Kategoriler
Hayattan

Oruç

Oruç kitaplarda; gün başından gün bitimine kadar aç kalmak değil insanın gözlerinin, kulaklarının, fikrinin, düşüncesinin yani tüm organları ve ruhuyla nefsini terbiye etmesidir deniyor.
Bu gün otobüse bindim taksime doğru gidiyorum vatan caddesini kapatmışlar trafik temde kilitlenmiş ambulanslar geliyor onlara yol veremiyor araçlar karman çorman. Hayatımın bu en uzun otobüs yolculuğunda tam 3 yerde kaza ve kavga gördüm. İnsanlar oruç tutuyorlar Allahın rızasını almak için ama nedense bu insanlar oruçlu iken böyle gergin ve sinirli haldeler anlamsız yumruklar bağrışmalar oradaki kadına acıdım nasılda çığlık atıyordu – Mehmet yeterrrr! yazık.
Demem o ki ey insan eğer orucunu adam gibi, insanlara insan gibi davranıp insanlığınla, Allahın rızası ile bütün vucudunu nefsini sadece aç kalmakla değil tüm organlarını fikrin düşüncen davranışların ile tutacaksan evet tut, lakin bu şekilde oruc tutamıyorsan boşuna kendine eziyet etme.

Birde içki içiyor diye gece yarısı 4 liseli genç tarafından öldürülen sokakta yatan bir adam vardı haberlerde izledim dün gece.
Bu liseliler nasıl liseli bilemiyorum ne hallere gelmişiz…

Eski wolkanca.com’da Oruç veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Oruç için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Oruçiçin 3 yanıt

güzel kardesim insanlar oruc tutunca niye bu kadar sinirli oluyor biliyo musun: cünkü bizim insanlarimiz orucu günahlari affedilecek diye tutuyorlar o kadar cok günah isliyorlar ki ne yapsinlar zavalli insanlar… yani oru konusunda da insanlar kendini düsünüyorlar cennete gidecekler ya, yoksa niye tutsunlar ki yani kocaman bir bencillik.

oruç tutanlardaki temel mantık "aç kaldık susuz kaldık tamamdır bu iş" olunca böyle sorunlar çıkıyor ortaya. ne diyelim, allah oruçlarını kabul etsin. amin.

akarsunun yorumunu beğenmedm orucun güzelliği bir başka anlatılamz yaşanır herkesn yaşaması dileği ile