Kategoriler
SEO

Microsoft Bing AI Prometheus ve ChatGPT

Microsoft’un yeni yapay zeka modeli: Prometheus. Microsoft, Bing’in ChatGPT tabanlı sohbet robotunda birkaç değişiklik yaptığını duyurduktan sonra arama motorunun arkasında yeni yapay zeka Prometheus’un perdesini de kaldırdı.

Microsoft, kaleme aldığı blog gönderisinde Bing endekselemsi, sıralaması ve sonuçlarını OpenAI’nin en gelişmiş GPT modeli ile birleştiren türünün ilk örneği olan yapay zeka modeli Prometheus’u duyurdu. Microsoft, Prometheus’tan bahsederken onun “tescilli bir teknoloji” olduğunun da altını çiziyor.

Microsoft’un yeni yapay zeka modeli Prometheus ile tanışın
Microsoft, Bing’in sohbet robotuna getirilen kısıtlamaları esnettiğini kısa bir süre önce duyurmuştu. Firma bununla birlikte arama motoru Bing’in nasıl çalıştığına dair bazı yeni bilgileri de paylaştı. Microsoft, yeni Bing’in arkasındaki teknolojiyi resmi olarak Prometheus olarak adlandırmış durumda.

Türünün tek örneği: Microsoft Prometheus

Microsoft, kaleme aldığı blog gönderisinde Bing endekselemsi, sıralaması ve sonuçlarını OpenAI’nin en gelişmiş GPT modeli ile birleştiren türünün ilk örneği olan yapay zeka modeli Prometheus’u duyurdu. Microsoft, Prometheus’tan bahsederken onun “tescilli bir teknoloji” olduğunun da altını çiziyor.

Prometheus, Bing Orchestrator adlı bir bileşen aracılığıyla yinelemeli olarak bir dizi dahili sorgu oluşturmak için Bing ve ChatGPT’nin gücünden yararlanıyor. Verilen konuşma bağlamında kullanıcı sorgusu için doğru ve zengin bir yanıt sağlamayı amaçlayan Prometheus, tüm bunları sadece birkaç milisaniye içinde gerçekleştiriyor. Prometheus tarafından oluşturulan yanıta ise Microsoft, Sohbet yanıtı olarak adlandırıyor.

Yeni Topraklama tekniği

ChatGPT gibi modeller Büyük Dil Modellerinde (LLM) bir atılımı temsil ediyor ancak diğer LLM’ler gibi OpenAI’da kendi modelini belirli bir zaman aralığındaki veri setleriyle eğitti. Dolayısıyla bu sistemler güncel bilgiler hakkında bir şey bilmiyor.

Microsoft ayrıca Prometheus’u Bing’e entegre etme konusunda da oldukça zorlanmış ve görüşler iki gruba bölünmüş. Bazıları tamamıyla Sohbet gibi soru-cevap tarzı bir yaklaşımı isterken bazıları da klasik aramaya devam edilmesi gerektiğini savunmuş. Esasında her ikisinin de haklı olduğu durumlar var. Bazı sorgulara klasik arama ile daha hızlı ulaşılabiliyor. Dolayısıyla Microsoft, hem arama hem de yeni Sohbet kısmını ayırarak yeni bir kullanıcı arayüzü tasarlamak zorunda kalmış.

Yapay zeka destekli yeni Bing’in bu örnek kullanımında, bir kullanıcı bir yıldönümü gezisi planlamak için yardım istiyor.

Microsoft, yeni Bing AI arama ve sohbet deneyimini duyurduğundan beri “Prometheus” adlı teknolojiden bahsediyorlar. Önceleri Prometheus, Bing Arama ve yapay zeka sohbetinin entegrasyonunu güçlendirecek bir model olarak tanımlanıyordu. Şimdi Microsoft, Prometheus’un tam da bunun için nasıl çalıştığını daha teknik ayrıntılarla açıkladı.

“Yeni ve kapsamlı Bing dizini, sıralaması ve sonuçları OpenAI’nin en gelişmiş GPT modellerinin yaratıcı akıl yürütme yetenekleriyle birleştiren, türünün ilk örneği bir yapay zeka modeli olan Prometheus adını verdiğimiz tescilli bir teknoloji geliştirdik.” Microsoft’ta Arama ve Yapay Zekadan Sorumlu Kurumsal Başkan Yardımcısı Jordi Ribas yazdı.

Prometheus _ Temel olarak teknoloji, Microsoft’un Bing dizini, sıralaması ve arama sonuçlarını OpenAI’nin GPT modelleriyle birleştirmek için oluşturduğu bir AI modelidir. Bu, ChatGPT modellerinin eğitim modelleri için kullanılacak daha yeni, neredeyse gerçek zamanlı içeriğe ve verilere sahip olmasını sağlar.

Anladığım kadarıyla, Prometheus teknolojisi Bing’de şu alanlarda çalışıyor:

Sorgu yorumlama: Uzun soluklu sözlü sorgunuzu alır ve Bing Chat’in onu işleyebilmesi ve içeriği daha hızlı bulabilmesi için küçük normal arama türü sorguya böler.
Bing’in dizini Bing’in arama dizininden yararlanır, böylece Bing Chat kelimenin tam anlamıyla güncel olan bilgileri kullanabilir. Bing buna “Bing Orkestratörü” adını verir.
Bing sıralaması Bing sıralama algoritması, yanıtta hangi içeriğin ortaya çıkacağını ve ChatGPT’nin yanıtları vermek için hangi belgeleri kullanması gerektiğini görmek için dahil edilmiştir.
Bing yanıtları ve sonuçları. Bing ayrıca hava durumu, maç sonuçları, haber kutuları, yerel sonuçlar ve/veya Bing Arama reklamları gibi yanıtları doğrudan Bing Sohbet yanıtlarında gösterebilir.
Atıflar ve bağlantılar. Ve şu anda ChatGPT’den farklı olarak Bing Chat, içeriği bulduğu yere bağlantılar ve alıntılar sağlıyor, Microsoft’un yalnızca Prometheus teknolojisi sayesinde yapabileceğini söylediği bir şey.
Sorgu yorumlama. Sorgu yorumlama parçasının Prometheus’un en temel yönlerinden biri olabileceğine inanıyorum. Örneğin, bu aramada gösterdiğim gibi, Bing Chat AI uzun sorgumu alıyor ve Bing Search’ün anlayabileceği, doğru belgeleri bulabileceği, ChatGPT’ye ekleyebileceği ve ayrıca Bing Search’ten daha fazla yanıt alabileceği daha kısa bir sorguya bölüyor.

Bing Chat’in “bing neden yapay zeka sohbet teknolojisine prometheus diyor ve ne işe yarıyor?” sorgumu nasıl yanıtladığına bakın. ve onu “bing ai sohbet teknolojisi prometheus” haline getirdi.

İlgili dahili sorguları seçmek ve ilgili Bing arama sonuçlarından yararlanmak Prometheus’un kritik bir bileşenidir, çünkü modele alakalı ve taze bilgiler sağlar, modelin son soruları yanıtlamasına ve yanlışlıkları azaltmasına olanak tanır – bu yönteme topraklama denir. Başka bir deyişle, model, Bing tarafından sağlanan verileri temel alır ve bu nedenle, Bing Orchestrator aracılığıyla Bing verilerini temel alır. Aşağıdaki diyagram, Prometheus’un yüksek düzeyde nasıl çalıştığını göstermektedir.

Kaynaklar: