Kategoriler
SEO

Kısa vs Uzun URL SEO farkı nedir?

Google için yapılan SEO çalışmalarında kısa URL’ler oluşturmak avantaj veya dezavantaj sağlıyor mu?

Google için SEO noktasında URL’in kısa veya uzun olmasının bir etkisi var mı diye sorulduğunda cevap bana göre de hayır ve John Mueller bunu gelen bir soruya cevap verdiği bir videoda açıkladı.

Google için yapılan SEO çalışmalarında kısa URL’ler oluşturmak önemli bir avantaj sağlıyor mu?

Google Search Central YouTube kanalında yayımlanan “#AskGoogleBot” programının bu haftaki bölümünde John Mueller, kısa URL’ler oluşturmanın SEO performansında önemli bir fark yaratıp yaratmadığına dair soruyu cevaplandırdı.

Google’ın sistemlerinde URL uzunluğunun rol oynadığı tek bir bölüm vardır — Canonical URL. Aynı içeriğe sahip birden fazla URL’niz varsa, Google standart olarak daha kısa ve daha temiz sürümü seçebilir. URL uzunluğu ya da kısalığı sıralamayı etkilemez. Sadece hangi URL’nin indeksleceğine etkisi vardır.

www.youtube.com/watch?v=WmEpP9aPq8o
Does URL length matter? #AskGooglebot – In this episode of AskGooglebot, John Mueller explains how URL length doesn’t affect ranking in search but how shorter URLs are preferred when indexing multiple copies of a page on your website. This question was submitted by Greg. Thank you! Consolidate duplicate URLs → https://goo.gle/3ASZ9GN

Özetle sitenin normal URL’lerini kısaltarak paylaşmanız halinde normal şekilde indekslenmiş ise sitenin gerçek URL’i negatif veya pozitif etkilenmez yani uzun URL paylaşmış olsanız en olacaksa aynısı olur. Fakat eğer sitenin normal URL’i henüz Google’da indekslenmemiş ise paylaşılmış kısa URL öncelikle o şekilde indekslenebilir ve buna dikkat etmek gerekir developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/consolidate-duplicate-urls . Ayrıca ücretsiz olarak kullanılan URL kısaltama servislerinin bazıları standartlara uygun olmadığından yani yönlendirme sistemi doğru olmadığından(reklamlı vb.) bu SEO için doğru bir yöntem değildir, Twitter’ın ve Bitly gibi standartlara uygun kısaltma servislerinde sorun yok.

wolkanca.com’da Kısa vs Uzun URL SEO farkı nedir? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Kısa vs Uzun URL SEO farkı nedir? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.