Kategoriler
Internet

İnternetten para kazanmanın yeni adı Seo’ymuş

Öncelikte tekrar merhaba diyorum. Bugünkü ele alacağım konu iki gün önce okuduğum bir haber olacak. Bu haber nedir ne değildir öncelikle kısaca değinelim; Haberin içeriği internet ve dolayısıyla da para…

Fakat bu seferki yöntemler çok farklı anlatılmış, bu yöntemler hepimizin bildiği veya çoğumuzun bilmek istediği SEO olayı.
Hepimiz biliyoruz ki Google’de iyi bir yerde olmak hem ziyaretçi sayımızı hem kazancımızı arttıran ortak bir faktör. Haberde son günlerde Google’de ilk sıraya çıkarmayı vaat eden kişileri / kurumları ele almış. Kısacası Seo’cu dediğimiz kişiler geçmiş haberde ve yeni bir mesleğin doğduğunu duyurmuşlar.

Şimdi sıkı durun gerçekten ilginç istatistiklerde vermişler. İngiltere’de SEO dediğimiz işi yaptırmak için İngilizlerin 2008 yılı sonuna kadar harcadıkları para 400 milyon Avro’ya ulaşacakmış. Liste başı olmanın önemli olduğunu hemen hemen hepimiz kavramış bulunmaktayız. Ama ben yinede kısaca bu konuyu da açayım. Google’da birşeyler arayan insanların yüzde 16’sı yalnızca ilk üç sonuçla ilgileniyormuş. Yüzde 32’si birinci sayfanın tamamına bakarken, yüzde 23’ü ikinci sayfayı da inceliyormuş. İlk sayfada yer almayan bir linkin tıklanma oranıysa sadece yüzde bir… İşte bu yüzden ilk sayfada yer almak bu kadar değerliymiş.

YENİ MESLEK SEO
Yukarıda belirttiğimiz olayın önemini anladıktan sonra yeni bir mesleğinde ülkemizde doğmasını anlarız sanırım. Bunun adı Seo’ymuş. Yani Arama motoru optimizasyonuymuş. Tabii ülkemizde çoğunluk bu işin hilesine başvuruyorlar ve kara listeye girmeleri de an meselesi oluyor.

GOOGLE KENDİ SAYFALARINDAN UYARIYOR
Hani SEO yazıp da arama yaparken genelde ’Web sitenizi Google’de birinci sıraya çıkaralım’diyorlar ya; “Dikkat edin! Size kimse Google’da birinci sırada olma garantisi veremez!“… sözleriyle Google bu kişilere bir nevi cevap veriyor.

İNGİLTERE’de HARCANAN PARA BELLİ OLUYOR
Türkiye’deki fiyatları bilmiyorum ama haberi geçen site bin ila 10 bin YTL arasında değiştiğini söylemiş.Ne denli tutacak bir sistem bilmiyorum ama benim size tavsiyem az olsun öz olsun. Aç gözlü olmayın sabredin. Google ile arayı iyi tutun 🙂 (bunu hepimiz biliyoruz) ziyaretçiniz bir şekilde gelir sanırım.

Yazar notu: arkadaşlar sadece ilgimi çektiği için bu haberi detaylandırıp yazmak istedim. İsteyen istediğini yapabilir.

Saygı ve sevgilerimle, Suat.