Kategoriler
Internet

Opendns arama motorundan kurtulmak

Artık Opendns nedir bilenler ve kullananlar ülkemizde uygulanan internet sitesi sansürleri nedeni ile çok fazla. Türk Telekomun dns adresleri yerine 222.67.222.222 ve 222.67.220.220 gibi dns adreslerini kullanarak Türk Telekom tarafından erişime engellenmiş sitelere girmemizi sağlıyor.

Eminim Opendns adreslerini kullananlar, Opendns in bir siteyi bulamayınca çıkardığı arama olayına benim gibi kıl olmuşlardır, Opendns’in bu arama dalgasını firefox’da değiştirebilmemiz mümkün. Belki Internet Explorer’da da değiştirebiliriz ama ben çok az kullandığım için IE’yi onu araştırmadım, bilen varsa paylaşabilir.

opendns arama dalgası

Firefox’da Opendns’in aramasından kurtulmak için aşağıdakileri yapın;

  • Firefox adres çubuğuna about:config yazın
  • Pencere açıldıktan sonra üst kısımdaki süzgeç alanına keyword.url yazın
  • Çıkan sonuca sağ tıklayarak değeri değiştir diyelim ve aşağıdaki adresi yapıştıralım.
  • http://www.google.com.tr/search?hl=tr&sourceid=navclient&gfns=1&q=

Ben galiba bir yerde hata yaptım, kendimi kurtaramadım bu Opendns arama motorundan 🙂 kurtulmayı başaran biri buralara yorum yazar belki.
Kesin çözüm tabi gerek olmadığında dns adreslerini normal hale getirmek, keşke bunu daha kolay yapabilen bir yazılım geliştirilse, ufak, minik bir şey, tıkla opendns’e geçsin tıkla normale dönsün gibi.

evet opendns'nin arama motoru bazen sinirlerimi gerçekten çok bozuyor. teşekkürler.

ama galiba bu open dns sadece arama motoru eklemekle kalmıyor aynı zamanda interneti yüksek oranda yavaşlatıyor, ben kullanmıyorum.

ya bende bu sansürlenen sitelere illa da girmek isteyenleri anlamıyorum. zaten yeterince alternatifler var. bu girişlerin çoğuda kesin youtube'dır. ne var anlamıyorum ki bu çöplük yerde. valla youtube karşıtı olup çıkıcam bu çok sevenlerin yüzünden.

uğraşacak o kadar çok şey var ki hala sansürlü sitelere girmek için uğraşıyoruz. bir de bu hırsımızı ülkenin gelişmesi içinde harcayabilsek..!

külü seven dikenine katlanırmış 🙂 olsun o kadarcık da canım ne olacak, hemen ben zaten ev ikonuna basıp google ye ışınlanıyorum 😀

ben şahsen, youtube için uğraşmıyorum ben ttnet karşıtı oldugum için kullanıyorum 🙂 youtube zaten millet anlamıyor, mis gibi alternatifleri var, en basta metacafe, ne diye illa ve zorla kasarlar bende anlamıyorum zaten 😀

dediklerini yaptığımda zaten değerinin senin verdiğin değerle aynı olduğunu gördüm:( yani kurtarıcı değil:(
sanırım yönlendirmeyi dns sonucu olarak döndürüyor. yani dnsi değiştirmeden kurtulacağımızı pek sanmıyorum.

teşekkürler, işe yaradı. işe yaramadığını söyleyenler firefoxun hangi sürümünü kullandıklarına baksınlar. ben 2.0.0.16 sürümünü kullanıyorum ve işe yaradı. söylenenleri yaptıktan sonra firefoxu kapatıp yeniden başlattım ve adres satırına aranacak kelimeyi yazdığımda beni google nin arama sayfasına arananlar listelenmiş olarak götürdü. daha ne isteyeyim.
teşekkürler wolkanca

beni opendns ten kurtardığınız için reklamınıza tıkladım 🙂 teşekkür etme metodum bu😉