Kategoriler
Internet

.openid uzantısı yakında geliyor

Şimdilik ortada çok fazla somut bir şey olmasa da ICANN nezlinde .openid için çalışmalar sürüyor, sponsorları bile varmış. Detaylı bilgileri ve güncellemeleri www.dotopenid.org adresinden takip edebilirsiniz.

openid

OpenID nedir?

Kısca; tek bir servis ile bütün internet hesaplarını ortak kullanmayı amaçlayan bir sistemdir.

OpenID farklı sitelerde kullanılan birden fazla farklı kullanıcı isimleri ortadan kaldırır, internet kullanımınızı kolaylaştırır. OpenID servis sağlayıcısı seçerek ihtiyaçlarınızı en iyi ve en önemlisi en güvenilir şekilde elde edersiniz. Aynı zamanda herhangbir OpenID servis sağlayıcısı değiştirmeniz OpenID’nizin değişeceği anlamına da gelmez, sabit kalır. Özellikle OpenID teknolojisi özel ya da paralı değildir, tamamen ücretsiz olması en önemli özelliğidir. İş dünyası için, OpenID düşük hesap ve şifre yönetimi ücreti demektir. Bilgisayar delileri için, OpenID açıktır, dağıtılmıştır, ücretsiz merkezi kullanıcı dijital kimlik çerçevesindedir. OpenID varolan internet teknolojisi (URI, HTTP, SSL, Diffie-Hellman) avantajlarını içerir ve insanların bloglarında, profil sayfalarında olduğu gibi kendileri için oluşturdukları kimlikleri göz önünde bulundurur. OpenID ile kullanıcı adınızla girdiğiniz bir siteden OpenID sistemini destekleyen herhangi bir başka siteye kolaylıkla bağlanabilirsiniz. OpenID hâlâ benimsenme safhasında ve daha popüler hale geliyor. AOL, Microsoft, Sun, Novell gibi büyük orgaizasyonlar OpenID kullanıcıları kabul etmeye ve şart koşmaya başlıyorlar. Bugün yaklaşık 160 milyon OpenID kullanıcısı ve 10 bin OpenID sistemini destekleyen site mevcut durumda.

OpenID bir tekil dağıtılmış giriş sistemidir. OpenID ile uyumlu siteleri kullanmak, internet kullanıcıları kullanıcı adı ve şifre gibi geleneksel onaylama işlemlerini hatırlamalarına gerek duymayacakları anlamına gelir.
Onun yerine, kullanıcılar sadece bir önceki websiteden OpenID Kimlik sağlayıcısıyla (IdP) giriş yapmaları yeterlidir. Böylece kullanıcılar başka bir siteye giriş yaparken yeniden farklı bir kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak zorunda
kalmazlar. OpenID oluşturulduğundan beri,herhangi bir internet sitesi kullanıcıların giriş yapabilmeleri için OpenID yazılımını kullanabilir. OpenID sistemi farklı web site – farklı kullanıcı bilgilerinden
kaynaklanan sorunları çözek için geliştirilmiştir.OpenID büyük web siteleri tarafından gittikçe artarak benimseniyor,
Yahoo, AOL, ve Orange gibi organizasyonlar sağlayıcı olarak görev alıyor. Ayrıca Firefox3 de yüksek öncelik verilerek birleştirilmiş OpenID desteği vardır ve OpenID, Windows CardSpace ile birlikte kullanılabilmektedir.