Kategoriler
Internet

İnternet anlayışının yeni yüzü: put.io

Bugün tesadüfen karşılaştığım put.io sitesinin özelliklerini araştırdığım gerçekten gözlerime inanamadım. Böyle işlevsel bir sitenin Türkiye’den çıkması gerçekten gurur verici bir olay.

Nedir bu put.io hemen bahsedelim. Dünya üzerindeki bir çok internet kullanıcısının alışkanlıklarını değiştirebilecek bir sitedir. Barındırdığı alışıla gelmemiş özellikleri sayesinde 700mblık bir filmi 2-3 saniye içerisinde size sunduğu 50gb boyutundaki alana yükler ve online olarak izlemenize olanak sağlar. Bunları yaparken rapidshare, torrent, audio, video sitelerinde partasyonlu dosyaları sizin için saniyeler içerisinde indirir ve depolama alanınıza yükler.

Diyelim ki rapidshare tabanlı 700 mb lık bir film buldunuz ve partlar halinde. Önceden linkleri tek tek indirip sonra sıkıştırılmış klasör içerisinden çıkarıp öyle izlemeniz gerekirdi, şimdi ise linklerin hepsini copy yapıp put.io hesabınızı kullanarak, put.io alanınıza yüklediğinizde 2-3 saniye içerisinde videonuzda kalite kaybı olmaksızın online video keyfini yaşayacaksınız.

Bir diğer özelliği ise Facebook gibi sosyal ağlarda sıkça yaşanılan video paylaşma özelliğinin olması. Arkadaşlarınız ile videoları audioları paylaşabilme imkanınız olacak. Bu paylaşılan dosyalar sizin kotanızı etkilemeyecek, en güzel yanı ise 50gb çok az gibi gözükse de arkadaşlarınızın alanlarına ulaşabilmek ve onların alanlarında barındırdıkları videoları izleyebilmek gerçekten güzel bir özellik. Ayrıca verilen rss bağlantıları içerisindeki torrent, audio, video dosyalarını otomatik olarak indiriyor olması, rapidshare den tek tek dosya indirme zahmetinden kurtarması çok çok daha güzel olaylardan birisi.

Eeee o ağzınıza kadar bal çaldık şimdi de bu sitenin bazı sorunlarından bahsedelim. Bildiğiniz üzere yasal sorunlar var bununla ilgili çalışmaları siteye entegre üzerinde çalışmalar hızla sürüyormuş. Siteyi tasarlayan “köklü” firmanın avukatı ile görüşmeler yapılmış ve yasal prosedürler görüşülmüş o konuda biz son kullanıcıların sıkıntısı olacağını sanmıyorum. Site şuanda beta aşamasında davetiyeler çok sınırlı ve bulunması imkansız üzeri bir şey (webrazzi 100 tane kadar dağıtmış ama 20 dakikada tükenmiş) ve site tamamen açıldığında paralı olacakmış. Kullanım olarak ücretlendirme ya da aylık/yıllık olarak ücretlendirileceği muamma olsa da ücretin biraz kabarık olabileceği kesin kanımca 🙂 Biz Türkler bu tip şeylere para vermeyen kişileriz ama nimeti yerken de kökündeki toprağına kadar yeriz!