Kategoriler
Tech

Fare tuşlarının işlevlerini değiştirmek

X-Button Mouse Control programı ile Windows’a bağlı farenizin buton işlevlerini değiştirebilirsiniz.

Daha önce SharpKeys isimli programla klavye tuşlarının işlevlerini değiştirebileceğimizi görmüştük, X-Button Mouse Control isimli programla da faremizin düğmelerinin işlevlerini değiştirebiliriz.

Elbette fare Logitech marka ise örneğin kendi yazılımları olabiliyor ve tuşların işlevlerinin değişmesine izin veriliyor ancak bu yazılımlarda özgürlük yok yani her işlevi ve her program için ayrı işlevler atayamıyorsunuz, çok kısıtlı ve kullanışsız işlevlik açısından öyle.

Ancak bu X-Button Mouse Control isimli minik program baktığınızda her program için farklı katmanlar ve her buton için ne isterseniz onun çalışması sağlayabiliyor, Windows 10’da ve XP’ye kadar tümünde sorunsuz çalışıyor.

Bu program ayrıca oyuncular için de çok kullanışlı, açıkçası eski fareler yani yazılımı olmayan farelerinde çeşitli özelliklere sahip olmasını sağlayabilir. Bunun yanında birçok makrolar da yapılabilir ve otomatikleştirilebilir, sınırsız özgürlük. Benzer farklı programlar da gördüm ancak en iyisi bu hiç başka aramayın. Programla ilgili daha fazla bilgi ve kullanım talimatları için PDF dosyasını inceleyebilirsiniz:

Ben bunu fazla butonlu bir Logitech faremde birkaç tuşun görevini değiştirmek için kullandım çok memnunum.