Kategoriler
Tech

Twitter’da sarı tik/gold checkmark uygulaması başladı

Twitter, ücretli mavi onay rozeti statüsünü yeniden başlatıyor ve şirketler için sarı tık / altın tık uygulamasına geçildi.

Popüler sosyal medya platformu Twitter, ücretli “mavi tik” uygulamasını bugün yeniden başlatıyor. Twitter’dan yapılan açıklamaya göre, şirket “mavi onay rozeti” statüsünü bugünden itibaren abonelerin hizmetine yeniden sunacak, bu statü için web kullanıcılarından 8 dolar, Apple iOS kullanıcılarından 11 dolar aylık abonelik ücreti alınacak.

Ücretli aboneler, kullanıcı adlarını veya profil fotoğraflarını değiştirebilecek ancak onay süreci sonuçlanıncaya kadar “mavi tik” işareti geçici olarak hesaptan kaldırılacak.

twitter gold checkmark
twitter gold checkmark
subscribers will be able to change their handle, display name or profile photo, but if they do they’ll temporarily lose the blue checkmark until their account is reviewed again

Twitter ayrıca gelecek günlerde, “resmi” onay rozetini, işletme hesapları için altın renkle, devlet ve çok taraflı hesaplar için gri onay işaretiyle değiştireceğini duyurdu.


Birkaç ay içinde eski mavi tikleri kaldıracağız

Öte yandan Twitter’ın CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamada “Birkaç ay içinde tüm eski mavi tikleri kaldıracağız. Verilme biçimleri bayağı ve anlamsızdı” açıklamasını yaptı.

Şirket, kasım ayında, kimlik hırsızlığı ihtimali nedeniyle onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” uygulamasının yeniden başlatılmasını ertelediğini açıklamıştı.

Musk’tan Twitter’da karakter sayısını 280’den 4000’e çıkarma sinyali verildi.

we’ll begin replacing that “official” label with a gold checkmark for businesses, and later in the week a grey checkmark for government and multilateral accounts

“Sarı tik” uygulaması başladı

Daha önce Musk, “Şirketler için sarı renkli, hükümetler için gri renkli, bireyler için ise mavi renkli (ünlü olsun ya da olmasın) doğrulama işareti kullanılacak. Tüm doğrulanmış hesaplar, işaret etkinleştirilmeden önce manuel olarak doğrulanacaktır. Bu durum acı verici ama gerekli” demişti.

Pek çok Twitter hesabı bugünden itibaren “sarı tik”e geçti.

Twitter Blue başlıyor
Twitter’da ekstra özelliklere sahip olabileceğiniz bir hesap türü olan Twitter Blue başladı.
Twitter’da resmi hesaplar için gri tik
Twitter, devlet hesaplarını, medyayı ve büyük markaları doğrulamak için gri -resmi- onay işaretini piyasaya sürecek.
Yeni Twitter Blue 8 dolar
Twitter Blue, yeni hesap doğrulama(mavi tık) ve diğer özelliklerle fiyatı $8/aylık olacak.

Bence resmi kurumların onay işaretlerinin farklı renk olması iyi bir şey, ayrıca ünlüler vb. bilinen insanların daha önce alınmış olduğu onay işaretlerinin kaldırılması da ilginç olacaktır çünkü tekrar onay işareti almak için başvurmaları gerekir. Özetle altın rengi onay işaretli olan Twitter hesapları gerçek onaylı hesaplar, mavi olan onay işaretleri ücretli ve gri olanlar da resmi kurumlar olacak gibi görünüyor.