Kategoriler
Hayattan

Pakistan’ın fare insanları “chua”lar

Çok ilginç bir şey olması bir yana bu insanların köle olarak kullanılması bu yüzyılda hâlâ köleliğin olması çok acıklı bir olay, insan hakları örgütleri bu durumu dvd film izler gibi izliyor herhalde.

Bu insanların görünüşleri, kulaklarının şekli, yüz yapıları, gözlerinin birbirine yakınlığı, ağız ve burunlarının duruşu, fareleri andırıyor, bu yüzden onlara fare insan diyorlar, bu da yanlış aslında, onların hastalığının ismi Mikrosefal, yabancı bir kaynakta gördüğüm kadarı ile Rat People diye isimlendirenler de olmuş.

fare insanlar 1 fare insanlar 2

Asıl insanlığa aykırı durum bu insanların köle gibi çalıştırılması, dilendirilmesi, onlara insanlığa aykırı davranışlarda bulunulması, bu insanların hepsinin hazin bir öyküsü var.

Tıp dilinde “mikrosefal” olarak geçen bir rahatsızlığın sonucunda böyle görünüyorlar. “Mikrosefal” kelimesi ise Yunan kökenli ve “küçük kafa” anlamınıda.

Fare insanlar Pakistan belgesel

Peki, nerede yaşıyor bu “Fare insanlar”?
Dünyanın pek çok yerinde bu rahatsızlığı taşıyan doğumlar olabiliyor. Ancak Pakistan’ın Pencap eyaletinin Gujarat kenti, “Fare insanları” bölgesi olarak biliniyor. Onlara oralarda “chua” deniliyor.

EFSANEYE GÖRE BİR LANET
Efsaneye göre, asırlar önce, bölgede yaşayan pek çok kadın çocuk sahibi olamıyordu ve sonunda çareyi tapınağa gidip tanrı Shuma’ya yalvarmakta bulmuşlar. Tanrı Shuma, onlara istedikleri gibi anne olma sevincini yaşatmış ama bir de şart koymuş. Buna göre, her bir kadın, ilk çocuğunu Tanrı Shuma’ya vermek zorundaydı ama kadınlar buna yanaşmadı. Tanrı Shuma kzıdı ve bu kadınların çocukları böyle garip görünüşlü doğmaya başladı…

PAKİSTAN’in FARKLI KÖLELERİ
Her birinin bir sahibi var. Anne babalar, bu sorunla dünyaya gelen çocuklarını bazen “Fare İnsan”ları çalıştıran şebekelere kiralıyor ya da satıyorlar. Onlar da “Fare İnsanları” köle gibi çalıştırıyor. En çok da dilencilik yaptırılıyor. Her biri günde ortalama 400 rupi (yaklaşık 8 dolar) kazanıyor.

Bölgenin en ünlü tapınağı olan Shuma Dulah’ta “Fare İnsanlar”a adım başı rastlamak mümkün. Burada yaklaşık 1000 tanesine dilencilik yaptırıldığı belirlendi. Ama durumlarını iyileştirecek hiçbir girişim yok.

Onlar, bu devirde, en acı kölelik örneklerinden biri.