Kategoriler
Internet

Geocities.com da Telekomun hışmına uğradı

Microsoft'un satın almak istediği, Yahoo'nun hizmeti olan Geocities.com a erişim ANKARA 9.SULH CEZA MAHKEMESİ, 04/02/2008 tarih ve 2008/140 Nolu Kararı gereğince engellendi.
Aslında bu yasak çok yeni değil sanırım 10 gündür var, uzun zamandır Geocities de hesapları bulunanların Telekom'un bu sansürünü anlamamsının nedeni, adrese giriş yaptıklarında alışık olduğumuz o kırmızı yazıyı değil de http 404 not found hatasının çıkması.
Geocities - Flickr
Bildiğiniz gibi Telekom'un bundan önce engellediği popüler siteler şöyle; Youtube.Com, WordPress.Com, Sourtimes.Org, Youporn.Com.
İşin internet kullanıcıları için en vahim tarafı ise artık engellenen sitelere OpenDns gibi sistemlerle girememek. Bu tür sansür uygulamalarına temelinden karşı olduğum için bu kapatmanın nedenini hiç merak etmiyorum. Ben wolkanca.com un ne zaman engelleneceğini merak ediyorum.
Erişim Yasakları

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

bence hak etti geo engellenmeyi. çünkü bu hizmeti vermesinden neredeyse 6 yıl geçti hala 15 mb alan 4,2 mb günlük kota veriyor. google ise 100 mb alan sınırsız kota veriyor. bu sebeple kızdırdı beni geo. oh olsun.

çok fazla sürmez gibime geliyor burada wordpress.com'un yasağı nasıl kaldırıldıysa aynı şekilde geocities.com'un yasağıda kaldırılır

telekomun site kapatma yerine sayfa kapatmayı öğrenmesi daha iyi olacak sadece bir sayfa yüzünden bir çok kişinin mağdur olması hoş bişey değil

oradan birisi çıkıyor, kapatılacak o kadar site varken diyor, başka birisi telekomun site kapatma yerine sayfa kapatması iyi olacak diyor. ben de dehşetle okuyorum.

birisine kapatılabilir diğerine kapatılamaz demek gibi bir şey nasıl söz konusu olarak. birisi için bir şeyin iyi bir şeyin kötü olduğuna başkası nasıl karar verebilir? ayrıca diyelim ki birisi bunlara karar verebilecek nitelikte bir şeyi yasakladıktan sonra başka şeyleri yasaklamayacağını kim garanti edebilir.

bunun gibi saçma bir uygulumaya taviz verilemez. taviz verildiği takdirde bir bakarsın ki öbür gün her şey yasaklanmış. bir bakarsın sen de yasaklardan dolayı etraftan haber edinemez sadece sana söylenenlere inanır hale gelirsin. sonunda bir kaç kendini bilmezin elinde oyuncak olursun. koyun gibi milletler işte böyle yaratılır. türbanla mürbanla iran olunmaz, yasakla öyle olursun.

o siteyi bu siteyi veya sayfayı yasaklamak yapılabilecek en cahilce ve acizce harekettir. ama daha da vahim olanı çoğu kimsenin buna aldırış etmemesi, çoğunun da anlamaması.

en azından şu yazılıarı okumanızı tavsiye ederim. biri youtube yasağından sonra gene böyle sinirlenip yazdığım bir yazı. diğeri ise sarı öküz, verilen tavizler hakkında bir yazı

engellemeye dair haber çıkmıyor medyada nedense? bilenler varsa haberleri iletebilir mi buraya.. bir de bu engellemeyi aşmak için yöntem var mı? yoksa engellemenin kaldırılması için nereye şikayette bulunacağız? eyleme geçmek istiyorum. ne yapmalıyım? nereye dilekçe yazacağız yani? bilenler paylaşsın lütfen.

