Kategoriler
Hayattan

Beyinsel ayyaşlık ve Otto

Geniş mekanların samimi olmadığına inanan kitledenim ben. Ne gariptir ki dışında kaldığım kitlenin bazen içine giriyorum istemeden oluyor(hepte pişman olmuşumdur). Ya arkadaşımın birinin sürprizi ya da -Mayacan yeni bir yer buldum gel gidelim, deyişidir sebep. Onun dışında tercihim olmadı hiç.

Otto restaurant Bugün fena başlamıştı kasvetli, sınavsal, sıcak ve en rahat anlamıyla beyinsel ayyaşlık yaşıyordum nereye gitsem,ne yapsam kendime gelsem diye düşünürken kızım mayacan öyle bir yere git ki farklılığı seni etkilesin yaşadığın günden seni çıkarsın ama neresi olmalıydı? Hiç bilmediğim bir yer olmalıydı ki farklı gelmeliydi. Mayacanın 2.tekil şahısa ihtiyacı vardı. Elime telefonu aldım ve rehberden bu işi çözecek elemanı düşünmeye başlarken en çok gezen kişiyi bulmalıydım ve o kişi 13.sırada karşıma çıktı. Bilgisayar kursunda tanıştığım koca sınıfta bana tek selam veren kişiydi o. Yaklaşık 5 senelik dostluğumuzu oluşturan kişiyi aramalıydım. Aradım ve derdimi anlattım kurtar beni Süpermen dedim. Sağ olsun kurtarmakla kalmadı atladı geldi.

Mekanın önüne geldiğimiz de dostuma dönüp biliyorsun geniş mekanları sevmiyorum deyişim kapıdan girişimle ağzımın açık kalışına sebep oldu belki de bu kadar rengi bir arada görmemiştim hiç. Sanki sır gibi saklanmış bir mekanın zamana karışmış garip bir havası vardı. Tahta kokusu, masalar, rengarenk ışıklar, özenle tasarlandığı belli olan bir mekan fakat ayrıntılar bile o kadar düz bir stille yapılmış ki gözünüzü yormaktan çok ayrıntıda boğulmuş yaşamın havasından sıyırıyordu insanı. Bir anda içimde ki ayyaş Mayacan gitmişti sanki.
Tahta masalardan birine geçip oturduk kendimi küçücük bir kız çocuğu gibi hissetim başım ellerimin arasında tavanları, mekanı süzüyordum dostumu bile unutmuştum mekan her şeyi yutmuştu ki sanki. –Hey Mayacan! sesiyle bir anda irkildim. Ne oldu pek bir takıldın geniş mekana deyip cümlenin alt yapısında ki tokadı yedirmişti. Evet geniş bir mekandı otto o kadar genişti ki hayallerimi ve düşüncellerimi her bir ucundan çekecek kadar geniş.

otto pictures
Mekanın diğer fotoğrafları için [via]

Mekan göreceli bir kavramdır, yinede dehşetle öneririm.

*otto santral
Santral İstanbul, Eski Silahtarağa Elektrik Santrali Kazım Karabekir Cad No: 1 Silahtar Mahallesi, Eyüp 34060 İstanbul
Telefon: 0212 427 18 89, 0532 508 20 10
* otto merkez
Asmalımescit Mah. Şehbender Sok. No: 8 Tünel, Beyoğlu, İstanbul
Telefon: 0212 292 70 15
www.otto-restaurant.com