Kategoriler
Genel

Geçmişin ilginç reklam dünyası

19/20. yüzyıl eski reklamlar arşivi.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında reklamcılık, niş bir sanat biçiminden büyük bir endüstriye dönüştü. Şirketler, ürünlerini pazarlamak için yoğun bir şekilde yatırım yapmaya başladı ve birçok sanatçı, basılı dergiler için marka reklamları oluşturarak kazançlarını artırdı.

Bir asır sonra, 2.800’den fazla basılı grafik dijital ortama aktarıldı ve archive.org’un Dergilerdeki Reklam Sanatı Koleksiyonuna saklandı.

Aşağıda altını çizdiğimiz bazı nostaljik hazinelere bir göz atın:

Marka Gelişimi

1900’lerden 1930’lara kadar popüler olan bazı ev eşyaları bugün bile popüler olmaya devam ediyor. Lipton Tea, “a glorious lift when you’re weary” olarak pazarlandı ve Lifesavers, “inanılmaz yeni bir tat hissi” olarak ilan edilirken, Campbell’s Soup, kendisini sorunsuz bir lüks akşam yemeği partisi kursu olarak tanıttı. Bu markalar iddia etmeye çalıştıkları prestiji korumasa da (şarap Jell-O gibi tarifler her durum için vazgeçilmez bir tatlı değildir), o zamanki reklamlar, bugünün modern haneleri için bile bu ürünleri akılda tutma amaçlarına hizmet etti.

Sigara Üstünlüğü

Tütün pazarlaması yasal olarak kısıtlanmadan önce, sigara reklamcılığı büyük bir işti. Lucky Strike, Camel ve Chesterfield gibi popüler markalar, kendilerini farklı kılmak için görsel olarak çekici görüntüler ve “Kast edildi” gibi akılda kalıcı sloganlar kullandılar. Noel Baba’yı sigara içen ve ürünlerinin marka elçisi olarak gösteren tütün şirketleri ile tatiller promosyonlar için bile adil bir oyundu.

Muhtemelen Devam Etmiyor

Geçtiğimiz yüzyılda, birçok mal uzun vadeli uygulanabilirliğini kanıtladı. Ancak, diğerleri zamanın testine dayanamadı. Astım, bronşit ve akciğer rahatsızlıklarını hafifletmek için tasarlanan Yastıklı İnhaler (1869) veya üşüyen ayakları ısıtmak için Manyetik Ayak Pilleri (1900) gibi yararlı görünen ürünlerin yılan yağından başka bir şey olmadığı ortaya çıktı ve kullanılması yasaklandı. satış. Benzer şekilde, sağlığı ve boyu iyileştirdiğini iddia eden Pandiculator (1920), 1914’ten 1942’de alışveriş merkezleri tarafından yasaklanana kadar mevcuttu.

Dergilerde Reklam Sanatı’nda keşfedilecek daha çok şey var ve koleksiyonun sunduğu her şeye göz atmanızı öneririz. Umarız bu ve arşivdeki diğer büyüleyici çalışmaları beğenirsiniz! –İnternet Arşiv Ekibi