sinan taga

yapacak bişey yok yasaklıyorlar burası türkiye biri kapatıyor biri açıyor
sayfa kapatma örneğinide nasıl daha az kişi mağdur olur kapatma davalarından ondan dolayı yazdım

wordpress.com yaşağı kaldırılmadı. bu konuda mahkeme kararına rağmen wordpress.com sansürü neden devam ediyor başlıklı yazımı okursanız ayrıntıları görürsünüz. oradaki bilgiye ek olarak yeni bir bilgi daha edindim. yasağın kalkması biraz daha zaman alacakmış. bazı sorunlar varmış. ama konuyla ilgilenen avukat daha fazla bilgi vermek istemedi.

bu arada engellenen birkaç başka site daha vereyim burada:
www.redtube.com (18+ içerik) www.ateizm.org (malum şahısla ilgili nedenle)
19.org (malum şahısla ilgili nedenle)

bunların yanında daha önce 3 (belki de 4) blogum malum şahısın çabalarıyla engellendi.

merak ediyorum baska ülkedede engelle var mı böylesine saçma. basımızda bir robot suna gireceksin buna giremezsin diye biz çoban sürüsü yerine koyup yönlendirmeye calisiyor telekoma bu hakkı kim veriyor yaşanmaz etdiler iyice çığrından cıkardılar bu işi neye tıklasam giremiyorum boyle seymi olur yahu. bazı sitelere acayip bir ban sekli koymuslar proxy bile işe yaramıyor amerikan ip bile sökmüyor nalet olsun baska ne diyeyim içimi dökeyim dedim

geocities' de 2000 yılının başlarında hazirladiğim bir web sitem var yıllar içinde gerekli anahtar kelimelerle arandığında google ' de yahoo ve diğer arama motorlarında ilk 15 sıra içinde görüntüleniyor . şirketimin,işcilerimin ve ailemin ve hatrı sayılır bir oranda gelir kaynağını oluşturuyordu. siteme 3 aydır erişilemez durumda ve görüntülenmek istenildiğinde bu siteya erişim yasaklanmıstır gibi uyarılar çıkıyor ( inanılmaz bir saygısızlık örnegi ve uygulaması ) mağduriyetim anlatılamaz… yaklaşik ticari kaybım 70 bin ( 70 milyarı)geçti ..yasaga söz konusu site tek başına engellenebilir… nasıl bir zihniyet ve hukuki düzen bu umursamazlığa neden olup boylesine kararlari uygulanabiliyor.. bukonuda yetkili ve yeni internet teknolojisini anlayacak hukuki bir merci yokmu. geleneksel hukuki uygulanmaları denetleyecek bir karar mekenizması neden harakete geçirilmiyor ve milyonlarca kişi gereksiz yere madur ediliyor.. ülkemin insanlarına yetkililerine esefle soruyorum. bune saygısızlık ve kişisel haklara tecavüz

bence çok saçma bu site kapatmalar fln telekoma birinin dur demesi lazım 😀

ya arkadaşlar internetin suyu çıktımı desek artık makinanın başına oturmak bile istemiyorum sevdiğim bütün siteler mahkeme kararı ile kapalı winamp dan radyo dinliyorduk onuda yasaklamışlar shoutcast.com/ yaa bunu bile kapatmışlar bu nasıl bir <ihniyet ve bunu kapatmak için mahkeme açanın kafasındaki ihniyet nedir
internet özgürlükmüş sınırsız bilgi kaynağıymış israilin filistine uyguladığı ve ördüğü o devasa duvarlardan ne farkı var faşizim burayadamı el attı yuh olsun be kardeşim sen bütün okullara internet götüreceksin gençler gelişsin dünyayla bütünleşsin bilgi paylaşsın diyeceksin israil duvarı gibi duvar öreceksin . bu örümcek kafalar temizlenirde bizde bu ülkede yaşarız inşallah

benim geocities'de hazırladığım bir sitem vardı. amaç olarak üniversite öğrencilerine naçizane edindiğim mesleki tecrübeler doğrultusunda elektronik mühendisliği hakkında bilgi vermeyi seçmiştim. malesef geocities'den aldığım bedava domain ile hazıladığım bu siteye artık erişilemiyor. bu saçmalık bakaım daha ne kadar sürecek.

