Kategoriler
Gündem

Saddam Hüseyin

Kimilerine göre tarihteki ibnelerden ve dikatör, kimine göre bir liderdi. İdam cezası çok uzun tartışılabilir bir mevzu tabi hiç girmeyeyim bu konuya ama bu bayram arifesinde uygulanması gerçekten Abd’ye karşı büyük bir tepki uyandıracağı kesin.
Los Angeles Times da okuduğuma göre Saddam Hüseyin’i idam edenler Iraklı Şii direnişçi lideri Mukteda El Sadr’ın adamlarıymış.
Bir dolu darbeci, işgalci, kıyımcı başkan ve general* varken bir saddam vardı, o öldü dünya tertemiz mi oldu? ne enteresan bir yıl oldu 2006. augusto pinochet, slobodan milosevic ve saddam hüseyin’in ölümlerini gördük bu 365 gün içinde. bu ölümlerin bir şeyleri değiştirebileceğini, birilerinin cezalarını bulduğunu düşünebilirdik belki, o diğer katillerin de ister ilahi, mümkünse de dünyevi düzlemdeki cezalarını bulmalarını dileyebilirdik. eğer kandan beslenen, kurşunla dönen bu düzende ihtiyaç duyuldukça benzerlerinin türetileceğini bilmesek.


https://www.youtube.com/watch?v=J8krm6ZFkNc
Saddam Hüseyin Abdülmecid el-Tikritî, صدام حسين عبد المجيد التكريتي), (d. 28 Nisan 1937 – ö. 30 Aralık 2006). Irak’ın 2003 yılında ABD tarafından işgal edilmesi sonucu görevden indirilen devlet başkanıydı.

Gerçek doğum tarihi kaydedilmemiştir ve 1935 ile 1939 arasında olduğuna inanılmaktadır. Bazı kaynaklarda 1 Temmuz 1939 olarak görülür. 16 Temmuz 1979’da başlayan devlet başkanlığı görevini, Irak’ın 9 Nisan 2003 tarihinde ABD tarafından işgal edilmesine kadar sürdürdü. Irak’ın, laik Arap milliyetçiliğini, ekonomik modernizasyonu, ve Arap sosyalizmini benimseyen Baas Partisinin ileri gelen bir üyesi olarak Saddam, partisini iktidara getiren 1968’deki darbede önemli bir rol oynamıştır.

saddam huseyin

Kuzeni, general Ahmed Hassan al-Bakr’ın yardımcısı olarak, Irak hükümeti ile Irak silahlı kuvvetleri arasındaki fikir ayrılıklarını, baskıcı güvenlik kuvvetleri oluşturarak oldukça sıkı bir şekilde kontrol ediyordu. Saddam, bir devlet başkanı olarak hükümeti oldukça otoriter bir tarzda yönetti ve İran-Irak Savaşı’nda (19801988) ve 1991’deki Körfez Savaşı’nda iktidardaydı. Saddam hükümeti, bağımsızlık veya otonomi isteyen etnik veya dini grupların, iktidarı için tehlikeli olabilecek hareketlerini bastırdı.

Saddam, ABD ve müteffiklerinin 2003’de Irak’ı işgal etmeleri ile azledilmiş oldu ve 13 Aralık 2003’de yakalandı. Irak geçici hükümeti’nce kurulan "Irak Özel Mahkemesi" 5 Kasım2006’da, "insanlığa karşı işlenen suçlar"dan dolayı asılarak idam edilmesine karar verdi. 30 Aralık 2006’da Saddamı asarak idam cezası gerçekleştırıldi.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Saddam Hüseyin başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Saddam Hüseyiniçin 9 yanıt

sıra bide apoya gelse.. kendilerine oldumu nasıl asıyorlar..
idam edileceğine süründürülecekti zaten 69 yaşındaymış. ve korkmamış halen daha dimdik ayakta durması ve çürüyeceğime düşman elinden ölürüm demesi çok şaşırtıcıydı. vay be nerden nereye

spiker neredeyse saddamla beraber öbür tarafa gidecekti saddamın idam haberini sunarken 🙂 [via]

aynen ya ben bunun tamamını izledim.. böle qösler kanlanmış felan dehşet bişidi 🙂 bir blogta qördüm duruşmalara çıkan ve idam edilenin saddam olmadığını iddaa ediodu meğerse dublörüymüş adamlar sanki film çekiyo 😀

abi nerde insan hakkları ne
ab soruyorum
abd saddamı astı biz bir apoyu asamadık onlara lay lay loy bize gelin insan hakları işte.gebersin ibine ama üzüldüm bir türk olarak yazık simdi sıra abo'da gerçi bizim pısırıklar asamaz ab korkusundan

despotları öldürmek despotizmi öldürmez. hele bunu yeni despotlar yapıyorsa!

apo konusunda hata birazda bizimkilerde.önce asacaklardı sonra kim isterse gelsin biraz tartışılırdı sonra unutulurdu. adam şimdi imralı'da tatil yapıyo.

benim içiin saddasm oldu bir kahraman dünyanını öbür ucundan gelipte bir ülkeyi işgal eden amerikanın ve başkanının amına ul orta sokum .amına kooydumun kefereleri

irak halkı böyle devam ederse daha çok kanlar dökülecek inşallah uyanırda biz türkler gibi mücadele verir ne diyelim allah yardim etsin irak halkina