Kategoriler
Internet

E-mail göndermek hakkında bilmedikleriniz

Eğer Mailinizi 1 den fazla kişiye ve gruba yollayacaksanız Bcc yi kullanın. Diyelim ki bir mail hazırladın ve bunu adres defterindeki herkese göndereceksin. Mailini hazırladıktan sonra, mailini göndereceğin bütün e-mail adreslerini to (kime) yerine Bcc kısmına yaz, to (Kime) kısmına da kendi adresini yaz. Yani maili kendi kendine de gönder.

Böylece Bcc kısmına mailini yazdığın 1000 kişi de olsa,1000 kişiye de aynı anda maili gönderecek olsan, e-mailini alacak kişiler birbirini göremeyecek, sanki e-maili sadece sizden (to, yani kime kısmına da kendi e-mailini yazdığın için sadece sizden geliyor görürler. Bcc deki adreslerin hepsi to kısmını görür ama birbirini göremezler.) kendilerine gelmiş, başka kimseye gitmemiş zannedecekler, yani mailinizin gittiği diğer adresleri göremeyeceklerdir.

email

Mailinizi toplu yollayacaksanız maili göndereceğiniz adresleri mutlaka bcc’ye yazınki başkaları (örneğin kötü niyetli kişiler olabilir ya da mail adreslerini spam amaçlı kullanan kişi ya da şirketler olabilir)listenizdeki e-mail adreslerini alamasın.

EMAİLİNİZİN ÖZELLİKLERİNİ NE DERECE KULLANABİLİYORSUNUZ?
Merhaba arkadaşlar. Belki birçoğumuz dikkate almıyor ama bence güvenlik ve spam maillerden (sizin isteğiniz olmadan size gönderilen reklam amaçlı maillere spam denir) korunma açısından çok önemli bir konu. Önce kısa kısa bilgi verip sonra dilimin döndüğünce konunun önemini anlatmaya çalışacağım. Anlatırken de elimden geldiği kadar en alt seviyede anlatmaya çalışacağım. Bu maili bilgisayarı yeni öğrenen, ilk defa internete mail atmaya hazırlanan birinin bile anlayabileceği kadar basit bir dille anlatmaya çalışacağım. Bu yüzden birçoğunuza çok gereksiz şekilde basit anlattım gibi gelecektir.

  • From (Kimden): Mektubun kimden geldiğinin bilgisi bulunur. Yani elektronik mektubu gönderen kişinin elektronik mektup adresi yer alır. Bu kısımda e-maili gönderen kişinin e-mail ayarlarına bağlı olarak adı veya e-mail adresi görünebilir.
  • To (Kime): Mektubunuzun kime gittiğinin bilgisi bulunur. Yani bu kısımda, elektronik mektubu kime gönderecekseniz, e-mailinizin gönderileceği kişilerin elektronik mektup adresleri yer alır.
    Bu kısma e-mail gönderilecek kişinin e-mail adresi açık bir şekilde yazılmalıdır. Ör: patron@wolkanca.com
    Eğer posta birçok kişiye aynı anda gönderilecekse, maillerin aralarına virgül koymak suretiyle birçok kişinin e-mail adresi yazılır. Ör: volkan@mynet.com, ahmet@yahoo.com, selma@gmail.com …
  • Subject (Konu): Kısaca mektubun ne ile ilgili olduğu, yani konusu, amacı yazılır. (Genellikle birkaç kelime yazılır.)
  • Cc (Carbon Copy): Türkçe E-mail servisi veren e-maillerde mail yazmaya kalktığınızda “bilgi” adıyla gözünüze görünür. e-postanın kopyasını başka bir kişiye ya da kişilere göndereceksek onları bilgilendirmek amacıyla e-mail adresleri yazılır. Cc kısmına adresini yazdıkların kişiler, senin maili kime gönderdiğini (to kısmında senin maili kime gönderdiğini) ve Cc kısmındaki kendileriyle beraber e-mailin gittiği diğer kişileri de görür. Maili gönderdiğin kişi de Cc kısmındaki mailin gittiği diğer kişileri, yani kendisine gönderdiginiz e-mailden kimlerin haberi olduğunu görür.(Genellikle, e-posta içeriği ile 2. dereceden ilgili kişileri bilgilendirmek, bu maili onların da görmesi içindir).

