Kategoriler
Tech

Twitter Blue Türkiye’de açıldı

Twitter Blue Türkiye fiyatı (aylık ve yıllık) resmî olarak belli oldu. Twitter’da mavi tik alma ücreti ve Twitter Blue Türkiye’den nasıl alınır?

Twitter Blue artık Türkiye’den Türkçe hesaplar için de alınabiliyor, fiyatlar global ile şu anki kur ile hemen hemen aynı, mobil cihazlardan alındığında komisyon ile daha pahalı oluyor.

Twitter Blue aboneleri mavi onay işareti (mavi tık) alıyor ve yanısıra ekstra bazı özellikleri de kullanabiliyorlar, bunlar; çekicisi tweet düzenleme, 4 bin karakter uzunluğunda tweet’ler, uygulama simgesi seçimi, 60 dakikaya kadar video yükleme, tweet’lere yer işareti koyma, ve yayıncı olarak reklam gelirleri.

Twitter Blue aylık abonelik hizmetinin fiyatı globalde 8 dolar. Ancak Android ve iOS cihazlardan kayıt olanlar için aylık abonelik hizmetinin fiyatı 11 dolar olarak belirlendi. Bunun nedeni de App Store ve Google Play Store’un komisyon ücreti alması. Şu an itibariyle dolar kuruna bakıldığında global ile yerel fiyat hemen hemen aynı.

Twitter Blue Türkiye ücretleri

Webden alındığında Twitter Blue fiyatı; aylık 150 TL, yıllık 1569,99 TL. Twitter iOS uygulamasından alındığında, Twitter Blue ücreti; aylık 209 TL, yıllık 2199 TL.

Twitter’ın premium özellikler ekleyen Twitter Blue servisinin Türkiye’ye geleceği bir süredir konuşuluyordu ancak fiyatının ne olacağı konusunda net bir bilgi yoktu. Twitter Blue Türkiye fiyatı sonunda netlik kazandı. Twitter Blue aboneliğini Twitter web sitesinden almak biraz daha ucuza geliyor.

Web’den almak için tarayıcıdan twitter.com’a girip sol bölmeden Twitter Blue menüsüne tıklamanız yeterli.

Twitter mavi tik para ödeyenlere özel oldu

Twitter mavi tikte bir dönem sona eriyor. Önceden beri mavi tike sahip olan hesaplar, paralık üyelik sistemine geçmedikleri takdirde mavi tiklerini kaybedecek. Bu yeni döneme geçişin 1 Nisan’da gerçekleşeceği açıklandı. Eskiden beri Twitter mavi tik sahibi olan hesaplar, 1 Nisan’dan itibaren eğer paralı üye olmazlarsa mavi tiklerini kaybedecekler. Mavi tikli hesaplara sahip olan ünlü kişilerin ve kurumların bu dayatmaya nasıl karşılık vereceğini bekleyip göreceğiz. Ancak Elon Musk’ın isteğini yerine getirmek istemeyenlerin sayısı epey fazla olduğu için, mavi tikten feragat edecek çok sayıda ünlünün olacağı tahmin ediliyor. Bunun da ciddi bir kafa karışıklığına kapı aralayacağı düşünülüyor.

Twitter Blue başlıyor – Twitter’da ekstra özelliklere sahip olabileceğiniz bir hesap türü olan Twitter Blue başladı.
eni Twitter Blue 8 dolar – Twitter Blue, yeni hesap doğrulama(mavi tık) ve diğer özelliklerle fiyatı $8/aylık olacak.
Twitter’da sarı tik/gold checkmark uygulaması başladı – Twitter, ücretli mavi onay rozeti statüsünü yeniden başlatıyor ve şirketler için sarı tık / altın tık uygulamasına geçildi.
Twitter’da resmi hesaplar için gri tik – Twitter, devlet hesaplarını, medyayı ve büyük markaları doğrulamak için gri -resmi- onay işaretini piyasaya sürecek.

Twitter herkese Elon Musk’ın tweet’lerini gösteriyor

Çoğumuz için Twitter’ın “Sizin İçin” bölümü Elon Musk’ın tweet’lerine verilen yanıtlarla dolu. Musk ilk beslemesini herkes almıyor, ancak Pazartesi öğleden sonra birkaç kişiden fazlası bir şeylerin farklı olduğunu fark etti.

Burada, Teknoloji ve weble ilgili olan ve Elon Musk’ı takip eden birçoğumuz normalden daha fazla Musk yanıtı görüyoruz, aynı durum Musk’ı takip etmeyen bazı hesaplar için bile geçerli.

Hafta sonu Musk, Twitter’ın bu “görünürlük” sorununu çözmek için bir tür değişiklik yaptığını ve tweet’lerinin yüzde 95’inin “teslim edilmediğini” söyledi. Bunun Musk’la dolu bu yayınla ilgili olup olmadığından emin değilim, ancak Twitter’ın bu sorunu yakında düzeltmesini umuyorum.

24-Mart-2023
Bu arada Twitter eski mavi onay işareti olan(ücretsiz) hesaplardan mavi tiki kaldıracağını duyurdu.