Kategoriler
Internet

Google dalgalanmasına dikkat

google-webmasterGoogle dalgalanması bu aralar baya sert dalgalanır oldu. Başlayalı aslında 3 hafta oldu ama etkisini bu son 3 gündür göstermeye başladı. Bütün Webmaster arkadaşlarla konuştum genelinde hit düşüşü, bazılarında ise hit yükselişi başlamış.
Bu düşüşler %60 hit düşüşü ve % 80 gibi hit yükselişi. Mesela benim bloglarımdan örnek vereyim; 20 bin tekil film sitesi 6 bin’e düştü, 15 bin tekil video sitesi ise 8 bin ’e düştü bir hayli düşüş var.

Peki nedir bu Google dalgalanması? Nasıl kurtuluruz (kendimce) açıklayayım. Google dalgalanması, deniz dalgalanması gibi değildir. Google dalgalanmasında amaç, farklı siteleri önplana çıkararak, onlardan alınacak verimi denemektir. Google dalgalanmasını bazı arkadaşlar kötü bir şey olarak yorumlanabilir ama aslında kötü bir şey değildir, gerekeni yaparsan tabiî ki.

Siteleriniz Google da bazı aramalarda 2-3 sayfa geri ilerleyebilir dalgalanmanın etkisi ile doğal olarak ama 2-3 gün içinde tekrar eski halini alır bazen ise, 1 hafta kadar sürer, ben de genelde 1 hafta sürüyordu. Panik yapmayın sitenin düzenini değiştirmeyin (Title Meta Description vb.). Eğer aradan oldukça çok zaman geçti siteniz Google aramalarında eski yerini almıyorsa o zaman bu dalgalanma değildir kesin. Dalgalanma çok uzun sürmez. Sandbox ya da filtredir. Ozaman 2 tavsiyem olacak! Sitenizin düzenini değiştirin. Örnek(title, çöp konuları silin) ve Google webmaster tools’u gözden geçirin, gözden geçirin derken mesela sitenizi tekrardan ekleyebilirsiniz. O zaman bazı şeylerin değiştiğini fark edeceksiniz.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Google dalgalanmasına dikkat başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Google dalgalanmasına dikkatiçin 11 yanıt

ben bu dalgayı pek sevdim, görebildiğim kadarıyla benim blogda en az %50 artış var 🙂

gaykedi ; dalgalanma geçiçidir biliyosundur zaten, inersin merak etme 😀

valla benm sitede geçen öğlen baktıgımda backlinkler vardı şimdi üçmüş durumda hitler düştü canımı sıkıyor 🥴

teşekkürler. bu dalgalanma maalesef beni ve siteyi biraz zorladı. düzelmesini beklemekten başka çare yok gibi.

ya google boyle dalgalanmaz. serverleri mukemmelsediriyorlardir kesin

benim sitem dalgalardan battı. yeni kurduğum mitevazi sitenin günlük 200-300 tekili varken 10' düştü. umarım düzelir.

bu dalgalanma halen devam ediyormu? yoksa googlenin yeni çıkardığı kişiye özel reklam ayarlamalarının bir sonucumu? bu konuda ayrıntılı bir makale yayınlarsan sevinirim. gerçekten sizlerden biz acemiler çok faydalanıyoruz. elinize sağlık. birde yaz aylarına girişlerde hit düşüşleri oluyormu. düşüş oranı tahmini ne kadar. teşekkürler.