Google PageRank (PR) derecelerine bakış

Ferhad Fidan'ın Blogunda bir yazıda okum ve bu konuyu blogumda açmak istdim. Temel olarak PageRank, aranan değişik anahtar kelimeler için bir sitenin değerini ölçmeye yarayan bir teknoloji. Bildiğimiz gibi dünyada benzer içeriğe sahip (örneğin PageRank nedir? diye arandığında gelmeye hazır pek çok site vardır) çok miktarda site bulunmakta.
Google aranan kelimelere karşın tüm kullanıcılara sayfayı getirirken reytingi en yüksek sayfalardan sıralama yapıp sonuç getiriyor.
Peki bu PageRank değerleri ne ifade eder?

  • PageRank N/A: Bu sitenizin henüz Google tarafından PageRank ölçümünün yapılmadığını gösterir. Muhtemelen siteniz ya da alan adınız henüz yenidir veya sitenize yönlenmiş fazla kaliteli link yoktur.
  • PageRank 1-2: Sitenizin pek fazla link almadığını ve biraz daha üzerinde uğraşılması gerektiğini gösterir. Tabii iyi hedeflenmiş anahtar kelimeleriniz olursa bu değerlere sahip sayfalarınız bile ilk arama sonuçları arasında görüntülenecektir. Eğer bu PR değerlerine sahipseniz sitenize biraz link bulmalısınız.
  • PageRank 3: Bazı koşullarda tamam olabilir ama yüksek rekabet seviyesine sahip kelimelerde pek şansı yok.
  • PageRank 4: Oldukça normal bir seviyedir ve sitenizin rekabet seviyesini artıracak yeterli sayıda ve kaliteli linke sahip olduğunu gösterir.
  • PageRank 5: Sitenizin otoriter sitelerden yeterli sayıda ve kaliteli linklerinin olduğunu ve Google'ın sitenize güvendiğini gösterir. Hatırı sayılır ve elde edilebilir bir yerdir.
  • PageRank 6: Elde edilmesi zordur. Sitenin iyi yerlerden çok sayıda linkinin olduğunu gösterir.
  • PageRank 7-10: Genellikle bu sitelere olan linkler sayesinde büyük bir otoritesi olan kuruluşlar veya siteler tarafından elde edilir. Elde etmesi aşırı derecede zordur.

Google, PageRank sistemi konusunda resmi açıklaması:

PageRank relies on the uniquely democratic nature of the web by using its vast link structure as an indicator of an individual page's value. Google interprets a link from page A to page B as a vote, by page A, for page B. But, Google looks at more than the sheer volume of votes, or links a page receives; it also analyzes the page that casts the vote. Votes cast by pages that are themselves “important” weigh more heavily and help to make other pages “important.”

Important, high-quality sites receive a higher PageRank, which Google remembers each time it conducts a search. Of course, important pages mean nothing to you if they don't match your query. So, Google combines PageRank with sophisticated text-matching techniques to find pages that are both important and relevant to your search. Google goes far beyond the number of times a term appears on a page and examines all aspects of the page's content (and the content of the pages linking to it) to determine if it's a good match for your query.

Türkçesi;
PageRank, bireysel olarak sayfaların değerine karar verirken internetin demokratik ortamına güvenmektedir. Google, A sayfasından B sayfasına olan bir linki B sayfası hakkında A sayfasının verdiği oy olarak kabul eder. (Örneğin, bu parantez içinde www.drcetiner.org linkiyle ana sayfama bir oy atmış oluyorum. Google, ana sayfa için sadece verilen bu oya bakmıyor.Ben bunu yazdığımda PageRank değerim sıfır olacağından bu oyun ana sayfam için hiçbir önemi olmuyor. Ama bu sayfaya reyting değeri yüksek başka başka sitelerden link verilince bu sayfa da güvenilir hale geldiğinden link verdiğim için ana sayfam da bundan nasibini alıyor). Oylayan sayfanın PageRank değeri bu konuda önemli. Google oylayan sayfayı ve içeriğini, oylanan sayfanın içeriğini karşılaştırıyor. (Eğer içerikleri aynı değilse cezalandırabiliyor. Link değişimi programına katılanlara kötü haber. Sakın PageRank değerini arttırmak için link çiftliği kurmaya kalkmayın. İçeriği farklı sitelerdeki link çiftliklerini Google PageRank değeri yüksek olsa da cezalandırıyor. Tecrübeyle sabit).

