Kategoriler
Teknoloji

Bilgisayarınız Windows Vista için hazırmı?

Windows Vista Bu ayki Chip dergisinin özel eki olan Chip Vista‘yı okudum derginin genel yayın yönetmeni Ufuk Yamankılıçoğlu’nun derginin ilk sayfasında yazdığı yazıdada dediği gibi Chip Vista özel sayısını okuyunca emektar Xp’mizi artık emekliye ayırıp Vista'ya terfi etmek isteyecek nedenleriniz olacaktır.
Benim bilgisayar ile tanışıklığım Win95 ve öncesine dayanıyor o zamandan bu zamana Win98 Win200 ve Xp ile çalıştık, tüm bu geçen zamanda her zaman bilgisayarın kontrolünü elimde tutmak, arka planda çalışan programların ve diğer çalışan her uygulamanın gözümün önünde çalışmasını ve olup biten her şeyi bilmeyi istedim bu Mahmut Karslıoğlu’nunda dediği gibi Frontpage dururken notpad ile web sitesi yapmaya çalışmak gibi bir şeydi ve kimilerine göre luzumsuz hamallıktı ama yinede bana bir güven duygusu verirdi. Bu yüzden Vistaya biraz soğuk yaklaştım ben de ilk bakışta bahsettiğim güven duygusunun yiticeğine ve kontrolün bende olmayacağı gibi düşüncelere kapılmıştım lakin Vista ile tanışınca bu kaygılarımdan eser kalmadı çünkü Vista her şeyi düşünmüş öyleki 3.parti denen yazılımlardan hiç birine gerek kalmadan işlerimi hallettim ve o konforu yaşadım.

Microsoft şirketinin 30 ocakta satışa sunacağı yeni işletim sistemi Vista, bilgisayar donanımında bazı ağır taleplerle kullanıcıların karşısına çıkacak. Bilgisayar uzmanları, PC'nin ekran kartı ve hard sürücü gibi iki veya üç kilit parçasını değiştirmenin yeni bir bilgisayar fiyatının çeyreğine mal olabileceğine işaret ediyorlar.Microsoft'un belirttiğine göre, Windows Vista uyumlu bilgisayar asgari şu özelliklere sahip olmalı:

Modern bir işlemci (en az 800MHz1), 512 MB sistem belleği, DirectX 9 uyumlu bir grafik işlemci. Canlı TV yayınlarını izleme ve kaydetme gibi özelliklere sahip Windows Vista Premium sürümüne hazır bilgisayarın da asgari şu özelliklere sahip olması gerekiyor:

1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemci, 1 GB sistem belleği, WDDM sürücülü ve 128 MB grafik belleği (en az) ile DirectX 9 grafik desteği, Pixel Shader 2.0 ve piksel başına 32 bit, 40 GB sabit disk kapasitesi ve 15 GB boş alan. DVD-ROM Sürücü. Ses çıkışı özelliği, İnternet'e erişim özelliği.

Bilgisayarının hangi özelliklere sahip olduğunu bilmeyenler ve cihazlarının Vista'ya uyumlu olup olmadığını anlamak isteyenlerse Microsoft'un web sayfasına girerek,
"Windows Vista Yükseltme Danışmanı RC" sürümünü karşıdan yükleyerek, var olan bilgisayarı çözümleyip, ayrıntılı geribildirimden yararlanabilirler. Kullanıcılar ayrıca, PC Pitstop'ın
Vista Ready web sayfasınagirerek, ücretsiz olarak bilgisayarlarının Vista'ya hazır olup olmadığını anlamak için taratabilirler.

Vista Transformation Pack 6.0 Final

Eğer bilgisayarınız testlerden geçemezse üzülmeyin öyleyse sizde
Vista Transformation Pack kurarsınız yani Xp nizi Vistaya çevirirsiniz 😉
vista temaWindows XP sisteminizin görünümünü, Microsoft'un yeni çıkartacağı Windows Vista kod adlı işletim sistemi ile değiştirmek ister misiniz?

Bu yazılım ile Microsoft Windows XP (SP2 dahil) ve Windows Server 2003 sistemlerinizin görünümlerini Vista 'nınkiler ile değiştirebileceksiniz. Microsoft'un sır gibi sakladığı bu yeni işletim sisteminin özellikleri dışında görünümü de oldukça hoş.

Bu sürümdeki yenilikler :
– Vista boot ekranına geniş ekran (16:9) ayarı eklendi
– Misafirlerin kullandıkları resimler kaldırma sonunda kaybolması düzeltildi.
– Internet Explorer 7 değişiklikleri düzeltildi
– LClock'un kurulum yolundaki uyumsuzluk düzeltildi
– Araç çubuğu simgesi güncellendi
– Vista araç çubuğu bayrağı güncellendi
– Vista görsel biçimi güncellendi
– Doğal dil kimliğiyle uyumlu sistem dosyaları eklendi
– Vista giriş arkaplanı güncellendi (daha yüksek çüzünürlüklü)
– Windows sürücü simgesi kaldırma hatası düzeltildi

Uyarı!! : Programı kendi sistemimde (Windows XP Türkçe SP2) denediğimde herhangi bir uyumsuzluk ya da bozuklukla karşılaşmadım, ancak yine de doğabilecek olası uyumsuzluk sorunları ve sistem bozukluklarına karşı Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmanızı öneriyorum.

Ayrıca kurulumu GÜVENLİ MOD' da yapmanız önerilir. Aksi taktirde sistemde bozulmalar olabilir.

Download – indirme linkleri; [ via ], Yedek Link: [ via ]

Eski wolkanca.com’da Bilgisayarınız Windows Vista için hazırmı? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Bilgisayarınız Windows Vista için hazırmı? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.