Kategoriler
Tech

Google Bard kullanıma açıldı

ChatGPT’nin rakibi olarak ortaya çıkan Google’ın yapay zeka chatbotu Google Bard herkesin kullanımına açıldı.

Henüz Türkçesi olmayan ve ChatGPT’nin rakibi olarak ortaya çıkan Google’ın yapay zeka chatbotu Bard bekleme listesini kaldırılarak herkesin kullanımına açıldı.

Pretty sure Google is focusing on AI at this year’s I/O. #GoogleIO

Google Bard’da şu an İngilizce harici Japonca ve Korece var, Google Docs ve Gmail’e metin aktarmanın daha kolay yolları, kod yazabilme, görsel arama ve karanlık mod dahil olmak üzere bir dizi yeni özelliğe sahip.

Making your interactions with Bard more visual
Making your interactions with Bard more visual

Google, yeni yükseltilmiş Bard’ın 20’den fazla dilde hata ayıklama ve kod parçalarını açıklama ve yazma dahil olmak üzere kodlama sorgularının üstesinden gelmede özellikle iyi olduğunu söylüyor. Artık Bard’da yeni karanlık mod, kod için geliştirilmiş alıntılar (kaynak sunmakla kalmayacak, aynı zamanda parçacıkları da açıklayacak) ve yeni bir dışa aktarma düğmesi yer alıyor. Bu düğme halihazırda Google’ın Colab platformuna kod göndermek için kullanılabiliyor ancak artık başka bir tarayıcı tabanlı IDE olan Replit ile de çalışacak.

Google ayrıca, görüntüleri analiz etme, sorgu sonuçlarında görüntüler sunma ve yapay zeka kullanarak görseller oluşturma (Adobe’un Firefly yazılımı tarafından desteklenen “önümüzdeki aylarda” gelecek bir özellik) yeteneği ile Bard’ı daha görsel hale getiriyor.

İlginç bir işlev ise sisteme bir görüntü sorma yeteneğidir. Bu özellik, resimlerdeki nesneleri tanımlayabilen Google Lens tarafından destekleniyor. Google, “bu ikisi hakkında komik bir başlık yazın” uyarısıyla birlikte köpeklerinizin bir fotoğrafını gönderme örneğini veriyor. Google Lens köpeklerin cinslerini tanımlıyor ve Bard da onların özellikleriyle ilgili bir şeyler yazıyor.

Using Google Lens, Bard will analyze the photo, detect the dogs’ breeds, and draft a few creative captions — all within seconds.
Using Google Lens, Bard will analyze the photo, detect the dogs’ breeds, and draft a few creative captions — all within seconds.

Google, Adobe’un yapay zekalı görüntü oluşturucusu Firefly’ı da yakında Bard’a entegre edeceğini söylüyor. Bu önemli bir gelişme çünkü Adobe, Firefly’ı eğitim verilerinin “etik” niteliğine vurgu yaparak pazarladı. Bu aynı zamanda Bard için birçok üçüncü taraf entegrasyonunun ilki olacak. Ek olarak Google, sistemin yakında doğrudan “Google’dan uygulamalara ve web’deki harika hizmetlere” bağlanacağını vaat ediyor. Bu oldukça büyük bir eklenti, ancak Google’ın rakipleriyle denkliğini koruyor olması dikkat çekici. Microsoft, Mart ayında Bing’e OpenAI’nin DALL-E sistemi tarafından desteklenen yapay zeka görüntü oluşturma özelliğini eklemişti.

All I have to do is ask Bard: “Make an image of a unicorn and a cake at a kids party” — and it’ll generate an image within seconds, all while adhering to Adobe’s high standards for quality and ethical responsibility.
All I have to do is ask Bard: “Make an image of a unicorn and a cake at a kids party” — and it’ll generate an image within seconds, all while adhering to Adobe’s high standards for quality and ethical responsibility.