  • Bcc {Blind (görünmez) Carbon Copy}: Tek fark Cc nin gizli hali. Türkçe e-mail servisi veren e-maillerde mail yazmaya kalktığınızda “gizli” olarak gözünüze görünür. Kullanımı Cc ile aynı. Yalnız, maili gönderdiğiniz, yani mailinizi alan kişiler To: ve Cc: alanlarındaki bilgileri görebilmelerine karşın, Bcc: alanındaki bilgileri, bcc ye yazılarak bcc den gönderilen mail adreslerini göremezler. Bcc kısmındakiler ise birbirlerini göremezler ama mailin kime gittiğini (yani to kısmını) ve kimlerin bu mailin gittiğinden bilgilendirildiklerini (yani Cc kısmını) görürler.

Merhaba grubum. Bu bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyorum. Bir tavsiyede bulunup (e-mail göndereceğiniz kişilerin adreslerinin başkalarının eline geçmemesi açısından önemli) dilimin döndüğü, anlatabildiğim kadarıyla söylemek istediğimi anlatayım.

Size tanımadığınız insanlar ya da kendi şirketlerinin reklamını yapmak için firmalar size mail gönderdiğinde “ya bu adamlar benim mail adresimi nerden buluyor?” dediğiniz olmadı mı hiç?”. Hiç tanımadığınız insanlardan mailler alıyor ve hatta msn davetleri alıyor musunuz? Evet, bu olay çok oluyor. Meğer bakın işin aslı neymiş? Hadi okuyalım birlikte ve artık daha dikkatli olalım. Bu maili dikkatlice ve anlayarak okuyun ve listenizdeki arkadaşlarınızla da paylaşarak onları da bilgilendirin.

Eğer Mailinizi 1 den fazla kişiye ve gruba yollayacaksanız Bcc yi kullanın. Diyelim ki bir mail hazırladın ve bunu adres defterindeki herkese göndereceksin. Mailini hazırladıktan sonra, mailini göndereceğin bütün e-mail adreslerini to (kime) yerine Bcc kısmına yaz, to (Kime) kısmına da kendi adresini yaz. Yani maili kendi kendine de gönder. Böylece Bcc kısmına mailini yazdığın 1000 kişi de olsa, 1000 kişiye de aynı anda maili gönderecek olsan, e-mailini alacak kişilerin hiçbiri birbirini göremeyecek, sanki e-maili sadece sizden. (to, yani “kime” kısmına da kendi e-mailini yazdığın için e-mailin sadece sizden geliyor görürler.)kendilerine gelmiş, başka kimseye gitmemiş zannedecekler, yani mailinizin gittiği diğer adresleri göremeyeceklerdir. Bcc deki adreslerin hepsi to kısmını görür ama birbirini göremezler. Ama Bcc ye e-mailinizi göndereceğiniz kişilerin e-maillerini yazdıktan sonra isterseniz to kısmını tamamen boş bırakabilirsiniz, böylece Bcc kısmında e-mail adreslerini yazdığın kişiler (Ve Cc dekilerde dahil, eğer Cc ye de e-mail adresi yazmışsan) Kime (to) kısmını boş görecek, sanki e-mail hiç kimseye gitmemiş gibi göreceklerdir ama bu mail bütün Cc ve Bcc ye yazdığın e-mail adreslerine gidecektir.

Mailinizi toplu yollayacaksanız maili göndereceğiniz adresleri mutlaka Bcc ye yazın ki başkaları (örneğin kötü niyetli kişiler olabilir ya da mail adreslerini spam amaçlı kullanan kişi ya da şirketler olabilir) listenizdeki e-mail adreslerini alamasın ve arkadaşlarınız bu durumdan, yani sizin dikkat etmemeniz yüzünden zarar görmesin.

