Kategoriler
Genel

Yeni Domain Uzantıları Nelerdir, Nasıl Seçilir?

Web sitenizi yeni bir alan adı uzantısı ile kurmaya hazır mısınız?

Bir üst düzey alan (TLD) veya bir domain uzantısı, bir URL’nin son kısmıdır. Örneğin, www.google.com’daki .com, bir alan adı uzantısıdır. Yaygın üst düzey alan adları arasında; .com, .net., .edu. ve .org bulunur. Fakat son birkaç yılda, seçeneklerin kapsamını .me, .store. ve .yoga gibi çeşitli uzantıları içerecek şekilde genişleten yeni alan adı uzantıları ortaya çıkmıştır.

Bu özel alan uzantıları, yeni seçenekler sunar. Bu yüzden işletmenizin web sitesini kurmadan önce yeni alan adı uzantıları hakkında bilgi edinmek size çeşitli avantajlar sağlayabilir.

Üst Düzey Alan Adı Türleri

Birden çok alan adı uzantısı türü vardır:

 • Genel TLD’ler (gTLD’ler), .com ve .biz en yaygın kullanılanlardır. Yeni gTLD’ler, .store ve .football gibi seçenekleri içerir.
 • Bazı TLD’ler (sTLD’ler), .gov – hükümetler ve .edu – eğitim kurumları dahil olmak üzere belirli kuruluşlar içindir.
 • Ülke kodu TLD’ler (ccTLD’ler); Türkiye için .tr, Çin için .cn ve Birleşik Krallık için .uk dahil olmak üzere belirli ülkeler içindir.

Tüm bu farklılıkları ile alan adı uzantıları dünyası garip ve kafa karıştırıcı görünebilir. Ancak alan adı uzantılarının anlamlarını öğrenerek, ziyaret ettiğiniz web sitelerini ve kendi alan adı yönetiminizi nasıl geliştireceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Birçok kişi web siteleri için sadece .com’u kullanmak istese de, çoğu .com alan adı uzantısı daha önce alınmış olduğu için artık farklı alan adı uzantılarını da düşünebilirsiniz.

En Popüler Alan Adı Uzantıları

 • .com (Ticari kısaltması)
 • .net (Ticari kullanım)
 • .org (Organizasyonun kısaltması)
 • .co (Kolombiya’nın kısaltması, ancak genellikle şirketler için kullanılır)
 • .tr (Türkiye’nin kısaltması)

Yaygın olarak kullanılan TLD’lerin listesi bu şekilde olsa da, her gün daha fazla web sitesi online hale geldikçe, şirketiniz muhtemelen web siteniz için yeni bir alan adı uzantısı seçmek zorunda kalacaktır.

Yeni TLD’ler, alan adı uzantıları için kullanılabilen yeni seçeneklerdir. Popüler yeni domain uzantıları aşağıdakileri içerir:

 • .clothing
 • .blog
 • .tech
 • .store
 • .online
 • .author
 • .college
 • .photo
 • .tokyo

Domain uzantılarını sorgulamak için bu adrese gidebilirsiniz:

https://www.atakdomain.com/domain-sorgulama

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), alan adlarını IP adreslerine bağlayan alan adı sistemini yönetir. Birkaç yıl öncesine kadar yalnızca 22 genel üst düzey alan adı uzantısı olmasına karşın, ICANN, 2013 yılında yeni TLD’ler yayınlamaya başlamıştır.

Şu anda 1.200’den fazla özel alan adı uzantısı mevcuttur. Atak Domain bu yeni domain uzantılarının birçoğunu anında kaydedebilmeniz için size kategoriler halinde sunar.

