Webstar Türkiye’nin fikir haritasi

Türkiye'nin en büyük dijital fikir yarışması Webstar Türkiye için başvurular tüm hızıyla devam ederken, illerden gelen başvuru sayılarına göre Türkiye Fikir Haritası oluşturuldu. Şu ana kadar Türkiye'nin 80 ilinden 2000 den fazla fikrin katıldığı yarışamaya sadece Kilis'ten başvuru gelmedi.

Küresel ekonomik değeri olan web projelerini hayata geçirmek ve Türkiye'nin en büyük online proje bankasını oluşturmak amacıyla düzenlenen Webstar Türkiye yarışmasına Türkiye'nin 81 ilinden 2000'den fazla başvuru geldi. Türkiye'nin en büyük 3 kenti İstanbul, Ankara ve İzmir yarışmaya başvuru yapılan iller sıralamasında ilk 3'e girerken, sadece Kilis ili yarışmaya fikir göndermedi.

İstanbul fikir başkenti, Diyarbakır Güneydoğu'nun yıldızı oldu
Yarışmanın web adresi olan www.webstarturkiye.com sitesinde gelen başvuruların illere göre dağılımın kolayca görülmesi için bir "Türkiye Fikir Haritası” oluşturuldu. Haritada liderliği 704 başvuruyla İstanbul elde ederken, onu 173 başvuruyla Ankara ve 149 başvuruyla İzmir izledi. Karadeniz Bölgesi'nden yarışmaya en çok fikir gönderen il 21 başvuruyla Samsun olurken, Akdeniz'de 48 başvuruyla İçel, Doğu Anadolu'da 38 başvuruyla Erzurum ve Güneydoğu Anadolu'da 21 başvuruyla Diyarbakır, şu ana kadar gönderilen oylara göre bölgelerinde liderliklerini sürdürüyor.

1'inciye Turkcell'den Netbook
Webstar'a Türkiye'nin her yerinden büyük ilgi gösterilmesi, sponsorların da ilgisini artırırken son olarak yarışmanın ana destekçilerinden Turkcell, finalde 1'inci gelen projenin sahibine 1 Netbook hediye edeceğini açıkladı. Yarışmada 1'inci olan proje sahibi ayrıca 5000 TL para ödülü kazanırken, projesinin ön yüz tasarımını da ücretsiz olarak yaptırabilecek. İlk 20'ye kalanlar ise Inovent tarafından üç gün sürecek toplam 20 saatlik iş planı hazırlanması ve yatırımcı bulma eğitimi alacak.

Devlet, özel sektör ve STK'lar Webstar için bir araya geldi
Sürekli yaşayan bir platform haline gelerek, 10 binlerce dijital fikir ve projenin bir bilgi bankasında toplanmasını ve bu sanal fikirleri gerçeğe dönüştürerek ülkemize ekonomik değer katarken, toplumsal e-dönüşüme de katkı sağlamayı amaçlayan Webstar Türkiye, devlet kurumları, özel sektörü ve Sivil Toplum Örgütleri'ni bir araya getiren bir proje olmasıyla da dikkat çekiyor.

Ulaştırma Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, İnternet Kurulu, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği, Türkiye Bilişim Derneği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Bahçeşehir Üniversitesi, MMI Türkiye ve Marketing Türkiye Dergisi tarafından düzenlenen yarışmaya Turkcell ve Reklamz resmi sponsor olarak katılıyor. Ayrıca, CNNTurk, Ericsson, Hürriyet.com.tr, Webrazzi, beZoone, CNNTurk.com.tr, Code, Fida Film, İnovent, Mynet, Sadece Hosting, Sporx, Starcom MediaVest, Teknosa, Webgirişim ve Mese İletişim gibi kuruluşlar da Webstar'ın sponsorları arasında yer alıyor.

Webstar Türkiye'ye son başvuru tarihi 12 Ekim Pazartesi günü olarak açıklanırken, 15 Ekim Perşembe günü basın mensuplarına açık olacak bir toplantıda bir araya gelecek Ön Jüri yarışmada finale kalan fikirleri seçecek. 27 Ekim Salı günü toplanacak Final Jürisi ise 6 Kasım Cuma günü düzenlenecek törende ödül almaya hak kazanan isimleri belirleyecek.

webstarturkiye.com

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.