Kategoriler
Hayattan Medya

İETT otobüsleri ve cep telefonları

İstanbuldaysanız iett nin yeşil otobüslerine biniyorsanız eğer kesinlikle bir cep telefonu kavgasına rastlamışsınızdır. Replikler şöyledir genelde; -dıngıdı dıngıdıı(telefon çalma sesi) -Alooo! -Allah belanı versin kazım sabahtan beri bekliyoruz burada -Şükran trafik var otobüsteyim bebeğim -Beyfendi telefonunuzu kapatırmısınız -Neden? -Etkiliyor aracı etkiliyor -Neyini? -Frenler tutmuyor -Kazım aloooo! -Şükran az beklermisin canım -Hede hödö, vıdı vıdı, bla bla bla…
iett cep telefonu
50-60 kişinin bindiği bir otobüste cep telefonunu kapatanların sayısı 3-5’i geçmezken ve bundan daha fazla sayıda kişi, üzerlerinde koca koca Nokia yazan kulaklıklarla bangır bangır radyo dinleyebiliyorken, birinin çalan cep telefonuna bu kadar tepki gösterilmesi bizim ilginçliklerimizden biri olsa gerek. Etrafımızda neler dönüyor, önümüzde kapkaçlar oluyor, adam dövüyorlar, öldürüyorlar, bir kişi engel olmaya çalışmıyor, ama birinin cep telefonu çaldı mı 5-6 kişi birden atlıyor. Otobüse binerken sıradaki onlarca kişiyi saf yerine koymaya çalışan ve bunu bazen de başaranlara kimsenin sesi çıkmıyor, ama o adamın otobüste cep telefonunun çalmasıyla linç girişimi başlayabiliyor. Bir teröre karşı böyle birlik olduk, bir de cep telefonuna…

Medeni bir dünyadaysak, bir yasak olduğunda bunun sebeplerinin yasağın mensuplarına aktarılması gerektiği düşüncesindeyim. Hakikaten böyle bir yasak gerekliyse, otobüslere “lütfen cep telefonunuzu kapatınız” yazmak yerine, bu gerekliliğin sebepleri de belirtilse, onca efsane ve kavga önlenmiş olurdu. Maksat huzuru sağlamaksa daha mantıklı yöntemler hal-i hazırda zaten kullanılmakta. Cami girişlerinde “namazınızın huzuru için cep telefonunuzu kapatınız” uyarısı çözüme yönelik en güzel uyarıdır.

Hala bu iett otobüsü cep telefonu kavgaları sürüyor eskiden daha şiddetliydi şimdilerde cep telefonlarının yasak olduğunu belirten camlarda yapışık kırmızı çizgili cep telefonu resimleri yine var ama biraz soluk ve insanlar hala tamamen bilinçlenmiş değil bence.
Şuradan gidip bilinçlenebiliriz. #

Eski wolkanca.com’da İETT otobüsleri ve cep telefonları veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, İETT otobüsleri ve cep telefonları için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

ben göktürkten odayerine otomüslerin 30 dk kadadabirkeçmesini

istiyorom

göktürk ten tarabya üstüne otobüs gecmesini istiyorum 1.00 saat ten birsate lütfen bunun yapılmasını arz ederim

göktürkten pirinçliye otobüs kalmasını istiyorom işyerim pirinçlide

gereginin yapılmasını isterim

hiç katılmıyorum yazılanlara. onlara engel olmuyorsunuz buna da olmayın gibi birşey. eee o zaman adam cinayet işliyor yakalanmıyor bizim de cinayet işlemeye ve yakalanınca onları yakalamadınız beni de bırakın demeye hakkımız mı var?!
bilinçlenelim diye verdiğin link zaman gazetesinin. o gazete ki din adına insanları hedef gösteren, köşe yazarlarının ona buna hakaretler küfürler savurduğu bir gazete.

otobüsten çok bize zararı var telefonun. faraday etkisi yapıyor ve kapalı alanda telefonun etkisi birkaç misli artıyor.

kadıköy hattında çalışan 8 e otobüslerinin 20 dk da gelmesi gerekirken 1 saatten fazla bir sürede geliyor bu düzensizliğe en kısa zamanda çözüm istiyoruz tşk ler.