Kategoriler
Internet

Cepkod Mobil Takipçi ile Anında Bilgi ve Eğlence

Cepkod Mobil Takipçi ile QR Code ve Microsoft Tag Türkçe Cep telefonunuzdaki barkod okuyucu ile gezdiğiniz barkodları Cepkod.com’dan Türkçe olarak takip edin veya yenilerini oluşturun!

Cepkod.com QR Code ve Microsoft Tag destekli mobil barkod teknolojisi ile Türkçe olarak yayına başladı. Cepkod, dünyadaki örneklerinden farklı olarak kayıtlı kullanıcılarının cep telefonu ile gezdiği barkodlara Cepkod.com internet sitesi üzerinden erişmesini sağlıyor.

Cep telefonundan internet’e erişmek için telefona karakter girmenin çok kolay olmadığının farkına varan Cepkod ekibi mobil barkod teknolojisini yeniden tanımlayarak Türkçe olarak geliştirdi.

Mobil barkod teknolojisi QR Code standardındaki barkodlar ile dünya genelinde Japonya’da yaygın olarak kullanılıyor. Toyota’ya ait Denso Wave firmasının 1999 yılında patentini aldığı QR Code standardı bildiğimiz barkodlardan farklı olarak matris yapısında karelerden oluşuyor ve bu sebeple bu standarda 2 boyutlu veya mobil barkod isimleri veriliyor. QR Code dışında Datamatrix, Aztec gibi açık standartlar veya Microsoft Tag gibi özel geliştirilmiş standartlar dünya genelinde yaygınlaşmayı bekleyerek kullanılıyor. Cepkod.com ile siz de QR Code ve Microsoft Tag türünde barkodlar oluşturabilirsiniz.

Cepkod Mobil Takipçi ile Anında Bilgi ve Eğlence

Cepkod.com, dergi, gazete, afiş, broşür gibi fiziksel ilanların üzerinde gittikçe daha fazla yer alan mobil barkodları internet ortamında takip etmek ve paylaşmak için gelişmiş hizmetler sunan interaktif bir servistir. Bu sayede birçok görsel ilan ile doğrudan bilgiye ve eğlenceye erişebilir, sevdiklerinizi saklayabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Tüm bunlar için Cepkod.com sitesine üye olmanız ve Cepkod.com üzerinde yaratılmış barkodları cep telefonunuzdaki barkod okuyucusu ile ziyaret etmeniz gerekmektedir. Cepkod ile gezdiğiniz içeriklere sadece cep telefonunuzdan değil Cepkod.com internet sitesi üzerinden de erişebilirsiniz. Cepkod, bu özelliği ile cep telefonunuzdaki barkod okuyucusuyla gezdiklerinizi takip eder ve daha sonra Cepkod.com üzerinden bu içeriklere erişmenizi ve bu içerikleri Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşmanızı sağlar. Ayrıca siz de Cepkod.com üzerinde kendi barkodunuzu oluşturabilir ve diger kişilerin bu barkodları okuması icin etrafa yerleştirebilirsiniz. Daha sonra Cepkod.com üzerindeki kullanıcı hesabınız ile oluşturduğunuz barkoda yapılan ziyaretler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cepkod Hakkında

Cepkod, 2008 yılının Ağustos ayında Boğaziçi Üniversitesi Kosgeb Teknoloji Geliştirme Merkezi bünyesinde kuruldu. ODTÜ Teknokent’in Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışmasında en iyi teknolojik iş fikri dalında ödül aldı. Bu süre içinde mobil barkod alanında yenilikçi fikirlerini hayata geçiren ekip Etohum ve İnovent’in girişimci-­‐ yatırımcı ağlarına dahil oldu. Ayrıca Intel yazılım ortaklığı ve Microsoft BizSpark programları ile bu firmaların desteğini aldı. Bununla beraber ekip, GS1 organizasyonunun mobil barkod alanındaki uluslararası çalışmalarına kabul edilen Türkiye’den ilk ve tek firma oldu.

http://cepkod.com
Basın kontağı
Oğuzhan Aygören
+90 532 3660891
oguzhan@cepkod.com