Kategoriler
Gündem

Çin depremi

Çin depremi ardından yaşanan olaylar.
Yer : Sichuan
Tarih: 12 Mayıs 2008
Saat: Pekin saati ile 14:28
Bazı ölçümlere göre 7.8 bazı ölçümlere göre 7.9 şiddetinde sallanıyor Sichuan. Depremin ardından deprem hakkında ilk yazımızda, deprem anında yaşanan korku dolu anların videolarını yazımıza ilave ettik.

Peki sonra ne oldu ne gibi gelişmeler oldu.
Bölgeye 100.000 asker 16.000 polis sevk edildi ama ilk gün bölgeye yardım ekibi ulaşamadı. 13 mayıs günü Chengdu Askeri Bölgesi’nin göndermiş olduğu 1300 kişilik sağlık ekibi bölgeye öğlen saatlerinde gelebildi. Şiddetli yağmura rağmen arama kurtarma çalışmaları devam etti. Şiddetli yağmur yüzünden paraşütlerle bölgeye inilemedi, dağlarda gelen birlikler toprak kaymaları sonucunda bölgeye ulaşamadılar.

Çin depremi

Beijing belediyesi 3milyon yuan bölgeye para gönderdi, Çin Kızılhaç derneğine ülkenin çeşitli yerlerinden 120 milyon yuan bağış geldi. Yurt dışında yaşayan Çinliler de Çinli Göçmenler Ofisi aracılığı ile 68,5 milyon yuan bağışta bulundular. Ülke genelinde 220 milyon yuan bağış toplandığı belirtildi. Çevre illerden sağlık ekipleri bölgeye girmeye çalışıyor, hava şartları ve dağlardaki erozyonlar bunlara engel oluyor.

Çin tarım bakanlığı bölgede hayvanlardan oluşacak salgın hastalıklar için bölgeye uzman ekip gönderdi. Gün sonuna doğru deprem bölgesine 20.000 asker ulaştı.
14 mayıs günü ölü sayısı 12.012 olarak açıklandı, 9.000 kişinin enkaz altında olduğu 7841 kişinin kayıp olduğu belirtildi. Depremin merkez üssü olan Wenchuan’a ise yardım ekipleri kimi zaman botlar kullanarak ve yaya olarak 2 gün sonra ulaştılar.

Çin başbakanı Wen Jiabao depremde en çok kayıp veren Qushan kasabına gidiyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı açıklamada Çin halkına ve hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi. Dünya ülkeleri Çin hükümetine taziyelerini iletiyor.
Depremde zarar görenlerin 10 milyon kişi olduğu açıklanıyor. Bölgeye 90 helikopter daha takviye ediliyor. Depremde zarar gören 10.000 turist olduğu açıklandı, bunların 6.000 i güvenli bölgelere taşındığı bildirildi.

Deprem bölgesinden 60.000 kişinin kurtarıldığını bildirildi. Ölü sayısı 15.000 bir o kadar da enkaz altında olduğunu açıkladılar. Bu dakikadan sonra Çinliler artık mucize bekliyorlar.

Türkiye’de Çin Günlüğü, Çinde yapılan ve Sevgi Yolculuğu adı verilen uygulamayı Türkiye’de başlatıyor ve afet zedelere sevgileri göndermek için herkesten imza bekliyor. Yorumlarınız Çin halkına ulaşacaktır.

Bu yazı cingünlüğü tarafından wolkanca için kaleme alınmıştır.

Çin depremiiçin 11 yanıt

hızlı büyüyen çin ekonomisine amerikanın yapmış olduğu saldırı bu. deprem bombasını artık bilmeyen yok.

bu amerika komplo teorisi fazla olmuş bence…
veya öyle ümit ediyorum

allah bir daha göstermesin.. istanbul depremini gördük acıyı yaşadık

arkadaşlar saçmalamayın dünyanın hiçbir yerinde deprem bombası diye saçma birşey olamaz belki abd nin sömürgelerinden birinde denediği atom bombası etkili olmuştur ama deprem bombası gibi saçma birşeyi hiçbir millet gizli servis veya örgüt üstlenicek kadar cesur değildir, o zaman ya bush şeytan yada biz melek rolundeyiz. iyi günler…

adamlar bizden her yönden ileri biz onları 20 yıl geriden takip ediyoruz sayenizde…

ewet birkere burada deprem olmuştu hemde ankara da amasya da 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

ha bide şu var çinde de deprem olmuştu bende oradaydım ama ben depremden korkmamiştim ama oradaki küçük çocuklar korktu hatta bir çocuğu bana vermişlerdi ama çok zordu susturması.