Kategoriler
Tech

X, iOS Passkeys başladı

X, iOS için Geçiş Anahtarı Özelliğini(Passkeys) tüm dünyada aktif etti.

X platformu geçiş anahtarı/passkey özelliğini iOS için tüm dünyada aktif hale getirdiğini duyurdu. Özellik ilk olarak Ocak ayında ABD’deki iOS kullanıcılarına sunulmuştu.

X’in resmi Safety hesabı, ortak şifreyle oturum açma özelliğinin dünya çapında kullanıma sunulduğunu duyuran bir gönderide şunları söyledi: “Geçiş anahtarları artık iOS’ta dünya çapında herkes için bir oturum açma seçeneği olarak mevcut! Deneyin.” Bu aynı zamanda kullanıcılara oturum açmak için kullanabilecekleri başka bir seçenek de sunmuş oluyor. X blogunda, geçiş anahtarlarının her hesap için ayrı ayrı oluşturulduğundan şifrelere kıyasla daha güvenli olduğunun altını çiziyor.

iOS’ta 𝕏 uygulamasında şifre anahtarlarını etkinleştirmek için:

Yeni özelliği kullanmak için iOS cihazınıza X uygulamasının en son sürümünü yüklemeniz gerekiyor.
  • Sol üstteki profil resminize, ardından “Ayarlar ve gizlilik”e dokunun (gerekirse önce Ayarlar ve Destek’i genişletin)
  • Güvenlik ve hesaba erişim.
  • Güvenlik.
  • “Ek şifre koruması” altında Geçiş Anahtarı/Passkey seçeneğini seçeneğini etkinleştirin.

IOS Passkey ilk olarak iOS 17 ve macOS Sonoma ile Apple cihazlarına geldi(developer.apple.com/passkeys/) Apple bilgisayarlarında da mevcut hem yüz tanıma hem de parmak izi ile çalışabiliyor, açıkçası şifre/parola hatta 2 faktörlü doğrulama yerine iPhone’da Passkey kullanmak oldukça güvenli ve hızlı, aynı şey aslında Windows cihazlarda da var ama ben pek kullanışlı görmediğim için henüz kullanmıyorum, iOS’un Passkey’i yüz tanıma ile de çalıştığı için gerçekten şahane bir deneyim sunuyor tavsiye ederim. Twitter/X gibi bir çok uygulama ve sitenin girişlerde bu şeyi kullanmasını bekliyorum halihazırda Linkedin, Google vb. bazı şirketler kullanmakta, bankalar bile kullanabilir aslında ama sanırım SMS kullanmak daha ucuz olduğu ve muhtemelen regülasyonlardan dolayı uzun süre daha bunu kullanamayacaklar. SMS keşke ölse bu arada, ölür gibi, bekliyoruz.

Aşağıdaki konular da ilginizi çeker, güvenli günler.

2 faktörlü doğrulama – 2 faktörlü(2 adımlı) doğrulama nedir, nasıl kullanılır, neden kullanılmalıdır.
Dünyanın en çok kullanılan şifreleri – Günümüzde parola olarak hala 123456 kullananlar var mı? Gerçekten de, NordPass’ın 2020 için en yaygın kullanılan şifreleri listesine göre evet var ve verilerini riske atıyorlar.
Online şifre oluşturucu – Rasgele şifre oluşturabileceğiniz basit bir araç. Bedava ve online.