Yüksek kaliteli siteler yüksek PageRank değerine kavuşur. Google, arama robotlarıyla sitenizdeki her sayfanın çetelesini tutuyor. Tabii yüksek kaliteli sayfalar, eğer aranan anahtar kelimelerle uyuşmazsa birşey ifade etmiyor. Sayfa aranan kelimelere cevap vermesi gerekiyor. Google (muhtemelen Yapay Zeka teknikleriyle) metin-eşleme (text-matching) tekniklerini kullanarak aramanıza en uygun sayfayı getirmeye çalışıyor. Gogle, ayrıca siteniz içindeki tüm sayfalarla ana sayfanın tutarlılığını denetliyor. (Sanırım DMOZ’lara güvenenler yakında hüsrana uğrayacaklar). Google, en iyi ve güvenilir sonuçları getirmek için teknolojiyi sürekli güncellemektedir.

Kaynaklar;

Bu arada blogum Türkiyenin en çok ziyaret edilen 830. sitesiymiş (: süper.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

benim sitenin pagerank'ı 2. sitemin gelişmesinin elini kolunu bağlıyor. google tam manasıyla 2 günde bir uğruyor. bir daha ki pagerank'ı dört gözle bekliyorum. yazıda 3 ile rekabet edemessiniz diyor, ben 2 pagerank ile rekabet ediyorum 🙂

benim de pagerank henüz 3. ama azimliyim, cesurum, güçlüyüm,hazırım falan. daha iyi olacak inşallah.
bu arada siteniz gayet iyi gidiyor, tebrikler. 🙂

erdal ilk başlarda böyle olması normal. bende de ilk zamanlarda sık sık gelmesine rağmen endekslemesini iki günde bir yapıyordu ama biraz zaman geçtikten ve sitene biraz link toplandıkça google sitenin değerini anlayacak ve daha hızlı endekslemeye başlayacaktır. örneğin eurovision birinciliği ile ilgili yazım olmalı öğleden sonra 13:30 gibi yazmıştım google'dan bu yazıma ilk ziyaretçi saat 16:00 civarı gelmişti. yani birkaç saat içinde endekslenip arama sonuçlarında sıralanmaya başlıyor.
rekabet durumuna gelince bunu google'da angelina jolie türkiye'de şeklinde bir arama yaptığında sitenin ilk sırada çıkması durumu diyebiliriz.

benim site, yani msn spacenin pagerankı 2.google'in msn spacelere genel olarak az ziyaretçi gönderdiği malum. ama ben yine de memnunum türkiye'de msn spacesinin pagerankı en fazla 3 olan kişiler var bunlardan da yizit (ygt.spaces.live.com) ve msntürkiye2 (msnturkiye2.spaces.live.com) haricindeki diğer spaces pagerankı 3 olanlarınki wolkanca'nın link vermesi sayesinde oldu.o kişileri söylemeye gerek yok şimdi. benimblog alıntılarımdan başka doğru dürüst linkim olmadığı için pagerankımı hakettiğime inanıyorum.
bi keresinde google'in blogspot bloglarını hayvan gibi endekslediğini farketmiştim.zaten artık blogspotuma (bluetut.blogspot.com) da yazıorum.
eğer insanlar birşeyi haketmeden buldular mı onu illa ki biryerden geri kabediyorlar.wolkanca bu konuda takdir edilesi bir insan bence. pagerankının bana göre 6 olması gereken bu blogu var.

teşekkür ederim bluetut, dostum benim bu blogumdan senin sitene bir link veririm o bahsettiğin spacesleride geçer senin siten pagerank değerlendirmesinde ama bence pagerank ın pekte önemi yok aslında.

evet abi bence de değeri yok. önemli olan içinde yazanlar. ama gerçekten link için söylememiştim 😀 . abi pagerank için değil, gerekirse ver linkimi. teşekkür ederim

pagerank değerinin önemli olduğunu düşünüyordum eskiden ama şimdi bundan vazgeçtim. önemli olan bence blogunuza kaliteli okur bulabilmek. eski blogumun pagerank değeri 3 tü günlük ziyaretçi sayısı 100 ü geçiyordu ama yazılara yorum yazıp karşılıklı görüş alışverişini tetikleyen pek kimse yoktu. şimdiki blogumu açalı daha 15 gün olmadı bir kaç kişi sürekli ziyaret ediyor. karşılıklı laflaşıp duruyoruz. önemli olan da bu. okuyucuyla iletişime geçebilmek yani. e ama pagerank 3-4-5-6 olsa kötü mü olur? olmaz tabi ama o kadar da mühim değil gibi sanki pagerank değeri. dediğim gibi birileriyle iletişim kurabilmek daha önemli.

