Kategoriler
Tech

Twitter Blue başlıyor

Twitter’da ekstra özelliklere sahip olabileceğiniz bir hesap türü olan Twitter Blue başladı.

Sosyal medyanın bana göre en başarılı ve toplum üzerinde etkisi en yüksek platformu olan Twitter, Twitter Blue isimli üyelik/abonelik sistemini duyurdu. Bu abonelik sistemine ücretini ödeyerek dahil olduğunuzda çeşitli özel yeteneklere sahip olacaksınız.

Twitter Blue şu an Avustralya ve Kanada’da başladı, ABD’ye bu yıl sonunda ve diğer ülkelere de muhtemelen önümüzdeki yıl içerisinde gelecektir, neden böyle olduğunu bilemiyorum ancak muhtemelen ödeme/vergi vs. şeyler yüzündendir. Fiyatları; Kanada’da 3.49, Avusturalya’da da 4.49 dolara(yerel dolar). Türkiye’de çıkarsa şu anki kur ile muhtemelen 30.99TL olabilir.

Twitter Blue paketinde şu anda sunulacak olan ekstra şeyler şöyle:

  1. Tweet geri alma: atılan bir tweet 30 saniye içerisinde –daha yayımlanmadan– geri alınabilecek, potansiyel hatalar için tweet silme durumuna gerek kalmayacak.
  2. Gelişmiş koleksiyonlar: bu sayede kişiler beğendikleri tweet’leri çok kolay şekilde arşivleyebilecek. Bu sistemde kaydedilen bir tweet’i bulmak oldukça kolay olacak.
  3. Özel okuma modu: özel okuma moduyla art arda atılan tweet’leri okumak da kolaylaşacak. Burada seri halinde atılan tweet’ler otomatik olarak bir metin haline getirilecek.

Muhtemelen bu sunulan şeyler artacaktır, en çok istenen “Tweet düzenleme” özelliğinin gelme ihtimali de var ancak sanırım bunu henüz programlayamadılar zira buna belli limitler getirmeleri şart yoksa Twitter saçma sapan bir platform haline dönüşebilir.

Twetter Blue hizmetinden faydalanmak için şu an Avusturalya veya Kanada üzerinden satın alma yaparak deneme imkanı var, VPN ve Paypal veya uygun bir kredi kartı ile kolayca yapılabilecek bir işlem.

Ayrıca az önce @TwitterBlue hesabının ilk takipçilerinden biri oldum, daha fazla bilgi için siz de inceleyebilirsiniz.

@TwitterCanada

Twitter Tip Jar ve Twitter Super Follow da geçtiğimiz haftalarda kullanıma sunulmuştu.

Twitter Tip Jar başlıyor: Twitter, kullanıcılara bahşiş gönderebilmesi veya alabilmesi için Bahşiş Kutusu (Tip Jar) özelliğini hataya geçiriyor.
Twitter Super Follow “Süper Takip”: Twitter’da Super Follow/Süper Takip dönemi başlıyor.

Kaynaklar: