunuz olmasın, belki çoğunuz kontörlerim gidecek mi, ne kadar ödeyeceğim gibi çekinceleriniz var ve merak ediyorsunuzdur ücreti ne bunun, kesinlikle fazladan bir ödeme yapmayacaksınız çünkü zaten siz gezinizde bu fiilleri yaparken viNe bunu o anda upload etmeyecek eğer siz istemezseniz, siz internet bağlantısı olan bir yere gider ve orada bunu yüklersiniz karşıya ve fazladan bir ücret ödemezsiniz.

Benim için çok heyecanlı bir deneyimdi, yazılımın çalışmasında çok büyük eksiklikler hatalar görmedim, oldukça basit. Yalnız bazı pratik ip uçlarını bilmeniz gerekebilir, geziye çıkmadan önce telefonun gezeceğiniz yerleri önbelleğine alması için ofisinizde veya evinizde internete bağlanıp harita üzerinde gezmeniz faydalı olabilir hızı açısından, ben öyle yaptım. Örneğin Levent, Etiler tarafına haritayı götürmemiştim ve orada internet bağlantısı bulamadığım için o kısmı telefonumda o an göremedim. Bu arada Nokia ofisine gittim ve orada internet bağlantısı vermediler bize, güvenlik nedeni ile dedi kendileri, ama olmadı yani sen blogger kişiye internet versen Nokia olarak ofisinde her hafta geliriz.

Nihayetinde Nokia viNe’ın şu an kendi alanında bir rakibi yok, sadece internet üzerinde sevgili Fatih’in bana gösterdiği brightkite isimli benzer bir şey var Iphone’da.

  Notlar;

 • viNe sanırım sarmaşık demek oluyormuş öyle bir şeyler dendi ama tam manasını kimse bilmiyordu sanırım.
 • Nokia viNe n serisi telefonlarda çalışıyor.
 • Test için verdikleri Nokia modeli N85 çok güzel bir telefon, fiyatı konusunda hiç bir fikrim yok araştırmadım da zaten ben alamam sanırım, şu an benim için fena halde üst segment bir telefon kendisi.
 • Nokia ın yeni reklam kampanyaları için bloggerların fikirlerini almasını taktir ettim, dünyanın örnek aldığımız ülkeleri bunu yaptılar, yapıyorlar hatta bitirdiler bize de yavaş yavaş geliyor, bu yeni reklam kampanyası çok ilginç olacak ama gizli alengirli işler var bu yüzden tamamını yazmayacağım şu an, öküzün altında buzağ arayacaklar.
 • LastFm ile Nokia’yı mobbler isimli yazılım ile birleştirdim, ilk dinlediğim şarkı Tymphony’den oldu.
 • Tam Taksim meydan da Yalanci Gamzesi Ayartir Seni albümünün ilk şarkısı “Taksim göster gerçek yüzünü” isimli parçayı açtım viNe’da buna şahit oldu.
 • Dün Warner Bros’un teni filmi Jim Carrey’in başröl de oynadığı Bay Evet(Yes Man) isimli filmin basın gösterimi, daha doğrusu blogger gösterimindeydim, film evet komik çok güldük, gidin izleyin vizyona girdiğinde. Hatta Ahmet Bülent ile izlediğim için daha bir zevkli oldu, sevgilerimi yolluyorum tekrardan ona. Ortam gerçekten iyidi, bu bloggerlar ve benzeri insanlarla aynı ortamda olmak çok eğlenceli ve zevkli oluyor.
 • 29 Aralık saat 19:00 da Super Club’da HP’nin yılbaşı partisinde olacağım, gelecek olan varsa aranızda haberleşelim.
 • Şimdilik bu kadar.