Kategoriler
Blog

Dreamhost Rsync yedekleme

dreamhost-greenGeçen gün Dreamhost’da bir limit ile karşılaştığımı yazmıştım, bu sunucunuzdaki kullanıcının dosya sayısı limitiydi. Ve bu limitten kurtulup normal hayata devam etmek için gerekli olan şeyler ya gereksiz dosyaları(boyut önemli değil) o kullanıcı hesabından silmek ya da yeni bir kullanıcı hesabı açarak bazı dosyaları veya alan adlarını(domain) ona taşımaktı.

Çok basit ve kolay bir yol buldum, "Rsync Backup" veya Türkçesi "Senkronize Yedekleme" olan bu sistem ssh üzerinden data transferi yapan muhteşem bir olay. Benim burada yaptığım Rsync ile yeni yarattığım kullanıcı hesabına eski limiti dolmuş kullanıcı hesabının dosyalarını göndermek oldu, süper de oldu. Süper oldu çünkü eğer elle manuel olarak dosyaları taşımaya kalksam emin olun 1 hafta gibi sürebilirdi, çünkü tüm dosyaları eksiksiz olarak taşıdı, çünkü 5 dakika kadar kısa sürdü.

Bu arada şunu belirtmek istiyorum ben yazılarımı deneyimsiz kullanıcılar için yazıyorum, bu yüzden siz profesyonel biriyseniz hemen burada uzaklaşın.

Ne yaptım?

Dreamhost daki hosting hesabımda dosya sayı limiti dolan "A" kullanıcısının dosyalarını yeni yarattığım "B" kullanıcısına gönderdim. Daha sonra ilgili domain hesabıma gidip hosting bilgilerinden A kullanıcısı olarak görünen kısmı B kullanıcısı olarak değiştirip hosting yolunu değiştirdim.

Neden yaptım

Çünkü A kullanıcısının dosya sayı limiti dolmuştu ve hiçbir şekilde dosyalar düzenlenmiyor ve yeni dosya ekleyemiyordu.

Nasıl yaptım?

Bu önemli. Şimdi yaptığım şey Rsync Backup dı, "A" kullanıcısını kaynak gösterip aynı hosting hesabımdaki "B" kullanıcısına hedef gösterip dosyaların oraya gönderilmesi, bu kadar basit. Aynı şekilde eğer isteseydim farklı bir hosting servisinde farklı bir ftp adresine de ssh desteklemesi durumda gönderebilirdim ki zaten backup.dreamhost.com da var olan bir hesabıma da öyle yapıyorum ara sıra.

Öncelikle bize lazım olan program eğer windows kullanıcıları için düşünüyorum Putty, Putty ile sunucunuza bağlanın, bağlanacağınız hesap yeni oluşturduğunuz kullanıcı yani "B" olsun (Putty komutları).
Putty ile ssh girişi yaptıktan sonra komut olarak örneğin blog klasörünü göndermek istiyorsunuz;
rsync -aP --delete --protocol=29 /home/.tui/A/blog/* B@domain.com:blog/ yazın, bu kodoman diyor ki; "A" daki blog isimli klasörün içeriğini "B" deki blog klasörü ile senkronize et.

Dosya sayısı ve boyutuna göre birkaç dakika sonra dosyalar B ye geçmiş olacak, ve daha sonra domain yönetiminden ilgili domainin hosting bilgisini "B" kullanıcısı ve blog klasörü olarak belirttiğiniz de işlem tamamlanmış oluyor.

Aynı şekilde eğer dosyaları başka bir ftp hesabına göndermek isterseniz kodumuz şöyle oluyor;
rsync -aP --delete --protocol=29 /home/.tui/A/blog/* kullaniciadi@baskadomain.com:backup/
bu kodaman da sizin A kullanıcısının blog klasörü içindekileri baskadomain.com da backup isimli klasöre gönderiyor.

Dış bağlantılar

Dreamhost Rsync yedeklemeiçin 2 yanıt

rsync -avrz –progress /home/hosting1/site.com/kaynakdizin/ gonderilecek-kullaniciadi@hosting.com:/home/hosting2/.com/gonderilecekdizin/

yukarıdaki kod ile bir başka hosting sitesine gönderebiliyoruz.

rsync -avrz –progress /home/ps1212w/wolkanca.com/ b464193@backup.dreamhost.com:/vol/shelf3/waste/b355193/wolkanca/

yukarıdaki kod örnek bir dreamhsot yedeklemesi benim kullandığım çabucak ne varsa gönderiyor yedek kaynağına.