Kategoriler
SEO

Google: ‘Bard arama değildir’

Google’ın Bard ürün sorumlusu Jack Krawczyk bu hafta Bard ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Google açık olmak istiyor: Bard, Arama’dan ayrıdır. Yine de yakında Arama’ya gelecek olan üretken yapay zeka özellikleriyle eş anlamlı hale geldi. Google’ın Bard ürün sorumlusu Jack Krawczyk bu hafta Bard ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

CNBC’nin bildirdiğine göre, Bard’ın ürün lideri Jack Krawczyk’in geçen hafta sonlarında Google’ın herkesten oluşan bir toplantısında konuşmasından bazı notlar:

  • Google’ın BERT algoritması bir arama motoru değildir. Daha alakalı arama sonuçları sağlamak için Google’ın doğal dil sorgularını ve web sayfalarını anlamasına yardımcı olan bir dil modelidir.
  • BERT, Google’ın arama algoritmalarının yerini almaz, ancak Google’ın bir cümledeki kelimelerin bağlamını ve anlamını daha iyi anlamasını sağlayarak onları geliştirir.
  • BERT, Google tarafından arama sonuçlarını iyileştirmek için kullanılan birçok makine öğrenimi modelinden biridir ve yeni veriler ve geri bildirimler eklendikçe sürekli olarak gelişmektedir.
  • Pazarlamacılar ve web sitesi sahipleri, arama algoritmalarını anahtar kelime doldurma veya diğer modası geçmiş taktiklerle manipüle etmeye çalışmak yerine, arama sorgularını doğal ve ilgi çekici bir şekilde yanıtlayan yüksek kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmalıdır.

Kaynak: searchengineland.com/google-bard-is-not-search-393938

Google CEO’su Sundar Pichai’nin Bard’ı (Yapay zeka yolculuğumuzda önemli bir sonraki adım) tanıtan blog gönderisinde, iki arama sorgusuna verilen ChatGPT tarzı yanıtların resimleri yer alıyordu (“piyano mu yoksa gitar mı daha kolay öğrenilir ve her birinin ne kadar pratik yapması gerekir?”); “neler var? yıldızlara bakarken aranacak en iyi takımyıldızlar”).

ChatGPT’nin üretici yapay zeka ile eşanlamlı hale gelmesi gibi, Bard da Google aramada anında bu üretken yapay zeka özellikleriyle eş anlamlı hale geldi. Bard hikayemiz yayınlandıktan hemen sonra bir Google sözcüsü, aradaki farkı açıklığa kavuşturmak için bize ulaştı:

Bard, Arama’dan ayrıdır, bu nedenle Arama ekran görüntülerinden Bard bağlamında bahsetmek doğru değildir. Bard bir şeydir ve ardından Arama’daki üretken yapay zeka özellikleri ayrıdır. Bard, Arama’da değil, bağımsız bir deneyimdir.”

Bard’ı aramadan ayırmak. Görünüşe göre, (Bard’ı test eden ve iyileştiren) Google çalışanları bile Arama ve Bard arasındaki fark konusunda hâlâ net değil. Herkesin katıldığı toplantıda Google liderliğine sorulan sorulardan biri şuydu:

“Bard ve ChatGPT, bilgi modelleri değil, büyük dil modelleridir. İnsana benzeyen metinler oluşturmakta harikalar, metinlerinin gerçeklere dayalı olmasını sağlamakta iyi değiller. Neden ilk büyük uygulamanın, özünde doğru bilgileri bulmakla ilgili olan Arama olması gerektiğini düşünüyoruz? Krawczyk, “Bard arama değildir” yanıtına “kullanıcıların onu arama gibi kullanmaya çalışmasını engelleyemiyoruz” ekledi.

CNBC raporundan:

Google’ın, onu arama için kullanmak isteyenlere hâlâ hizmet verdiğini ve şirketin “Ara” adlı dahili kullanım için yeni bir özellik geliştirdiğini belirtti.

Krawczyk, “Orada ilgili sorguları oluşturmada ve kullanıcılara güvenimizi aktarmada daha iyi olmaya çalışacağız” dedi. Kullanıcıların, insanları arama benzeri sonuçlardan uzaklaştıracak “diğer taslakları görüntüle” yazan bir sekme göreceğini de sözlerine ekledi.

“Ancak arama odaklı yolculuklara daha fazla girmek istediğiniz için, bunun için zaten bir ürünümüz var – buna arama deniyor” dedi.

cnbc.com/2023/03/03/google-execs-say-in-all-hands-meeting-bard-ai-isnt-all-for-search-.html

Google yöneticileri, tüm ellerin katıldığı zorlu bir toplantıda çalışanlarına, Bard AI’nın yalnızca CNBC aracılığıyla Jennifer Elias tarafından yapılan aramadan ibaret olmadığını söyledi.

Google BARD kullanmak

Google BARD şu an kullanabilmek için VPN ile ABD üzerinden https://bard.google.com/ adresine giderek bekleme listesine katılabilirsiniz.

ChatGPT, Google’ın yazılımcı mülakatını geçti – ChatGPT, Google’ın 180 bin dolar maaşlı yazılımcı mülakatını başarı ile geçerek işe kabul edilecek seviyede bir performans gösterdi. Ayrıca yapay zekanın yazılımcıların yerini alıp alamayacağı konusunda fikir de belirtti.
Google Arama 2 yıl içinde bitebilir – Gmail yaratıcısı, ChatGPT benzeri yapay zekanın Google Arama’yı iki yıl içinde alt edeceğini söylüyor. Olacak mı? Bunu sadece zaman gösterecek.
Google’ın yapay zeka ile oluşturulan içerikle ilgili rehberi – Google’ın Yapay Zeka İle Oluşturulan İçerikle İlgili Yeni Kılavuzu, şirketin yapay zeka ile üretilmiş içeriğe bakış açısını yenilediğini gösteriyor.