yeni domain uzantıları

İş Ve Finans Domainler: .Ceo’dan .business’a kadar iş hayatı ile ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Kültürel Ve Toplumsal Domainler: .Events’den .meet’e kadar kültürel ve toplumsal konularla ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Eğitim Domainleri: .Prof’dan .mba’e kadar eğitimle ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

eğitim domainleri

Yiyecek Ve İçecek Domainleri: .Cafe’den .cooking’e kadar yiyecek ve içeceklerle ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Coğrafi Domainler: .Boston’dan .tokyo’ya kadar coğrafya ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Sağlık Domainleri: .Doctor’dan .medical’la kadar sağlıkla ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Yaşam Ve Hayat Domainleri: .Makeup’tan .moda’ya kadar yaşamla ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

saplık domainleri

Media Domainleri: .Photo’dan .book’a kadar medya ile ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Meslek Domainleri: .Security’den .taxi’ye kadar mesleklerle ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Emlak Domainleri: .House’dan .forsale’e kadar emlakla ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Alışveriş Domainleri: .Market’tan .pay’e kadar alışverişle ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Spor Domainleri: .Football’dan .fan’a kadar sporla ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

spor domainleri

Seyahat Domainleri: .Hotels’dan .places’a kadar seyahat ile ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Web Ve Teknoloji Domainleri: .Domains’den .link’e kadar teknoloji ile ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Yeni Jenerik Domainler: .Xyz’den .final’a kadar tüm yeni jenerik domain uzantılarını kapsar.

Adult Domainler: .Sexy’den .fyi’e kadar yetişkin içeriklerle ilgili tüm domain uzantılarını kapsar.

Yeni Domain Uzantılarını Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yeni bir alan adı uzantısını kullanmanın ana nedenlerinden biri, ilk uzantı seçiminizin alınmış olmasıdır. Ayrıca yeni TLD’lerin daha fazla seçeneği ve kullanılabilirliği vardır. Bu sayede işletmenize benzersiz bir alan adı vermek için yeni bir domain uzantısı seçebilirsiniz.

Ayrıca açıklayıcı bir alan adı uzantısı da işinize yardımcı olabilir. İşletmenize marka bilinci oluşturma konusunda yardımcı olması için .dentist veya .attorney gibi özel bir TLD seçebilirsiniz. Bu şekilde bir müşteri, yalnızca URL’nizi görerek hizmetinizi anlayacaktır.

Yeni bir domain uzantısı seçmek, insanları web sitenizin diğer bölümlerine de yönlendirebilir. Örneğin, Emirates.store, Emirates’in resmi mağaza sayfasıdır.

Alan adları arama motoru optimizasyonunu (SEO) etkileyebilir. Aynı şekilde alan adı uzantıları da SEO’da rol oynar. Google, yeni TLD’leri daha yüksek sıralamadığını söylese de, özel bir TLD kullanmanın hâlâ bazı avantajları var.

Yeni Domain Uzantılarını Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Yeni bir alan adı uzantısı kullanmanın en büyük nedeni, normlara aykırı davranmaktır. İnsanlar .com ve .org’a alışıktır, bu nedenle .food veya .radio, kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabilir.

Ayrıca yeni alan adı uzantılarının akılda tutulmasının kolay olmaması gibi bir sorunu da vardır. Bir GrowthBadger araştırmasına göre, en akılda kalan TLD %44 doğru hatırlama oranıyla .com alan adı uzantısıdır ve .com, bir uzantı unutulduğunda en çok tahmin edilen seçenektir.

Yeni domain uzantıları ile ilgili bir diğer endişe ise güvenilirliktir. İnsanlar tanımadıkları bir alan adı uzantısına güvenemeyebilir.

GrowthBadger araştırmasında ayrıca .com’un en güvenilir alan uzantısı olarak sıralandığını da buldu. Ancak altıncı sırada, yeni domain uzantılarının ana uzantılar kadar güvenilir olma potansiyeline sahip olduğunu kanıtlayan .blog vardı.

Bu dezavantajlar, alan adınızı seçerken karışıklık yaratsa da, internet geliştikçe yeni TLD’ler daha yaygın hale gelecektir.

Özetle diyebiliriz ki, ​​ICANN, yeni alan adı uzantılarını neredeyse on yıl önce yayınlamış olsa da, bu uzantılar internette hâlâ ivme kazanıyor. Çünkü yeni domain uzantıları, yaygın olarak kullanılan alan adı son eklerinin dışında seçenekler sunar.

Yeni TLD’ler daha az tanınabilir ve akılda kalıcı olabilir, ancak URL’nizi daha bilgilendirici hale getirebilir ve SEO’ya katkıda bulunabilirler.

Web sitenizi yeni bir alan adı uzantısı ile kurmaya hazır mısınız? Atak Domain’in yeni domain uzantılarına göz atarak hemen alan adınızı kaydedebilirsiniz.