Kategoriler
Tech

DALL·E, Bing’e entegre edildi

Microsoft’un Bing chatbotu OpenAI’nin DALL-E modelini kullanarak görüntüler oluşturmanızı sağlıyor.

Microsoft, Google ile olan yapay zeka yarışında önemli bir hamle yaptı. Yazılım devi, OpenAI’nin görüntüsü oluşturucusu olan DALL·E’yi, Bing’e entegre etti. Kullanıcılar Bing Chat’e istedikleri görüntünün özelliklerini girip, görüntüler oluşturabilecek.

Bing Image Creator

Bing Image Creator, Microsoft Bing arama motoruna eklenen yapay zeka destekli bir görüntü oluşturucudur. OpenAI’nin DALL-E modelinin gelişmiş bir sürümü tarafından desteklenen bu özellik, kullanıcıların sadece oluşturmak istedikleri şeyi yazarak görüntüler elde etmelerine olanak tanır. Örneğin, “boğaz manzaralı bir balkonda tekir kedi” yazarak böyle bir görüntüyü görebilirsiniz. Şu an yalnızca İngilizce kullanılabilmektedir, sorgunuzu Türkçe’den İngilizceye çevirip o şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin ben Bing Image Creator kullanarak aşağıdaki gibi bir görüntü oluşturdum.

Bing Image Creator’ı kullanmak için https://www.bing.com/images/create adresine giderek veya Microsoft Edge tarayıcısında Bing kenar çubuğunu açarak metin girişi istemini bulabilirsiniz. Metni yazdıktan sonra, konum veya etkinlik gibi ek bağlam sağlayabilir ve bir sanat stili seçebilirsiniz. Ardından “Görüntü Oluştur” butonuna tıklayarak yapay zeka tarafından üretilen görüntülerden birini seçebilirsiniz.

Bing Image Creator’ın avantajlarından bazıları:

  • Yaratıcı ve orijinal görüntüler oluşturabilirsiniz.
  • Görüntülerin kalitesi yüksektir ve gerçekçidir.
  • Görüntülerin telif hakkı sorunu yoktur ve kişisel veya ticari amaçlarla kullanılabilir.
  • Görüntülerin oluşturulması hızlıdır ve internet bağlantısı gerektirir.

Bing Image Creator’ın dezavantajlarından bazıları:

  • Görüntüler zararlı veya güvenli olmayan içerikler içerebilir. Bu durumda sistem istemi engeller ve kullanıcıyı uyarır.
  • Görüntüler yanlış bilgilendirme veya propaganda amaçlı kullanılabilir. Bu durumda kullanıcıların kaynakları doğrulamaları ve eleştirel düşünmeleri gerekir.
  • Görüntüler her zaman metne uygun olmayabilir. Bu durumda kullanıcıların farklı metinler denemeleri veya farklı görüntüler seçmeleri gerekir.

Bing’e Image Creator dışında Görsel Hikayeler (Visual Stories) ve Bilgi Kartları 2.0 (Knowledge Cards 2.0) adında iki yeni arama özelliği daha dahil edildi. Bing’in eski Bilgi Kartları, Google’ın kartlarına benziyordu. Ancak yeni sürüm kartlarda yapay zeka tarafından oluşturulmuş olan grafikler, zaman çizelgeleri gibi daha etkileşimli öğeler var.

Görsel Hikayeler, yapay zeka tarafından oluşturulmuş Instagram hikayelerine benziyor. Görünüşe göre Microsoft, hikayeleri son haftalarda epeyce test etmiş durumda. Bu hikayelerde yapay zeka tarafından oluşturulmuş ve konuya bağlı olarak değişen sesli anlatım ve videolar var. Arama sonuçlarında en üstte görünüyorlar, ancak Bilgi Kartlarında yer alıyorlar. Bu hikayeleri farklı bir yerde paylaşmak veya bağlantısı paylaşmak gibi bir imkan yok. En azından şimdilik durum böyle. Microsoft, Bing Image Creator başta olmak üzere yeni arama özelliklerini geliştirmekte olduğunu söyledi.

Nasıl çalışır?

Bing Image Creator’ın oluşturmasını istediğiniz görüntüyü açıklayan sözcükleri Bing Chat’e girebilir veya Bing Chat’ten diğer görsel içeriğe dayalı görüntüler oluşturmasını isteyebilirsiniz. Microsoft, bunun OpenAI’den DALL∙E modelinin gelişmiş bir sürümü tarafından desteklendiğini açıkladı.

Microsoft, “Bing Image Creator önizlemesi, Microsoft Edge’de de mevcut olacak ve bu, onu entegre yapay zeka destekli görüntü oluşturucuya sahip ilk ve tek tarayıcı yapacak. Bing Image Creator’ı Edge’de kullanmak için kenar çubuğundaki Bing Image Creator simgesini tıklatarak kendi görüntünüzü oluşturun veya Edge’de Bing sohbetinden oluşturun” diye ekledi.

MidJourney ve OpenAI’nin DALL∙E modeli gibi diğer AI araçları, görüntü oluşturmak için mükemmel ve şaşırtıcı araçlardır. Artık Bing Chat’e entegre edildiğine göre, bu görüntü oluşturma yapay zeka modellerini kullanmayı biraz daha kolaylaştırıyor.

Bu gelişmeleri izlemesi ve oynaması çok eğlenceli ve heyecan verici.

Bing Image Creator hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.bing.com/create adresini ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için “Sık sorulan sorular” başlığına bakabilirsiniz.

Kaynak: searchengineland.com/bing-image-creator-added-to-bing-chat-394559