Kategoriler
Konuk Yazar Medya

Türk dizileri Bulgaristan da reyting rekorları kırıyor

Türk dizileri Bulgaristan da reyting rekorları kırıyorGeçtiğimiz yaz aylarında Bulgarca dublaj yapılarak büyük ilgiyle izlenmeye başlayan Türk dizileri, Bulgaristan’daki halkı ekran başına topluyor ve reytingleri alt-üst ediyor. “Gümüş”, “Binbir Gece”, “Yabancı Damat”, “Yaprak Dökümü”, “Annem” ve “Asi” olmak üzere toplamda 10'a yakın dizi yayınlanmakta şu anda.

Hatta öyle ki dizilerimizin yüksek izlenme oranı ve yol açtığı etkiler bir belgeselde bile işlendi. “Gümüş”, “Yabancı Damat” ve “Yaprak Dökümü”nü yayımlayan “bTV” özel televizyon kanalının muhabirlerinden Kristina Vladimirova, hazırladığı 15 dakikalık belgeselde, bilim adamları ve izleyicilerle konuşarak, Türk dizilerinin neden olağanüstü ilgi gördüğü sorusuna yanıt aradı.

Belgesele katılan bTV Program Koordinatörü Ventzislava Konova, “Türk dizilerinin Bulgaristan'da adeta devrim meydana getirdiğini” belirterek, “Latin Amerika dizilerine kıyasla Türk dizileri yüzde 50 daha çok izleniyor.” dedi. Yeni Bulgaristan Üniversitesi (NBU) öğretim üyesi antropolog Doçent Plamen Boçkov, Türk dizilerinin başarısını göz önünde bulundurarak, “Shakespeare bugün yaşıyor olsaydı dizi senaryosu yazardı.” diye konuştu.

Sosyal psikolog Plamen Dimitrov ise, Türk dizilerinin kadın karakterlerini “Pamuk Prenses” ve “Kül Kedisi” masallarındaki kahramanlara benzeterek, eski çocuk masallarının yerini bugün çağdaş medyaya bıraktığını ileri sürdü. Dimitrov, “Kültürde boşluk olamaz; eski çocuk masalları dizi teması oldu.” görüşünü savundu.

Türklerin imaji değişti
Türkoloji Kürsüsü okutmanı Jana Jelyazkova ise belgeselde, Türk dizileri yayımlanmadan önce Bulgarların, Türkiye'deki insanlar hakkında farklı bir fikre sahip olduğunu söyledi. Jelyazkova, “Bulgarlar, Türk denince bıyıklı erkekler ve başörtülü, köyde ya da evde çalışan, şalvarlı kadınlar düşünürken, gerçeğin öyle olmadığını gördü. Türkiye, son yıllarda çok hızlı ilerleyen bir ülke oldu.” yorumunu yaptı.

Türkiye'ye turist akını
Belgeselde Türk dizilerinin, Bulgarların özel hayatı ve aile içi ilişkilerini ve hatta isim geleneklerini dahi etkilediği belirtildi. Yeni doğan bazı çocuklara dizilerdeki Türk isimlerinin konulduğu hatırlatılırken, Bulgarların turistik tercihlerini de değiştirdikleri kaydedildi. Belgeselde konuşan Tur şirketi sahibi Odisey Spasov, diziler sayesinde Türkiye'ye giden Bulgar turist sayısında yüzde 40 oranında artış olduğunu açıkladı. Spasov, turistlerin özellikle dizilerin çekildiği mekanları ziyaret etmek istediğini ifade etti.

Yazarın gözünden
Biz her ne kadar kendi dizilerimizi beğenmesek, eleştirsek de, Bulgaristan’da reyting rekorları kırılmaya devam ediyor. Bu durum, burada yaşayan biz Türkler için de bir gurur sebebi olmakla birlikte bir an için kendimizi vatanımızda hissettiriyor. Sigara almak için girdiğimiz markette “Yaprak Dökümü”nün izlendiğini görmek market görevlisi ile Türkçe konuşmamıza sebebiyet verebiliyor, veya yemek yemeye girdiğimiz bir restorantta “Binbir Gece”deki pazarlık sahnesini görmek tebessüm etmemizi sağlıyor 🙂

Sofia’dan herkese selamlar
WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.