Kategoriler
Tech

Elon Musk Twitter’ı aldı

Elon Musk Twitter’ı satın alma anlaşmasını 28 Ekim, Cuma günü imzalamayı planlıyor.

Dünyanın en zengin kişileri listesinde üst sıralarda olan, SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, Bu yılın Nisan ayından beri istediği fakat anlaşamadığı Twitter’ı sonunda satın aldığını açıkladı.

Musk’ın kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile duyurdu. Elon Musk’ın, Twitter’ı satın alma nedenini ise, “Geniş bir inanç yelpazesinin şiddete başvurmadan sağlıklı bir şekilde tartışılabileceği ortak bir dijital kent meydanına sahip olmanın, uygarlığın geleceği için önemli olmasıdır.” olarak açıkladı.

Dear Twitter Advertisers – Elon Musk

“Twitter’ı satın alma konusundaki motivasyonumu kişisel olarak sizlerle paylaşmak istedim. Twitter’ı neden satın aldığım ve reklamcılıkla ilgili ne düşündüğüm hakkında çoğu yanlış çıkan çok fazla spekülasyon yapıldı.”
“Twitter’ı satın almamın nedeni, geniş bir inanç yelpazesindeki insanların şiddete başvurmadan sağlıklı bir şekilde tartışabilecekleri ortak bir dijital kent meydanına sahip olmanın uygarlığın geleceği adına önemli olmasıdır. Şu anda sosyal medyada daha fazla nefret üretiminin yanı sıra toplumumuzun aşırı sol ve aşırı sağ yankı odaklarına bölünmesi konusunda büyük bir tehlike var. Geleneksel medyanın büyük bir bölümü, bitmek bilmeyen tıklama arayışında parayı getirenin bu olduğuna inandıkları için bu kutuplaşmış aşırı uçları körükledi ve besledi fakat bunu yaparken diyalog fırsatı ise kaybedildi. Bu nedenle Twitter’ı satın aldım. Kolay olacağı için yapmadım. Daha fazla para kazanmak için yapmadım. İnsanlığa yardım etmek için yaptım.”

https://twitter.com/elonmusk/status/1585619322239561728

Elon Musk Twitter’ı ne kadara satın aldı?

Entering Twitter HQ – let that sink in! – Elon Musk

Elon Musk Twitter’ı 44 milyar dolarlık anlaşma ile satın aldığı söyleniyor.

Musk’ın şirketin San Francisco’da bulunan ana ofise elinde bir lavabo ile girdi.

Büyük satış için kendisine finansman sağlayan bankaların yetkilileriyle video konferans gerçekleştiren Elon Musk, cuma günü satın alma anlaşmasını imzalamayı planladığını açıkladı.

Elon Musk, bankalardan yaklaşık 13 milyar dolarlık finansman sağladı. Bloomberg, kredi anlaşmalarının son halini almak üzere olduğunu yazdı.

Söz konusu haberin ardından Twitter hisseleri yeniden 53 doları aştı ve Elon Musk’ın 54,20 dolarlık alım fiyatına yaklaştı.

Elon Musk, Nisan ayında Twitter’a hisse başına 54,20 dolar fiyat vermişti.

Twitter profilindeki açıklamayı “chief twit” olarak değiştirdi.

elon musk profiline “chief twit” yazmış.

Elon Musk Twitter merkezine neden lavaboyla girdi?

Musk’ın videoyu paylaşırken kullandığı cümle farklı anlamların ortaya çıkmasına sebep oldu. Cümle bir şekliyle, “Twitter’ın ana merkezine giriş – bunu kabullenin! (Entering Twitter HQ – let that sink in!)” anlamına geliyor. İngilizce ‘sink’ kelimesinin Türkçe karşılığı ‘lavabo’, Musk’ın elinde lavaboyla binaya girmesi ise kelime oyunu yaptığı şeklinde yorumlandı.

‘Sink’ kelimesinin bir başka anlamı ‘batırmak’ olduğu için cümleden çıkan bir başka anlam ise “Twitter’ın ana merkezine giriş – batıralım!” oldu. Washington Post’ta geçtiğimiz günlerde çıkan haberde, Musk’ın Twitter’ı satın aldıktan çalışanların yüzde 75’ini işten çıkaracağı iddia edilmişti. Bu hareketle Musk’ın göndermede bulunduğu düşünüldü.

Diğer yandan, Musk’ın taşıdığı lavabonun mutfak lavabosu mu banyo lavabosu mu olduğu ise tam olarak anlaşılmadı.

Kaynak: haberturk

Musk, Twitter’ı satın alma işleminin tamamlandığına dair haberlerin ardından platformda yaptığı ilk paylaşımda da Twitter’ın logosuna atıfla “Kuş özgürleştirildi” diye yazdı.

Kuş Avrupa’da bizim kurallarımıza göre uçacak

AB Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton ise Musk’ın paylaşımını alıntılayıp “Kuş Avrupa’da bizim kurallarımıza göre uçacak” yanıtı verdi.

Twitter’a Elon affı geliyor

trump kafes karikatür
trump kafes karikatür

Elon Musk, Twitter’da kalıcı olarak banlanan tüm hesapları açacak. (Bloomberg)

Bu haber hesabı silinen Trump ve bazı Amerikan siyasilerinin hesaplarının yeniden açılması anlamına geliyor. Elon Musk’ın Amerika’da muhafazakar sağa yakın olduğu biliniyor.

Musk Is Said to Take Twitter CEO Role, Reverse Lifetime Bans
Musk plans on replacing ousted CEO Parag Agrawal for now
The billionaire also intends to scrap lifelong bans on users