Kategoriler
Genel

Twitter’ın potansiyel çöküşü yakın insanlık tarihinin geniş bir kaydını silebilir

Dünyanın bilgisi, yakında iflas edebilecek özel bir şirkete ait yarı kamusal bir meydanda tutulursa ne olur?

2006’daki gönderilen ilk tweet’inden bu yana, Twitter dünya meselelerinde önemli bir rol oynadı. Platform, Arap Baharı’ndan Ukrayna’da devam eden savaşa kadar her şeyi belgelemek için kullanıldı. Ayrıca yıllar boyunca halka açık konuşmalarımızı da yakaladı.

Ancak uzmanlar, Elon Musk’ın şirketi dağıtması durumunda zengin medyanın ve konuşma dizilerinin sonsuza kadar kaybolabileceğinden korkuyor. Twitter’ın 10 Kasım’da yaptığı bir konferans görüşmesinde çalışanlarına iflasla karşı karşıya kalabileceğini kabul ettiği düşünülürse, bu gerçek ve güncel bir risk. Musk, Twitter’ın halka açık bir forum olduğunu kabul etti ve bu gerçek, platformun potansiyel kayıplarını çok önemli kılıyor. Twitter, günümüz medeniyetinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. İnsanların savaş suçlarını belgelediği, önemli konuları tartıştığı ve haberleri aktardığı bir yerdir.

Usame bin Ladin’in ölümüne yol açan ABD işgali ilk kez orada duyurulmuştu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile ilgili en son bilgileri buradan edinebilirsiniz. 2014 yılında Ukrayna’da Rus yanlısı güçler tarafından düşürüldüğüne inanılan Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçuşun düşürüldüğü haberi ilk kez orada ortaya çıktı. Bu yaşayan, nefes alan bir tarihi belgedir. Ve yakında ortadan kalkacağına dair gerçek bir endişe var.

Kıdemli Ciaran O’Connor, “Twitter ‘sabah gitseydi’, diyelim ki, tüm bunlar—vahşetlere veya olası savaş suçlarına ilişkin tüm ilk elden kanıtlar ve tüm bu olası kanıtlar—birden ortadan kaybolurdu,” diyor kıdemli kıdemli Ciaran O’Connor Küresel bir düşünce kuruluşu olan Stratejik Diyalog Enstitüsü’nde (ISD) analist. OSINT olarak bilinen açık kaynaklı istihbarat kullanılarak toplanan bilgiler, savaş suçları kovuşturmalarını desteklemek için kullanıldı ve insan hafızası silindikten çok sonra bile olayların bir kaydı olarak hareket ediyor.

O’Connor’ın meslektaşı, ISD’de kıdemli OSINT analisti Elise Thomas, Twitter’ın potansiyel çöküşünü benzersiz bir şekilde zorlaştıran şeyin bir kısmının, “dijital kamusal meydanın” özel bir şirketin sunucuları üzerine kurulmuş olması olduğunu söylüyor. Bu, önümüzdeki yıllarda pek çok kez uğraşmamız gereken bir sorun.

Thomas, Twitter’ın her yerde bulunması, son 16 yılda yaklaşık çeyrek milyar kullanıcı tarafından benimsenmesi ve fiili bir kamu arşivi statüsünün onu bir bilgi altın madeni haline getirdiğini söylüyor. 

“Bir anlamda, bu aslında geleceğin tarihçileri için çok büyük bir fırsatı temsil ediyor – tarihin herhangi bir önceki dönemi hakkında bu kadar çok veriyi toplama kapasitemiz hiç olmamıştı,” diye açıklıyor. Ancak bu muazzam ölçek, kuruluşlar için çok büyük bir depolama sorunu sunuyor.

ABD Kongre Kütüphanesi, sekiz yıl boyunca tüm tweet’lerin herkese açık bir kaydını tutma görevini üstlendi, ancak 2018’de bunun yerine yalnızca az sayıda hesap gönderisini yakalamak için seçti. Digital Preservation Coalition’ın yönetici direktörü William Kilbride, “Hiçbir zaman işe yaramadı” diyor. Kütüphanenin depolaması beklenen veriler çok büyüktü ve yangın hortumundan çıkan hacim çok büyüktü. “Bunu bir bağlama oturtayım: burası Kongre Kütüphanesi. Bu konudaki en iyi uzmanlıklardan bazılarına sahiptiler. Kongre Kütüphanesi bunu yapamıyorsa, bu size çok önemli bir şey söylüyor” diyor.

Bu sorunlu çünkü Twitter, son 16 yılda yarının tarihçilerinin bugünün dünyasını anlamalarına yardımcı olabilecek önemli içerikle dolu. 

