Kategoriler
Internet

Türkçe Youtube yolda

Youtube sitesi ülkemizde en sık erişimi engellenen site, bunun nedeni Youtube’a yüklenen bazı videolar. Esasında bu istenmeyen videoları kullanıcılar Youtube yönetimine şikayet edebiliyorlar ve bu şikayetlerin belli bir sayıdan (sanırsam 30) fazla olması durumunda ilgili video hemen siteden kaldırılıyor. Fakat Youtube’da bu şikayet yöntemini bilen Türk kullanıcı saysı az ve bunun yanında bir videoyu şikayet edebilmek için yeterli derecede ingilizce bilmeniz gerekmekte.

Dolayısıyla Youtube’un Türkçe dil desteğine kavuşması hem biz Türk kullanıcıları açısından hem de Youtube açısından çok faydalı olacaktır. Bunu düşünebilen Youtube duyumlarıma göre önümüzdeki belki bir kaç ay içinde Türkçe dilini çalışmalarına ekleyecektir diye tahmin ediyorum.

Youtube Türkçe dilinde olsaydı eğer, konu olan ülesine milletine ve değerlerine sahip çıkan internet kullanıcıları işi mahkemelere değil direkt olarak sitenin şikayet yöntemini kullanarak hızlı bir şekilde bu tarz videoları temizleyecektir diye düşünüyorum.

Bir diğer konu ise Youtube’un Türkiye’de yasal bir temsilciliği olmaması. Bundan dolayı konuyu davayı takip edebilecek, taraf olacak kimsecikler yok, bu durumda Amerika’da ki Youtube yetkilileri ile Türkiye’de ki taraflar bir bieleri ile anlaşana kadar günler geçiyor. Kısaca olan internet kullanıcılarına oluyor ve bunun olmasındaki en büyük nedenlerden biri de Youtube’un Türkiye’de bir temsilciliği bulunmaması, eğer Youtube’un Türkiye’de bir ofisi ve veya temsilciliği olsaydı bu süreçler çok kısa bir şekilde geçilip belki engellemeye gerek dahi kalmayacaktı.
Youtube’un Türkiye’de neden bir ofis açmadığı da duyumlarıma ve okuduklarıma göre oldukça ilginç;

YouTube’un, Türkiye’deki internet kullanıcıları üzerinden kazandığı paraların vergisini ödememek için bu ofisi kurmadığı.

Vergiden korkuyorlar (:

Bu konuda son bir haber de Google’ın üst düzey yöneticilerinden biri, (hatta bu yöneticinin Müslüman olduğu söyleniyor) şu an Türkiye’de ve Youtube konusunuda gündemine almış.
Hayırlısı olsun diyelim.

Bir son haber de Google’ın çeviri hizmeti Google Translate’nin 10 farklı dile daha kavuşmuş olması. Fakat içinde yine Türkçe yok malesef. Yeni eklenen diller şöyle;

Bulgarca, Hırvatça, Çekce, Danca, Fince, Hintçe, Norveçce, Polonyaca, Rumence ve İsveçce.

Toplamda 23 dil destekliyor oldu böylelikle Google Translate fakat ne yazık ki Türkçe hâlâ yok.