Ayrıca şu da önemlidir. Diyelim ki bir arkadaşınız size e-mail gönderdi ve bu e-maili beğendiniz ve bu size arkadaşınızdan gelen e-maili, kendi kişi listenizdeki e-mail adresi bulunan kendi arkadaşlarınıza ileterek onlarla da paylaşmak istiyorsunuz. İlet dedikten sonra e-mailin içinde bu e-mailin size kimden, hangi e-mail adresinden geldiği,(size e-maili gönderen arkadaşınızın e-maili ve ayrıca size e-maili gönderen kişi sizle beraber başka arkadaşlarına da e-mailini toplu olarak göndermişse. Maili size gönderen arkadaşınızın sizle beraber e-maili diğer gönderdiği diğer bütün adresler) bellidir ve o e-mailleri de silerek gönderin ki, karşı taraf e-mailin size kimden geldiğini ve de size o maili gönderenin e-mail listesindeki arkadaşlarını da göremesin.

NOT 1: Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek isteyenler (olur ki bilgisayarda ya da internette yeni olabilecek arkadaşlar varsa) google dan From, Cc, Bcc, Subject olarak yazıp aratabilir ve doğruluğunu gözleriyle görebilirler.

Not 2: Bu e-mailimi yazarken e-mailimin başında “Anlatırken de elimden geldiği kadar en alt seviyede anlatmaya çalışacağım(bu maili bilgisayarı yeni öğrenen, ilk defa internette mail atmaya hazırlanan birinin bile anlayabileceği kadar basit bir dille anlatmaya çalışacağım.) demiştim. Bu yüzden genellikle kullanılan mail servislerine göre açıklama yapayım.

Mynet kullanıcıları için açıklama: Mynet kullanıcıları göndermek istedikleri e-maili hazırlayıp göndermek için “adres defterimden ekle” dediklerinde çıkan kutudan bu e-maili kime To, kime Cc ve kime Bcc ile göndereceklerine karar verip (bu kutuda e-mail listenizde kayıtlı olan her arkadaşınızın e-mailinin önünde To, Cc ve Bcc seçeneklerini işaretleyebileceğiniz ufak kutucuklar var) ilgili kutuyu işaretleyip gönderebilirler.

Hotmail kullanıcıları için açıklama: Hotmail kullanıcıları e-maili göndermeye hazır olduklarında farenin imlecini önce Bcc de tıklasınlar (farenin imleci Bcc de görünüp kaybolsun) sonrada sağ taraftaki kişi listenizdeki göndermek istediğiniz arkadaşlarınızın e-mail adreslerine tıklayın, her tıkladığınız adres Bcc ye gidecektir.

Yahoo kullanıcıları için açıklama: Yahoo e-mail kullanıcıları e-mailini yazarak hazırlayıp göndermeye hazır olduğunda, To kısmının hemen üzerinde görecekleri Add Cc-Add Bcc seçeneklerine tıklayarak bunla ilgili açılan kutuya, gönderecekleri e-mail adresini girebilirler.

Gmail kullanıcıları için açıklama: Gmail i kullanan arkadaşlar e-mail yazmak için Compose (posta oluştur) dediklerinde Cc ve Bcc yi çok kolay göreceklerdir.

Outlook kullanıcıları için açıklama: Outlook u yeni yeni kullanmaya başlayanlar için ufak bir bilgi vereyim. Outlook ayarını ilk yapıp kullanmaya başladığınızda sanki Outlook ta Bcc yokmuş gibi görünür. Yani posta oluştur deyip açılan sayfada e-mailinizi yazıyorsunuz ama burada Bcc göremiyorsunuz. Bu durumda Görünüm menüsünden “tüm üst bilgi” seçeneğini tıklayın, böylece Bcc meydana çıkacaktır.