Kategoriler
Internet

Youtube 5. yaşını kutluyor

Dünyada internet son birkaç yıldır Youtube, Facebook, Twitter gibi sitelerle çok daha fazla kullanılır oldu, bu çok fazla trafik çeken sitelerin hemen hepsinin kendine has özel bir kuruluş hikayeleri var ama bence hepsinin de fikri temelinde insanların kendilerinden olan herhangi bir şeyi paylaşmaya yönelik içgüdüsünü kullanmak var.

Youtube 5. yaşını kutluyor

Youtube kuruluş hikayesi en ilginç olanlardan biri, meşhur garaj hikayesi. İşte o garajda tam 5 yıl önce bugünlerde başlamış bu hikaye.

Çektikleri videoları arkadaşlarıyla paylaşmak için evlerinin garajında Youtube sitesini kuran Steve Chen ve Chad Hurley, o zamanlar bir internet devinin temelini de atmışlardı.

Hikayenin devamını hepimiz çok iyi biliyoruz, Google, inanılmaz rekor bir ücret ile Youtube’u satın alır ve Youtube ününe ün katar.

Youtube 5. yaşını kutluyor

Steve Chen ve Chad Hurley’in garajlarında kurulan Youtube, bugün beşinci yaşını bugüne özel tasarladığı bir internet sayfasıyla kutluyor. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz bu özel doğum günü sayfasında, Youtube ile birlikte meşhur olmuş bazı kişilerle yapılan röportajlara tanık oluyoruz. https://www.youtube.com/user/FiveYear

Ha bu arada Youtube’un Türkiye’de yasaklanması 3 yıl oluyor, tam 3 yıl geçmiş vay be. Başbakanımız bile bu yasağı deliyorum dedi, hâlâ yasaklı ve nasıl bir mantıktır? Belki bu Youtube yasağı ve Başbakanımızın beyanatı mantıksızlığın en acayip örnekleri diye ileride üniversitelerde ders olarak okutulur.

Youtube: www.youtube.com
Youtube blog: http://youtube-global.blogspot.com/2010/05/at-five-years-two-billion-views-per-day.html