Bard, Arama’nın yerini almayacak

Google: ‘Bard arama değildir’ – Google’ın Bard ürün sorumlusu Jack Krawczyk bu hafta Bard ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hem OpenAI hem de Microsoft sohbet robotlarının internete derinlemesine nasıl entegre edileceğini araştırıyor. OpenAI, ChatGPT için bu özelliği ilk kez bu yılın başlarında duyurmuş ve botun OpenTable üzerinden restoran rezervasyonu yapmak veya Instacart üzerinden market siparişi vermek için kullanılmasını örnek olarak göstermişti. Google da tam olarak aynı hizmetlerle çalıştığını söylüyor. Bu yeni özellikler toplu olarak Bard için büyük bir yükseltmeyi temsil etse de, hizmet için daha varoluşsal bir soru devam ediyor: Bard ne için? Google, botun Arama’nın yerine geçmediğini vurgulasa da, bu insanların onu bu şekilde kullanmasını engellemiyor.

Kaynak: blog.google/technology/ai/google-bard-updates-io-2023/

Google PaLM 2

PaLM 2
Google, ChatGPT-4 rakibi PaLM 2 yapay zeka modelini duyurdu

Google I/O 2023 konferansında en yeni büyük dil modeli (LLM) olan Med-PaLM 2 ile karşımıza çıktı, PaLM 2 ChatGPT 4’ün rakibi denebilir. PaLM 2, şirketin OpenAI’nin ChatGPT’sine rakibi olan Google’ın güncellenmiş Bard sohbet aracını güçlendirecek ve şirketin bugün duyurduğu yeni AI özelliklerinin çoğu için temel model işlevi görecek. https://ai.google/discover/palm2 adresinden daha fazla bilgi edinmek mümkün.

Introducing PaLM 2, Google’s next generation large language model | Research Bytes

Oluşturulması büyük zaman ve kaynak gerektiren diğer büyük dil modelleri gibi PaLM 2 de tek bir üründen ziyade, tüketici ve kurumsal ortamlarda kullanılacak farklı sürümleri olan bir ürün ailesi konumunda. Sistem en küçükten en büyüğe doğru Gecko, Otter, Bison ve Unicorn olarak adlandırılan dört boyutta mevcut.

Aktarılanlara göre PaLM 2’nin sağlık verileri üzerinde eğitilmiş bir versiyonu olan Med-PaLM 2, ABD Tıbbi Lisanslama Sınavında bulunanlara benzer soruları “uzman” düzeyinde yanıtlayabiliyor. Siber güvenlik verileri üzerinde eğitilmiş başka bir versiyonunun (Sec-PaLM 2) da potansiyel kötü amaçlı komut dosyalarının davranışını açıklayabileceği ve koddaki tehditleri tespit etmeye yardımcı olabileceği belirtildi. Bu modellerin her ikisi de Google Cloud üzerinden, başlangıçta belirli müşterilere sunulacak.

Google özelinde ise PaLM 2, şirketin deneysel sohbet robotu Bard da dahil olmak üzere 25 serviste halihazırda kullanılıyor. Bard aracılığıyla sunulan güncellemeler arasında gelişmiş kodlama yetenekleri ve daha fazla dil desteği yer alıyor. Ayrıca Docs, Slides ve Sheets gibi Google Workspace uygulamalarındaki özellikleri güçlendirmek için de kullanılıyor.

ChatGPT, Google’ın yazılımcı mülakatını geçti – ChatGPT, Google’ın 180 bin dolar maaşlı yazılımcı mülakatını başarı ile geçerek işe kabul edilecek seviyede bir performans gösterdi. Ayrıca yapay zekanın yazılımcıların yerini alıp alamayacağı konusunda fikir de belirtti.
Google Arama 2 yıl içinde bitebilir – Gmail yaratıcısı, ChatGPT benzeri yapay zekanın Google Arama’yı iki yıl içinde alt edeceğini söylüyor. Olacak mı? Bunu sadece zaman gösterecek.
Google’ın yapay zeka ile oluşturulan içerikle ilgili rehberi – Google’ın Yapay Zeka İle Oluşturulan İçerikle İlgili Yeni Kılavuzu, şirketin yapay zeka ile üretilmiş içeriğe bakış açısını yenilediğini gösteriyor.