MH17’yi düşüren faillerin adalete teslim edilmesine yardımcı olan açık kaynak araştırmacısı Bellingcat’in kurucusu Eliot Higgins, “Twitter bir bakıma bir tür bilgi toplayıcı haline geldi” diyor. “Ukrayna’dan gördüğünüz bu şeylerin çoğu, diğer insanların takip ettiği Telegram kanallarından gelen görüntüler, ancak Twitter’da paylaşıyorlar.” Twitter, hem büyük kuruluşlardan hem de küçük, bağımsız seslerden gelen ilgili bilgilerin gerçek zamanlı bir haber akışından yararlanarak, dünyadaki hemen hemen her nişten içeriği kategorize etmeyi ve tüketmeyi kolaylaştırdı. Yokluğu şiddetle hissedilirdi.

İnternetten büyük miktarda bilginin kaybolması yeni bir sorun değil. 2017’de YouTube , Suriye şehirlerinden videolar yayınlayan hesapları kalıcı olarak silerek müfettişlerin Suriye’de insanlığa karşı işlendiği iddia edilen suçları tespit etme becerisine zarar vermekle suçlandı. Sonunda, bir dizi tarihsel bilgi olarak oynadığı önemi fark ederek geri döndü. 

Higgins, “Bunun Elon Musk ile olacağını sanmıyorum” diyor. (Musk, iflas durumunda Twitter’ın gönderilerinin geçmişinin kalıcı olarak saklanmasını temin edip etmeyeceğini veya buna yardım edip etmeyeceğini soran bir yorum talebine hemen yanıt vermedi. Şu anda kapsamlı bir şekilde bildirildiği üzere Twitter, artık bir iletişim ekibine sahip değil. işten çıkarmalar.)

Endişelenen sadece OSINT araştırmacıları değil. ABD kamu kurumlarının doğrulanmış statülerini kaybetme konusundaki endişeleri, hükümetler ve kamu kurumları tarafından yapılan birçok resmi açıklamanın artık önce Twitter’da yapıldığının altını çiziyor. Kilbride, “Devlet kurumlarının bu resmi kayıtlarının arşivlendiğine veya gerçekten de bunu nasıl yapacaklarına dair hiçbir gösterge yok” diyor. 

Twitter’da bazı kişiler kendi tweet arşivini indirmiş gibi görünüyor. İnternet Arşivi ise Twitter web sayfalarının anlık görüntülerini Twitter’ın kendi sunucularından daha güvenilir bir yerde kalıcı olarak depolamak için kullanılabilir. Ancak her iki yöntemin de kendi sorunları yok değildir: Multimedya genellikle bu tür tweet arşivleme yöntemleriyle birlikte depolanmaz – bu, İran devriminden görüntüler ve videolar yayınlayan veya Rusya’nın Twitter’ı işgalini belgeleyen çok sayıda hesabı etkileyecek bir şeydir. bilgi kolayca herhangi bir tweet’in tam URL’sini bilmeyi gerektirir. Higgins, “İnternette başka bir yerde bir şekilde korunmamışsa, bunu bulmakta zorluk çekebilirsiniz” diyor.

Bazı kullanıcılar, genellikle uzun Twitter mesaj dizilerini daha anlaşılır hale getirmek için kullanılan Thread Reader gibi üçüncü taraf hizmetlerine güveniyor; ancak bunları arşivleme araçlarına dönüştürmeye çalışmak da ideal bir çözüm değil. “Bu hizmetlerin arkasındaki şirketler neredeyse kesinlikle Twitter’ın kendisinden daha küçük ve daha geçicidir ve içeriğin orada sonsuza kadar korunacağını düşünmek için gerçek bir neden yoktur – özellikle Twitter gittiğinde, şirketin iş modelini açan Twitter dizisi de öyle. ”diyor Thomas.

“Işıkları söndürmenin güzel bir yolu var,” diye yalvaran Kilbride, Twitter batarsa ​​Musk’ın fişi hemen çekmemesini ister. “Hizmet için yönetilen, yapılandırılmış bir kapanış, şu anda sahip olduğumuz kaosa tercih edilmeli” diyor. 

Thomas’ın soruna iyi bir çözümü yok ve şu anda Twitter’ın çoğunda olduğu gibi, görünüm pek de pembe değil , diyor. “Twitter uyarı vermeden kapanırsa çok fazla dijital geçmiş kaybedeceğiz.”

Yazı kaynağı: Chris Stokel-Walker, https://www.technologyreview.com/2022/11/11/1063162/twitters-imminent-collapse-could-wipe-out-vast-records-of-recent-human-history/

Twitter’ın geleceği hakkında endişeli misiniz?

Twitter verilerinizi indirmeniz mümkün, bunun için Twitter ayarlarından verilerinizi indirin ve davamı burada: https://twitter.com/timcourtney/status/1588582279592710145

wolkanca.com’da Twitter’ın potansiyel çöküşü yakın insanlık tarihinin geniş bir kaydını silebilir veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Twitter’ın potansiyel çöküşü yakın insanlık tarihinin geniş bir kaydını silebilir için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.