Kategoriler
Internet

Google Buzz

[Buzz sayesinde] Mahallenizdeki insanların ne söylediğini görebileceksiniz.
Vic Gundotra, Google’ın mühendislikten sorumlu genel müdür yardımcısı.

Google dün Buzz ismini verdiği yeni bir sosyal paylaşım sitesini Amerika daki merkezinde(Googleplex)tanıttı.

Gmail ile entegre çalışacak olan Google Buzz Twitter gibi durum güncellemeleri yapılmasına ve Facebook/Friendfeed benzeri her türlü içeriğin paylaşılmasına, yorumlanmasına, beğenilmesine olanak sağlıyor. Gmail ile entegre olması sayesinde Google Buzz Gmail kişi listenizi kullanıyor.

Google bu yeni sosyal ağ sitesi ile Facebook vb. sosyal ağlara rakip olma hevesinde. 2004 yılında açılan Facebook un şu an kullanıcı sayısı 400 milyon, Gmail kullanıcı sayısı ise 170 milyon civarı olduğu söyleniyor, Google 170 milyon Gmail kullanıcısını bu sosyal ağı kullanmalarını istiyor, Google’ın çok akıllıca bir hamle yaptığını belirtmek isterim ama henüz yeni olan bu servisin istenen başarıyı sağlayıp sağlamayacağı önümüzdeki aylarda belli olacak diye düşünüyorum.

Google birçok yeni internet servisi geliştirdi bunların tümü başarılı olmadı fakat şimdiye kadar şirketin değerinden bir şey kaybetmiş değil, bana göre bunun en büyük nedenlerinden ilki reklam programı olan Adwords ve Adsense nin çok karlı ve istikrarlı devam etmesi. Sadece Adwords ve Adsense bile getirdiği direkt ve endirekt değerlerle(topladığı kullanıcı bilgileri vs.) Google ın dünyanın en büyük internet şirketi olmasına bence yeter.

Google Buzz temelde mobil kullanımı baz alan bir servis, konum servislerini kullanıyor. Ben dün akşam iPod ile denedim GPS olmadığı için konum kullanamadım ama iPhone ile deneseydim olurdu.

Google Buzz

Google ın açıklaması şöyle:

Bugünün status mesajları, tweet’ler ve güncelleme akışları dolu dünyasında, bütün bu bilgiler arasında isteneni bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Google Buzz, güncellemelerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve çok daha fazlasını paylaşmanın dışında, diyaloglar başlatmanın ve onları sürdürmenin yeni, daha kolay bir yoludur.

Buzz, kullanıcıların e-posta ve sohbet geçmişine dayanarak, onların mevcut sosyal kontaklarını Gmail üzerinden desteklemektedir. Buzz ayrıca, güncellemeleri herkese açık veya özel olarak paylaşmayı da daha basit hale getiriyor. Böylece kullanıcılar farklı gruplar veya arkadaşlarıyla paylaşıma geçmek için birden çok araç kullanmak zorunda kalmıyorlar.

Gmail’in gelen kutusuyla bütünleşmiş olması, mevcut diyalogları gerçek zamanlı olarak bulmayı ve devam ettirmeyi de kolaylaştırıyor. Mobil cihazlarla olan entegrasyon ise bir diğer önemli unsuru paylaşmayı mümkün kılıyor.

Google Buzz açık bir sistem olarak tasarlandı ve şimdiden Picasa, Google Reader, YouTube, Flickr, Blogger ve Twitter ile entegrasyonu destekliyor.

Buzz’ı ürünleriyle bütünleştirmek isteyen geliştiriciler ve hizmetler, zaman içerisinde tam bir okuma/yazma UPA’sı (Uygulama Programlama Arayüzü) haline gelecek bir UPA üzerinden yapabiliyorlar.

Mevcut Gmail kullanıcıları, birkaç hafta içinde Google Buzz’ı gelen kutularında görecekler. Yeni kullanıcılar ise http://www.gmail.com adresine giderek yeni bir hesap açabilir veya http://buzz.google.com adresinden Google Buzz hakkında ayrıntılı bilgi alabilirler.

Ayrıca Google aramalarında da Updates seçeneğini gördüyseniz o da Google ın bu alandaki ataklarından biri olarak kabul edilebilir.