ya benim kafam basmıyor artık onca süper siteler var sıfır ben martda başladım yazmaya 4 oldu sevineyim mi yoksa diğer arkadaşlarıma mahcupmu olayım şaşırdım doğrusu. bu arada ferhad kardeşim hep güzel şeyler yazar zaten sen de paylaşıp tekrar duyurduğun için teşekkür ederiz 🙂

ne yazdığınız ve nasıl yazdığınız önemli eda hanım. orjinal içerikten bahsediyoruz sık sık. sizin blogunuz geniş bir kesime hitap ediyor. bu nedenle sayfa hitiniz dolayısıyla da pagerank değeriniz yüksek. benim yaptığım gibi pek çok insanın ilgisini çekmeyen sıkıcı bir konudan bahsetseydiniz netice daha farklı olurdu. herkesin ilgi alanı farklı.

bense sistem kurbanıyım 😀 blogcu.com da iken pagerank 3tü. ama blogcu bana biraz b.ktan geliyordu. sonunda domain falan aldım wordpresse geçtim. tüm yazıları tek tek kopyaladım üşenmedim 😀 ama pagerank gitti tabi. şuan sıfır malesef 🙁

bugun ploblogger'da olan bir yazi okudum bu konu hakkinda. pagerankin onemi ozellikle para kazanma amacli olan sayfalar icin gecerli. reklam verem sirketler pagerank'e gore reklam veriyorlar (yada vermiyorlar or: reklamz gr). ama problogger'a gore, yakinda artik "ortalama site ziyaret vakti" gibi seylerin değeri daha articak. ki cok mantikli. ben bir sayfanin linklerine basa basa 100 pageview eklerim ama icerigine bakmadiktan sonra ben nasil reklami gorup tiklarimki? mantikli…

merhaba volkan yine güzel birseyler yapmissin tebrikler..pr in yüksek olmasi bence hic önemli değil önemli olan dedigin gibi kaliteli seyler sunabilmek,ziyaretcileri siteye cekebilmek pr yükseltmek gayet basit aslinda bol bol toplistlere siteni ekledinmi is bitmistir:=) pr değeri 3 ve üzeri bir sürü site var ama icerigiklerinde ise yaramaz seyler dolu ve bombos sitenin altinda bakiyorsun bir sürü toplisin baneri var ve cok da igrenc duruyor bence:=) yeni siteme seni ve tüm arkadaslari beklerim.. sevgilerle…. www.audici.de.tl

sitemize alexa istatistik butonu koydugumuz gibi, googla tanitacak istatistik toolunu nasil koyabiliriz,
yani kodlarini nerden bulabiliriz
tesekkurler
asli

merhaba volkan bey,

sakıncası yoksa linkinizi ekleyerek yazınızı sitemde yayınlayabilirmiyim.

sizin cevabınızı dört gözle bekliyorum.

hatice

arkadaslar bende size bişey sormak istiyorum ben yeni site hazırlamaya başladım + bu iş lerde oldukca acemiyim google bakıyorum ilk başta 15 sayfami indexlemiş iki üç gün sonra bu 94 oldu ve sonra 24 e düştü acaba bu cok sayfa indexleyip geri sayfalarının düşmesinin nedi nedir acaba bir acıklama yapan olursa sevinirim gerci benim konumun google pr ile alakası yok ama olsun belki yardimci olan birisi cıkar hepinize kolay gelsin

bu sisteme aklım yetmıyor v epek ınandırıcı olarak gormuyorum… eğer para verırsen ılk sırada cıakr zaten…..

pr bazen bir işe yaramıyor… bizim bir arkinin pr 3 sitesi var arkıylede aynı işi yapıyoz aşşagı yukarı ,arkinin hiti 500 benim 7000 bin benım pr 0 valla tam tersi olsa ben haksızlıga gelemem=) çıldırırdım herhalde 😀 ..sitenizi sevmeyince google sevmiyor