Kategoriler
Genel

.TR alan adları hakkında

a.tr uzantısı alan adlarının tahsisine ilişkin usul ve esaslar ile ücretlendirme.

Ağustos ayında BTK tarafından yayınlanan karar göre .TR uzantısına sahip alan adları ile ilgili usul, esaslar ve ücretlendirme onaylanmış oldu.

Buna göre fiyatlar 100 TL’den başlıyor birden fazla ücretlendirme var.

Devlet kurumları için geçiş başlamıştı, şimdi de kamu kurumları yani vakıflar, dernekler vs. kurumlar için Kasım ayında geçiş başlıyor.

Ardından 2024’ün ilk aylarında 3. kategori yani şahıslar ve özel şirketler için tahsis başlayacak.

Burada önemli gördüğüm şey başvurularda önceki com.tr sahibi var ise o diğer başvuranlardan öne alınıyor yani volkanyilmaz.com.tr sahibi ile başkaları da volkanyilmaz.tr alan adına başvurmuşsa alan adını halihazırdacom.tr alan adı sahibi kim ise ona verilir.

Benim çok merak etiğim domainler var ancak örneğin sik.tr(siktir) şeklinde bir domain alınabilecek mi ayrıca merak ediyorum 🙂 Şaka tabii.

TR domainle ilgili daha fazla bilgi için wikipedi’ye bakılabilir.

“A.TR” Geçiş Süreci: 2.Kategori

“a.tr” Geçiş Süreci kapsamında belirlenen 2. Kategori, org.tr uzantısını kullanan kamu meslek kuruluşları, kamu yararlı dernekler, vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve işçi veya işveren meslek kuruluşlarını yakından ilgilendiriyor. İşte bu kategoriye dair önemli detaylar.

Kimler Başvurabilir?

Kategori, aşağıdaki kurumlara öncelik verilecektir:

  • Kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşları,
  • Kamuya yararlı dernekler ve vergi muafiyeti tanınan vakıflar,
  • İşçi veya işveren meslek kuruluşları.

Bu kurumlar, org.tr uzantısını kullandıkları alan adlarının “a.tr” karşılıklarını elde etmek için başvurabileceklerdir.

Başvuru ve Belgeler

25.08.2023 tarihinden önce tahsis edilmiş “org.tr” uzantılı alan adı sahiplerine öncelik hakkı tanınacak bu kategoride, başvuru işlemleri belge ile yürütülecektir. 1 aylık başvuru sürecinde başvurunuzu yaptıktan sonra ispat niteliğindeki belgelerinizi 2 ay sürecek olan değerlendirme süresi boyunca iletebilirsiniz. 3 ayın sonunda ise onaylanan başvurular için alan adı tahsisi gerçekleştirilecektir.

Örneğin: “tmmob.org.tr” sahibi olan TMMOB, bu kategoride “tmmob.tr” alan adı tahsis etmede öncelik hakkına sahip olacaktır.

Mevcut .org.tr alan adınız bu kategorinin kriterlerini karşılamıyorsa, 3. kategori başvuru süresi başladığında başvuru yapabileceksiniz. Başvuruların 2024’ün ilk aylarında sonuçlanması beklenmektedir.

Tüm bu sürecin Kasım 2023’te başlaması ve Şubat 2024’te tamamlanması bekleniyor.

Belge: