Kategoriler
Internet

Türkçe Youtube yolda

Youtube sitesi ülkemizde en sık erişimi engellenen site, bunun nedeni Youtube’a yüklenen bazı videolar. Esasında bu istenmeyen videoları kullanıcılar Youtube yönetimine şikayet edebiliyorlar ve bu şikayetlerin belli bir sayıdan (sanırsam 30) fazla olması durumunda ilgili video hemen siteden kaldırılıyor. Fakat Youtube’da bu şikayet yöntemini bilen Türk kullanıcı saysı az ve bunun yanında bir videoyu şikayet edebilmek için yeterli derecede ingilizce bilmeniz gerekmekte.

Dolayısıyla Youtube’un Türkçe dil desteğine kavuşması hem biz Türk kullanıcıları açısından hem de Youtube açısından çok faydalı olacaktır. Bunu düşünebilen Youtube duyumlarıma göre önümüzdeki belki bir kaç ay içinde Türkçe dilini çalışmalarına ekleyecektir diye tahmin ediyorum.

Youtube Türkçe dilinde olsaydı eğer, konu olan ülesine milletine ve değerlerine sahip çıkan internet kullanıcıları işi mahkemelere değil direkt olarak sitenin şikayet yöntemini kullanarak hızlı bir şekilde bu tarz videoları temizleyecektir diye düşünüyorum.

Bir diğer konu ise Youtube’un Türkiye’de yasal bir temsilciliği olmaması. Bundan dolayı konuyu davayı takip edebilecek, taraf olacak kimsecikler yok, bu durumda Amerika’da ki Youtube yetkilileri ile Türkiye’de ki taraflar bir bieleri ile anlaşana kadar günler geçiyor. Kısaca olan internet kullanıcılarına oluyor ve bunun olmasındaki en büyük nedenlerden biri de Youtube’un Türkiye’de bir temsilciliği bulunmaması, eğer Youtube’un Türkiye’de bir ofisi ve veya temsilciliği olsaydı bu süreçler çok kısa bir şekilde geçilip belki engellemeye gerek dahi kalmayacaktı.
Youtube’un Türkiye’de neden bir ofis açmadığı da duyumlarıma ve okuduklarıma göre oldukça ilginç;

YouTube’un, Türkiye’deki internet kullanıcıları üzerinden kazandığı paraların vergisini ödememek için bu ofisi kurmadığı.

Vergiden korkuyorlar (:

Bu konuda son bir haber de Google’ın üst düzey yöneticilerinden biri, (hatta bu yöneticinin Müslüman olduğu söyleniyor) şu an Türkiye’de ve Youtube konusunuda gündemine almış.
Hayırlısı olsun diyelim.

Bir son haber de Google’ın çeviri hizmeti Google Translate’nin 10 farklı dile daha kavuşmuş olması. Fakat içinde yine Türkçe yok malesef. Yeni eklenen diller şöyle;

Bulgarca, Hırvatça, Çekce, Danca, Fince, Hintçe, Norveçce, Polonyaca, Rumence ve İsveçce.

Toplamda 23 dil destekliyor oldu böylelikle Google Translate fakat ne yazık ki Türkçe hala yok.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Türkçe Youtube yolda başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Türkçe Youtube yoldaiçin 7 yanıt

ben de bu sorunların bu kadar uzamasında iletişim eksikliği olduğu kanısındayım.
ingizceyi bilen kişi sayısının az olması da bu tür videoların kaldırılmasında işi telekoma sık sık düşürüyor…
umarım tez zamanda bu tercume gerceklesir de sansürsüz gunler yaşarız…

internet'te google translate gibi farklı tercüme sistemleri var. üstelik (sözde) türkçe destekleri de var fakat neredeyse hepsi alakasız tercümeler yapıyor, tercümelerinden hiç birşey anlaşılmıyor. artık bunları yapanların hiç türkçe'den haberi yok mu bilmiyorum. eklerinin ekleniş yönleri vs. diğer dillerle çeşitli farklılıkları problemler çıkarıyor.
ben de bir ara cep telefonları için ingilizce – türkçe tercüme yapacak bir program yazmayı düşünmüştüm ama hiç de koaly birşey değil, ben de ancak sözlük programı yapmakla kaldım. belki ileride bir tercüme programı ile de uğraşabilirim, ancak şu anki cep telefonu işlemcileri ve izin veilen java bellekleri ile kolay ve sabır edilecek birşey değil.

atasagun'un dediği gibi insanların ikinci bir yabancı dile ihtiyaç duymamasından kaynaklanan sorun olarak niteliyorum.
umarım tez zamanda çözülür..

türkiyede sanayici bile kendi sitesıne gırerken dırek gırmek yerıne googleda aratıp gırmesı yanı googlea geregınden fazla değer vermesının cevabını google butun hizmetlerine türkçe desdegi vererek gostermelıdır yoksa kaybeden kendılerı olur