Kategoriler
Eğlence

Napolyon filmi, Apple TV+’da ücretsiz

200 milyon dolar bütçeli tarihi drama filmi Napolyon Apple TV Plus üzerinden ücretsiz yayınlanacak.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Ridley Scott’ın üstlendiği, 200 milyon dolar bütçeli tarihi drama filmi Napolyon, Apple’ın dijital platformu Apple TV+’da ücretsiz olarak yayınlanacak.

Napoleon, 9 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Amerika ve Kanada’da $61.3 milyon, diğer yerlerde ise $152.8 milyon olmak üzere dünya genelinde $214.1 milyon(214.1 Milyon Amerikan Doları) hasılat elde etti. Film, sinemada gişe başarısının ardından dijital platformlarda yerini aldı.

Film hakkında

Napolyon, yönetmenliğini ve yapımcılığını Ridley Scott’ın üstlendiği, senaryosunu David Scarpa’nın yazdığı 2023 yapımı epik bir tarihi drama filmidir. Film, Fransız İhtilali sonrası çalkantılı günler yaşayan Fransa’da Napolyon’un sıradan bir askerden, Fransa İmparatoru’na kadar yükselişinin hikayesini konu ediyor. Film aynı zamanda Bonaparte’ın eşi Josephine ile yaşadığı evliliği de gözler önüne seriyor.

Film, Napolyon’un Korsika’daki çocukluğundan başlıyor. Napolyon, genç yaşta askeri akademiye girer ve kısa sürede yeteneklerini ortaya koyar. Fransız İhtilali’nin patlak vermesiyle Napolyon, Fransız ordusunda hızla yükselir. Toulon kuşatması, İtalya seferleri ve Austerlitz Muharebesi gibi savaşlarda gösterdiği başarılarla Napolyon, Fransa’nın en önemli generallerinden biri haline gelir.

Napolyon, siyasi alanda da başarılı adımlar atar. 1799’da bir darbeyle iktidarı ele geçirir ve Birinci Konsül olur. 1804’te ise kendisini imparator ilan eder. Napolyon, imparatorluğu döneminde Fransa’yı Avrupa’nın en güçlü devletlerinden biri haline getirir. Ancak, 1812’deki Rusya seferinde aldığı yenilgi, imparatorluğunun çöküşünü hızlandırır. 1815’te Waterloo Muharebesi’nde yenilgiye uğrayan Napolyon, sürgüne gönderilir.

Napolyon filmi, Napolyon’un hayatını ve dönemin siyasi ve askeri gelişmelerini kapsamlı bir şekilde ele alıyor. Film, Napolyon’un olağanüstü liderlik ve savaş yeteneklerini, amansız hırsını ve kişisel yaşamını gözler önüne seriyor.

Filmin başrollerinde Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby, Tahar Rahim, Rupert Everett, Paul Rhys, Mark Bonnar, Ben Miles ve Ludivine Sagnier yer alıyor.

Napolyon filmi, eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Film, özellikle Joaquin Phoenix’in Napolyon rolündeki performansı ile övüldü.

NAPOLEON – Official Trailer (HD) – He came from nothing. He conquered everything. From acclaimed director Ridley Scott, #Napoleon is exclusively in movie theaters this Thanksgiving. Watch the official trailer now.

Kaynaklar: