Kategoriler
Genel

Twitter; parayı veren düdüğü çalar

Twitter’da 1 Nisan itibariyle eski mavi onay işareti (legacy blue checks) iptal edilecek.

Twitter eski mavi tikli yani onay işaretli hesapların mavi onay işaretlerini kaldırıyor. Mavi onay işareti sadece blue abonesi olanlar için görünecek.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra Twitter’da bir çok değişiklik oldu, bunların çoğu uygulamanın gelirleri ile ilgili olan ve hesapların doğrulanması ile ilgiliydi. Gelirler derken Twitter bu arada API paylaşımının ücretlerini de açıkladı, buna göre Twitter’ın verilerini kullanan 3. parti uygulamaların giderleri yükselecek.

Twitter’ın onay işareti sistemindeki değişiklik için Elon Musk; adil bir sistem demişti, buna göre mavi onay işaretinin ücret ödemeyen birinin sahip olmaması gerektiğini belirtti ve bu değişiklik Nisan 1’den itibaren başlayacak yani eski bir mavi tik sahibi iseniz(legacy blue checks) mavi tikiniz yarından sonra artık yok, mavi tik sahibi olmak için Twitter Blue aboneliğine kaydolmanı ve aylık 8 dolar civarı ödemeyi yapmanız gerekecek, onay işaretinin yani Twitter Blue’nun profilde mavi tik işareti görünmesi yanında birçok ek faydası var ve tümüne https://help.twitter.com/tr/using-twitter/twitter-blue-how-to adresinden Türkçe olarak da bakabilirsiniz.

Devlet kurumları ve organizasyonlar

Eğer resmi devlet kurumu veya STK gibi organizasyon iseniz ücretsiz Sarı ve Gri onay işareti için https://twitter.com/i/en/verifiedorganizations/apply adresinden başvuru yapabilirsiniz.

Mavi onay işareti ne anlama gelir?

Onay işaretinin tanımı değişiyor. Twitter, önceden mavi onay işaretini kamuoyunun ilgisini çekebilecek ve Twitter’ın belirli şartlara göre bağımsız olarak onayladığı aktif, tanınmış ve orijinal hesapları göstermek için kullanıyordu. Onay işaretinin anlamı değişiyor.

Mavi onay işareti iki anlama gelebilir:

 • Hesapta yeni Twitter Blue abonelik hizmetine etkin bir aboneliği vardır ve uygunluk kriterlerimizi karşılıyordur ya da
 • Hesap daha önce eski onaylama kriterleri (aktif, tanınmış ve orijinal) doğrultusunda onaylanmıştır.

Twitter Blue abonelerinin, mavi onay işareti almak veya bu işareti korumak için aşağıdaki uygunluk kriterlerini karşılaması gerekir.

Mavi onay işareti için uygunluk kriterleri

Yalnızca Twitter Blue’ya aktif abonelikleri bulunan hesaplar mavi onay işaretini almaya uygundur.

Ekibimiz, platformun bütünlüğünü sağlamak amacıyla, onay işaretinin ne zaman verileceğiyle ilgili uygunluk kriterleri kullanır. Hesabınızın mavi onay işaretini alması veya koruması için aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 • Tamamlanmış: Hesabınızda görünen ad ve profil resmi olmalıdır.
 • Aktif kullanım: Twitter Blue’ya abone olabilmek için hesabınızın son 30 gün içinde aktif olması gerekir.
 • Güvenlik: Hesabınız, abone olduğunuz tarih baz alındığında 90 günden uzun süre önce açılmış olmalı ve hesapta onaylanmış bir telefon numarası bulunmalıdır.
 • Aldatıcı olmama:
  • Hesabınızda kısa süre önce profil resmi, görünen ad veya kullanıcı adı (@kullanıcı_adı) ile ilgili değişiklik yapılmamış olmalıdır.
  • Hesabınızda yanıltıcı veya aldatıcı olduğunu gösterebilecek belirtiler olmamalıdır.
  • Hesabınızda platform manipülasyonu ve spam yaptığını gösterebilecek belirtiler olmamalıdır.

Ekibimiz, Twitter Blue’ya abone olan hesabınızı inceledikten sonra hesabın gereksinimlerimizi karşıladığına karar verirse onay işareti gösterilir.

Güncelleme 11 Nisan

Elon Musk Tweetinde: Legacy/Eski yani Twitter Blue abonesi olmayan mavi rozetleri 4/20 yani 20 Nisan 2023 tarihinde tamamen kaldırılacağını yazdı.

Final date for removing legacy Blue checks is 4/20 @elonmusk


Bu değişiklik nedeniyle, Twitter önceki kriterler (aktif, tanınır ve orijinal) doğrultusunda yeni mavi Onaylama işareti başvurularını artık kabul etmeyecektir.

Daha fazlası: https://help.twitter.com/tr/managing-your-account/about-twitter-verified-accounts

Twitter Blue başlıyor – Twitter’da ekstra özelliklere sahip olabileceğiniz bir hesap türü olan Twitter Blue başladı.
Twitter Blue Türkiye’de açıldı – Twitter Blue Türkiye fiyatı (aylık ve yıllık) resmî olarak belli oldu. Twitter’da mavi tik alma ücreti ve Twitter Blue Türkiye’den nasıl alınır?
Yeni Twitter Blue 8 dolar – Twitter Blue, yeni hesap doğrulama(mavi tık) ve diğer özelliklerle fiyatı $8/aylık olacak.
Twitter’da resmi hesaplar için gri tik – Twitter, devlet hesaplarını, medyayı ve büyük markaları doğrulamak için gri -resmi- onay işaretini piyasaya sürecek.
Twitter’da sarı tik/gold checkmark uygulaması başladı – Twitter, ücretli mavi onay rozeti statüsünü yeniden başlatıyor ve şirketler için sarı tık / altın tık uygulamasına geçildi.