Kategoriler
Internet

Flash galeriler için alternatif çözümler

Volkan tarafından daha önce bir örneği verilmişti ama sistemler farklı olduğu için ben bu yazıyı yazmak istedim.

Bir önceki yazımda tasarıma yardımcı araçlar olarak Online Photoshop'tan bahsetmiştim. Burada da yine yardımcı araç olarak başka bir sistemden bahsedeceğim. Sistemimizin adı Flash Image Gallery yani fig'de diyebiliriz. Bu sistemle birlikte web sayfalarımız için çok güzel fotoğraf/resim galerileri oluşturabiliriz.
Kabaca ne demek istediğimi anlamışsınızdır sanırım. Sistemin demosunu buradan inceleyebilirsiniz .

Gelelim bu sistemin kurulumuna çalışması ve işleyişine.
Öncelikle sistemi şuradan indiriyoruz. Zaten çok küçük bir boyutu olduğu için hemen iniyor.
İndirdiğimiz zip dosyasının açıp içeriğine bir göz atıyoruz. Burada değiştirmemiz gereken yer kullanıcı adı ve şifremizin bulunduğu dosya. Admin klasörünün içerisinde yer alan Config.xml dosyasını Excel ile açıp varsayılan olarak Admin/Admin olan kullanıcı adı ve şifreyi kendimize göre değiştiriyoruz.

Sistem PHP ile yazıldığından dolayı tabi kullanacağımız sitenin de php destekli olması gerekiyor.

Gel gelelim kurulum aşamasına.
Öncelikle bir ftp aracılığı ile sitemize bağlanıyoruz. Yeni bir adla klasör açıp indirdiğimiz galerideki dosyaları sitemize yüklüyoruz. Örn: www.sizinsiteniz.com/galeri .

Dosyaları yükledikten sonra, bazı yerlere yazım izni vermemiz gerekiyor.
Bunlar sırasıyla şu dosyalar;
Menu.xml ve Setting.xml
Admin klasörü içerisinde;
Config.xml ve style.xml.
Bu dosyalara yazım izni verdikten sonra galerimizin admin paneline bağlanıp kategoriler açıyoruz. Diyelim ki admin paneline bağlandınız ve Sivas isminde bir kategori oluşturdunuz. İşte yapılan yanlışın en büyüğü de burada başlıyor. Kategoriyi oluşturduktan sonra tekrar ftp ile sistemimize bağlanıp kategori sayfası içerisinde bulunan .xml dosyasına yazım izni vermemiz gerekiyor.

Bundan sonrası ise basit: Çok güzel bir galeri ve fotoğraflarınız. Güle güle kullanın.

Not: Yazımı mümkün olduğu kadar basit bir dille geniş ayrıntılar vererek anlatmak istedim. Ama tabi dikkat edeceğiniz bazı hususlar var nelerdir bunlar kısaca değineyim;
1-Galeriyi kurduktan sonra kategori ismi oluşturacaksınız elbette. Bu kategori oluştururken Türkçe harflerden kaçınınız. (Örn. Ç-Ü-Ö-Ğ gibi)
2-Galeriyi kurduktan sonra splash.jpg olan galerinin ana sayfasında bir fotoğraf göreceksiniz. Üzerinde FIG image galeri gibi birşeyler yazması lazım. Bu resim açılış sayfanızın görüntüsünü oluşturmaktadır. Burayı kendinize göre düzenleyip aynı isimle kaydederek sorunu aşabilirsiniz.

Tekrardan dediğim gibi detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Beceremeyen arkadaşlar olursa yardımcı olurum.
Saygı ve Sevgilerimle.
Suat

Eski wolkanca.com’da Flash galeriler için alternatif çözümler veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Flash galeriler için alternatif çözümler için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.