erişime konulan yasaklar artık rezalet boyutunu aştı. demokrasi diye ortalığı inletenler nerede? keyfilik aldı başını yürüdü. böyle ilkesizlik, böyle ilkellik dünyanın hangi ülkesinde kaldı? ulaşım ve iletişim engellenmemesi gereken en temel haklarımızdır. bunu gaspetmeye kalkışmak ayıptır, çağ dışılıktır.

engellesinler bakalım ne olacak . bu engellenmenin sorulusunun ak partisi ve onun tutucu yasakları olduğunu çok iyi biliyor bu millet.ak parti bu kafa ile giderse daha çok oy kaybeder . bu davranışı kendini bilmezliği ve antidemoktatik davranışları neden yaptığını çok iyi biliyorum. üni lere tam anlamı ile baş örtüsünü sokamadılar ve onlar şöyle düşünüyor .dişe diş kana kan biz başörtülerle üni ye giremiyorsak siz de elinizi kolunuzu sallayarak her siteye giremezsiniz .anlaşıldı türk milleti ak partiye çok oy vermiş bir dahaki seçimde 100 de 40 tan 100 de 5 e düşsünde o oylar o zaman görürüm ben onları.türk milleti hele ki internet kullanıcıları o kadar aptal değil halkın tepkisini almamak için sitenin yasaklandığına dair uyarı vermiyorlar artık. siz bu milleti bu şekilde kandırabileceğinizi mi sanıyorsunuz. çok yanılıyorsunuz .artık türk milletinin kandırılamayacağına dair uyarıyı geçen seçimlerde aldılar .hala dik başlılıkla yollarına devam ediyorlar.millet bir siteye girmek istiyorsa sen millete engel koyamazsın .millet bile değilsin artık milletin vekilisin.yani vekaleten duruyorsun o koltukta.milletin istediğini yapmazsan millet geçmişte nasıl seni vezir etti ise o şekilde rezil eder . ne olduğunu bile anlayamazsın.er ya da geç herkes yaptıkları yanlışların hesabını verecek . bu doğal olarak gerçekleşecek .su an hakkınızda açılmış birçok suç dosyası var bir gün her iktidar gibi o koltuklara özlem duyacaksınız .o gün sizi koruyan dokunulmazlık olmayacak .bakalım o zaman ne yapacaksınız.bir de s başbakana yahudi cesaret ödülü verildi .yahudiler atatürk döneminde bu ülkeden kovulmadı mı.mason locaları 1935 yılında kapatılmadı mı .yahudilerden vergi alınmadı mı zamanında. atatürk ün ne kadar zararlı olduğunu bildiği yahudi milletinden bir başbakan ödül aldı .sizce bu ne kadar normal sorarım size .yahudi menfaatlerininin türk menfaatleri ile çakıştığını biliniyor. öyle ise bu başbakan yahudi menfaatleri için çalışyor .o zaman niye oy veriyorsun ey halk.neyse önümüzdeki seçim her şeyi dengesine tepki tepki doğurur.birzamanlar tayip erdoğanın bir sözü vardı laiklik hakkında kendi çok iyi biliyor. bu yürümez zaten diyordu konuşmanın ortasında. ben de aynı fikirdeğim bu iktidar yürümez zaten .artık çalınan sandıklar da sizi iktidarda tutmaya yetmeyecek,göreceksiniz.bir an için muhalefet olmanız bile sizi mahfedecek. çünkü dokunulmazlıklar kalkacak. son dönemde yaktıklarınız ile türkiye cumhuriyeti devletinin doğal ömrünü kısalttınız.bunun elbedt bir bedeli olacak .unutmayın ki siz de türkiye cumhuriyetindesiniz ve bu geminin içindesiniz.zıtlaşarak kimse bir şey kazanamaz. siz zıtlaşıyorsunuz.halkın bir bölümünü hiçe sayarak halkın vekili olunmaz. siz hiçe sayıyorsunuz.