Kategoriler
Internet

İnternetten kolay para kazan

Başlığı siktiret o bir yemdi 🙂 Ya da ironi diyelim, olmadı taşlama de ama yazacağım konuya güzel bir başlık yani okursanız göreceksiniz.

Bir haftadır kara kara düşünüyordum çünkü bütçemde bana göre devasa denilebilecek bir açık hasıl olmuştu. Kendi kendime, yahu arkadaş bu ne saçmalık tarladaki öküzden daha fazla çalışıyoruz, her gece alemlere aktığımız, havai’ye filan tatile de çıktığımız yok ama yine de bu lanet para yetmiyor, diye söylendim. Ben böyle söylenirken meğersem uzun zamandır bakmadığım banka hesabımda para ganiymiş haberim yokmuş, öküzlüğe bak şimdi.

Usta bir baktım süper sıfırlı para, yahu dedim nerden gelmiş bu para araştır et derken baktım ki arkadaş cidden bu benim helal param. Nasıl sevindim, yani çok şükür Allah sınadı demek ki, önce sıkıntıyı verdi sonra da böyle ferahlattı diye yorumladım.

Para nedir? Para günümüzde uğruna insanların bir birlerini öldürebildiği, anası yavrusunu, çocuğun babasını kestiği şeydir, evet öyle görünüyor 🙂

Eminim aranızda Zeitgeist belgesellerini izlemeyen çok az kişi vardır, zaten o belgesel internette yayınlandı siz de internette bir web sitesini okuduğunuzdan mütevellit kesin gözünüz çarpmıştır. Orada uzunca paradan ve dünya üzerindeki para sisteminden bahseder, mantıklı olduğu kadar bize çok saçma ve belki fantezi mevzularda geçer ama biraz düşününce genelinin makul olduğu kanısına varabilirsiniz.

Para bir sistem, bir araç pek kötü tarafı yok aslında gayet mantıklı gerekçelerle icat edilmiş bir şeydir. Fakat olayın boktan tarafı bunu yönetenler. Biz neler yaşadık kardeşim sabah bir kalkmışsın dolar şu kadar bilmem ne bu kadar, atıyorum bir bakarsın ertesi sabah 2 kilo domates alabildiğin paraya bir sakızı zor alıyorsun, atıyorum dedim.

Ben para konusunda takıntılı bir insan değilim, hiç olmadım. Bazı insanların takıntısı vardır genelde onlar zaten zenginleşirler, tutumlu olmak. Hayatımda hiç tutumlu olmak adına bir gram hareketim olmadı, bana bu çok saçma gelen bir şeydi, yani arkadaşım neyi nerde tutacaksın ki? Geri zekalılık geliyor bana çünkü kontrolü sende olmayan bir değeri tutumluluk adı altında hayatının merkezine koyup, onu yüceltip, kendini ona adamak ne kadar mantıklıdır sorarım? İnsanlar bu konuda çok aptallar bu yüzden mutsuzlar, tutumlu olmaları gereken değerler başka aslında huzur da orada bunu bir türlü kavrayamıyorlar.

Ben ki işte hesabındaki parayı dahi unutan adam, ne çok tiksinmişim şu insanların para hırsının kararttığı ortamlardan. En illet olduğum şey ise 3-5 kuruş kazanıp hayatımı sürdürdüğüm işi bile bozmaya çalışan, onu çok görenler, sanki milletin namusuna göz dikip, gasp edip, yetim hakkı yermiş gibi muamelelerden. Geri zekalı insanlar helalı haramı, hakkı hukuku bilmeyen aptallar yüzünden insanların emekleri, alın terleri ile kazandıkları ayıplanır olmuş bu zamanda.

Para dert değil, insanlar dert yapıyor.